BIST 1.542
DOLAR 7,41
EURO 9,02
ALTIN 441,83
HABER /  DÜNYA

Donald Trump fikirleri ile dehşete düşürdü

ABD Başkan adayı Donald Trump seçilirse dünya bir kabus yaşayacak. Mecidiyeköy'ün göbeğinde ismini taşıyan plaza sahibi olan Donald Trump tam bir Müslüman düşmanı.

Abone ol

ABD'de başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti aday adaylarından Donald Trump ortaya attığı fikirleri ile tüyleri diken diken ediyor.

Dünyanın başına yeni bir bela olmaya aday olan Donald Trump, Müslüman düşmanı, çevre cahili, diktatör hayranı bir isim.

BBC ABD başkan adayı olan Donald Trump'ın profilini çıkardı. Trump'ın politika ve inançlarından 10 madde şöyle:

1. MÜSLÜMANLARI FİŞLEYELİM : ABD'deki camiler gözetim altında tutulmalı. Trump, Müslümanların emniyet güçleri tarafından terörle mücadele kapsamında fişlenmesi gerektiğine inanıyor. Camilerin izlenmesinin siyaseten yanlış olduğuna ise aldırmıyor.

2. İŞKENCE YAPILSIN : ABD Irak ve Şam İslam Devleti'yle (IŞİD) mücadelede tutuklularda boğuluyormuş hissi uyandıran su işkencesi ve diğer "sert sorgulama" yöntemlerini kullanmalı. Trump bu yöntemlerin militanların kullandığı kafa kesme gibi taktikler yanında "çerez" olduğunu söyledi.

3. CEHENNEME YOLLAYALIM : Trump IŞİD'i "cehenneme gönderecek kadar bombalayacağını" söyledi. Başka hiçbir adayın IŞİD'e kendisinden daha sert olamayacağını ve militanları, petrole olan erişimlerini keserek zayıflatacağını savunuyor.

4. DUVAR ÖRELİM :  ABD ile Meksika sınırında yasadışı ve Suriyeli göçmenleri engellemek için "büyük büyük bir duvar" örmek istiyor. Trump ABD'ye gelen Meksikalıların genellikle suçlular olduğunu belirtiyor. "Uyuşturucu ve suç taşıyorlar ve tecavüzcüler" diyor Trump. Sınırdaki duvarın Meksika tarafından ödenmesi gerektiği kanısında. BBC tahminine göre bunun maliyeti 2.2-13 milyar dolar arasında.

5. ABD'DEKİLERİ SINIRDIŞI EDELİM : ABD'de yaşayan tahmini 11 milyon yasadışı göçmenin sınır dışı edilmesini savunuyor. Bu fikri yabancı düşmanlığı ve çok maliyetli gibi eleştirilere hedef oldu. BBC tahminine göre bunun maliyeti 114 milyar dolar. Trump ayrıca doğumla gelen vatandaşlık hakkını da sonlandırma yanlısı. Yasadışı göçmenlerin çocukları ABD topraklarında doğduklarında vatandaş olabiliyorlar.

ABD Başkan adayı olan Donald Trump bu fikirlerle seçilirse dünyanın başına yeni bela kesilecek. Mecidiyeköy'de adını taşıyan plaza sahibi olan Donald Trump, Müslüman düşmanı

6. PUTİN İLE KANKA OLALIM :  Rusya lideri Vlamidir Putin ile çok iyi geçineceklerini söylüyor. CNN kanalıyla yaptığı bir röportajda Trump Putin ile Obama'nın müzakere edemeyecek kadar birbirlerinden hoşlanmadıklarını ancak kendisinin Putin'le çok iyi geçineceğini söyledi.

7. ÇİN PARA DEĞERİ : Çin'in ABD ile ticaretini daha eşitlikçi kılmasını sağlayacak bazı adımlar atmasını istiyor. Eğer seçilirse Çin'in para biriminin değerini düşürmesini engelleyecek ve ülkeyi çevre ve istihdam standartları konusunda zorlayacak.

Saddam Hüseyin ve Muammer Kaddafi iktidarda olsaydı dünya daha iyi bir yer olurdu.

8. ÇEVREDEN ANLADIĞI : Trump'a göre iklim değişikliği sadece "hava durumu". Trump temiz hava ve suyun önemine inanıyor ancak iklim değişikliği biliminin bir "şaka" olduğunu düşünüyor. Çevresel sınırlamalar işletmeleri küresel piyasada daha az rekabet edebilir kılıyor.

9.KADDAFİ VE SADDAM MERAKI: Saddam Hüseyin ve Muammer Kaddafi iktidarda olsaydı dünya daha iyi bir yer olurdu. Trump CNN kanalında Libya ve Irak'taki durumun ölen iki diktatörün ardından "çok daha kötü" olduğunu söyledi.

10. Kendisini "gerçekten çok iyi bir adam" olarak görüyor. Son kitabı "Engelli Amerika"da "Ben gerçekten çok iyi bir adamım, iyi adam olmakla gurur duyuyorum. Fakat ülkemizi yeniden büyük yapma konusunda tutkulu ve kararlıyım".

ÖNCEKİ HABERLER
Almanya'da Tokatlılar Gecesi'ne yoğun ilgi!
Rusya'dan Türkiye sınırında kritik bir adım daha
Musul krizine Rusya'da katıldı Türkiye açıklaması
Yüksekdağ'dan hükümete çok sert sözler
Adalet Bakanlığı'ndan flaş Dündar ve Gül açıklaması
Esed'den PYD itirafı! Elimizde belge var
FED faiz artışı Türkiye'yi nasıl etkiler?
Erdoğan'dan cami yakan PKK'ya İstiklal Marşı'yla yanıt
Bilal Erdoğan konuştu sorular da yanıtlar da olay
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a olay söz! Otur oturduğun yerde!
Yorumlar 8 yorum