BIST 4.874
DOLAR 18,63
EURO 19,41
ALTIN 1.051,84
HABER /  EKONOMİ

Dolardan sonra şimdi sıra Euro'da ( Dolar kaç TL 21 Haziran 2017)

Dolar bugün kaç TL sorusunun yanıtı internethaber.com'da. 21 Haziran 2017 canlı dolar kuru verilere göre Dolar/TL 3.54 lira seviyesinde. Euro-Dolar yorumları ise dikkat çekici. Uzmanlara göre ralli sırası Euro'da.

Abone ol

Gelişmekte olan ülkelere paralel dolar 3,54'ün üzerinde hareket ediyor. Euro 3,94 civarında seyrediyor.

ABD Merkez Bankası tarafından gelen açıklamaların dolarda küresel değerlenmeye neden olması, petrol fiyatlarındaki düşüş ve Güney Afrika'da merkez bankası ile ilgili gelişmelerin gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik risk iştahı azaldı.

Analistler, dolar/TL'de 3,54'ün üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda teknik açıdan yükseliş eğiliminin devam edebileceğini belirtiyor.

Petrol, OPEC ve OPEC dışı ülkelerin üretim kısıntısı anlaşmasına riayet ettiğini gösteren verilere rağmen dün gerilediği kasım ayından bu yana en düşük seviyelerden işlem görüyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Güney Afrika'ya, merkez bankasının "kritik" bağımsızlığına müdahale etmesi durumunda kredi notunu yatırım yapılabilir düzeyin altına indirebileceği uyarısında bulundu.

DOLARDAN SONRA ŞİMDİ SIRA EURO'DA

Donald Trump'ın ABD başkanlık seçimlerindeki zaferinin ardından piyasalarda başlayan reflasyon rallisi, Atlantik'in diğer tarafına geçmiş durumda.

Para birimi yatırımcıları, daha güçlü ABD ekonomisine ve dolara para yatırmaktansa, dolardaki üç yıllık rekor güçlülüğün ardından ABD para biriminin güzel günlerinin geride kalma olasılığını kabullenmeye başlıyor. Her geçen gün, traderlar, euroya, doların yerini almak üzere daha çok güven duymaya başlıyor.

Euro, ilk bakışta dolar karşısında daha güçlü bir aday gibi görünmüyor: Euro bölgesinde mevduat faizleri düşük, Avrupa Merkez Bankası, ekonomiyi ve varlık fiyatlarını desteklemek adına her ay tahvil satın alıyor. Ancak, azalan siyasi riskler, toparlanan ekonomi ve gevşek para politikasından çıkışın ufukta görünmesiyle, euro, tıpkı doların 2014 yılında gerçekleştirdiği gibi çok-yıllık bir değer kazanma sürecine girebilir.

HSBC Holdings Plc. para birimi strateji müdürü David Bloom, Bloomberg TV'ye verdiği röportajda, "ABD başkanlık seçimleriyle başlayan ve herkesin her yönden "boğa" tutumu takındığı iyimserlik dönemi, tersine dönüyor" dedi.

HSBC, bu görüşünde yalnız değil. Yatırımcılar, bu çeyrekte euroya hücum ederek 19 ülkeden oluşan bloğun ortak para biriminin neredeyse bütün paralar karşısında kazanç elde etmesini sağladı. Euro, böyle bir performansı 2013 yılından bu yana sergilememişti. Bir yandan dolar, çoğu paralar karşısında değer kaybetti.

Bloomberg anketine katılan analistler, beklentilerini euronun bu yılki yükselişiyle paralel bir şekilde arttırıyor. Euro bölgesi ortak para birimi, Donald Trump'ın büyüme yanlısı politikalarına ilişkin iyimserliğe bağlı olarak dördüncü çeyrekte yüzde 6.4 zayıflamasının ardından yılın başından bugüne dek yüzde 5.9 değer kazandı.