BIST 1.545
DOLAR 7,30
EURO 8,83
ALTIN 408,26
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Dünyada bir gün bir zamanlar sadece 18 saatmiş!

Columbia ve Wisconsin Üniversitelerinin yaptığı araştırmada 1,4 milyar yıl önce Dünya'nın kendi ekseni etrafındaki dönüşünü 18,7 saatte tamamladığı tespit edildi.

Abone ol

Columbia Üniversitesine bağlı Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi ve Wisconsin Üniversitesinden bilim adamlarının yaptığı araştırmada, Dünya'nın geçmişine ışık tutmak, Güneş Sistemi'nin tarihini yeniden inşa etmek ve tarih öncesi dönemde iklim değişikliğini anlamak amacıyla astronomik teoriyle jeolojik gözlemleri bağdaştıran istatistiksel bir yöntem kullanıldı.

Sonuçları "Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinde yayımlanan araştırmada, 1,4 milyar yıl önce Dünya ile Ay arasındaki mesafenin şimdikinden daha yakın, yani 341 bin kilometre civarında olduğu hesap edildi.

Çalışma, Dünya ile Ay arasındaki bu yakın mesafenin, gezegenin ekseni etrafındaki dönüşünü etkilediğini, dolayısıyla o dönemde Dünya'nın kendi ekseni etrafındaki dönüşünü 18,7 saatte tamamladığını ortaya koydu.

Araştırma ekibinden Prof. Stephen Meyers, Ay'ın uzaklaştığı Dünya'yı, "yavaşlayan bir artistik patinajcıya" benzetirken, çalışmada Dünya'nın dönüşü ve yörüngesini etkileyen iklim gibi uzun süreli değişkenler de incelendi.

Ay'ın Dünya'dan her yıl 3,82 santimetre uzaklaştığı, gezegenle uydusu arasındaki mesafenin bugün 385 bin kilometre olduğu biliniyor.

Araştırmaya, ABD Ulusal Bilim Vakfının fon sağladığı ifade edildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Ayaklarda en sık görülen 7 cilt sorunu ve tedavisi
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
CERN deneyi Higgs bozonunda en ağır parçacıklar belirdi
Türk mühendisleri yaptı! Sling Drift en çok oynanan oyun oldu
THY İzmir'den yurt dışına uçacak! İşte yurt dışı seferleri
ABD: Türkiye ile ortak karara vardık
Karamollaoğlu'ndan "sızliyeah" paylaşımı!
Dünya Bankası Türkiye beklentisini değiştirdi
Mehdi Eker: '24 Haziran Türkiye’nin en önemli seçimi'
ABD'li yetkiliden çok kritik Türkiye açıklaması!
Yorumlar