BIST 1.034
DOLAR 7,21
EURO 8,58
ALTIN 478,29
HABER /  MEDYA

Dünya basını Diyarbakır HDP miting saldırısını nasıl gördü

Diyarbakır'daki HDP mitingi sırasında meydana gelen saldırısını dünya basını nasıl gördü?

Abone ol

Seçimlere 2 gün kala, Diyarbakır'daki HDP mitingi sırasında meydana gelen saldırı Türkiye gündemini sarstı. 2 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda yaralının bulunduğu saldırıya, Türkiye basını kadar dış basın da geniş yer ayırdı.

Dış basın, saldırı sonrası yapılan sağduyu açıklamalarını vurguladı. 

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Diyarbakır'da düzenlediği seçim mitingindeki patlamaları, dış basın bakın nasıl gördü:

GUARDIAN: TANSİYONLARIN YÜKSELDİĞİ BİR ZAMANDA MEYDANA GELDİ

“Halkların Demokratik Partisi'nin Diyarbakır'daki seçim mitingindeki patlamalarda iki kişi öldü 100'den fazla kişi yaralandı. Patlamalar, Kürt oylarının kritik olduğu Pazar günü yapılacak genel seçimlerden iki gün önce, tansiyonların yükseldiği bir zamanda meydana geldi."

BBC: ERDOĞAN PATLAMALARI PROVOKASYON OLARAK DEĞERLENDİRDİ

“Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Diyarbakır'daki seçim mitinginde iki patlama meydana geldi. Patlamalarda iki kişi hayatını kaybetti, 100'den fazla kişi de yaralandı. Patlamanın nedeni henüz bilinmezken HDP lideri sağduyu çağrısı yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan patlamaları provokasyon olarak değerlendirdi."

Piknik tüpünün içine yerleştirilmiş bomba çıktı.

hdp-diyarbakir-patlama.jpeg

CNN: HDP PATLAMANIN ARKASINDA AKP VE ERDOĞAN OLDUĞUNU ÖNE SÜRDÜ

“Patlama, Kürtlerin yoğun yaşadığı kentte meydana geldi. HDP, patlamanın arkasında AKP ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu öne sürdü."

DAILY MAIL: DEMİRTAŞ SAĞDUYU ÇAĞRISINDA BULUNDU

“Türkiye'nin güneydoğusundaki Kürt partisinin seçim mitingindeki patlamalarda iki kişi hayatını kaybetti, 100 kişiden fazla kişi de yaralandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, yetkililerin patlamanın nedeni araştıracaklarını açıklarken, HDP lideri Selahattin Demirtaş sağduyu çağrısında bulundu."

DEUTSCHE WELLE: SEÇİMDEN ÖNCE PATLAMALAR KÜRT PARTİSİNİNİN SEÇİM MİTİNGİNİ SARSTI

“Diyarbakır'daki HDP'nin seçim mitingindeki patlamada, iki kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı. Patlamalar sıkı rekabetli geçmesi beklenen genel seçimler öncesi meydana geldi."

ÖNCEKİ HABERLER
Demirtaş telefonu neden açmadı Erdoğan açıkladı
Sevilay Yükselir oyunun rengini açıkladı
Pervin Buldan'dan HDP'lilere çok önemli çağrı!
Baluken'den patlamaya ilişkin çok önemli detay!
Boksör kıza tacize yeltenince...
1. sınıfa başlama ayı kaç oldu 2020-2021 yılı 1. sınıfa kayıt yaşı
Yorumlar 24 yorum