BIST 2.439
DOLAR 16,19
EURO 17,41
ALTIN 965,28
HABER /  GÜNCEL

Ergenekon davasında mahkeme, komutanların dosyasının ayrılmasına karar verdi

10 yıl aradan sonra yeniden başlayan Ergenekon davasında son dakika gelişmesi yaşandı. Mahkeme, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ da dahil 19 komutanın dosyasının ayrılmasına karar verdi.

Abone ol

Yargıtay tarafından yeniden yargılama yapılması için bozulan 274 sanıklı Ergenekon Davası'nın görülmesine Çağlayan'daki İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden başlandı. Duruşma öncesi flaş bir gelişme yaşandı. Savcı, İlker Başbuğ için "yargılama durdurulsun" talebinde bulunarak, Başbuğ'un yargılanması için Başbakanlık'tan izin alınması gerektiğini belirtti. Savcı ayrıca sanıklardan 113'ünü beraatini isterken, Başbuğ'un da aralarında bulunduğu 19 eski komutanın dosyasının yüce divana gönderilmesini talep etti.

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen Ergenekon davasında duruşma savcısı, olmayan örgütün yöneticisi ve üyesi bulunmayacağından 113 kişinin beraatini istedi. Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un da aralarında bulunduğu 19 eski komutanın dosyasının ayrılarak yüce divana gönderilmesini talep eden savcı, bazı dosyaların da ayrılmasını talep etti. Başbuğ'un avukatları savcının talebine tepki gösterdi. Avukatlar, derhal beraat kararı verilmesini talep etti.

MAHKEME KARARINI VERDİ: 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve 18 sanığın dosyasını Ergenekon davasından ayrılmasına karar verdi.

Yargıtayın bozma ilamından sonra İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen Ergenekon davasının ilk duruşması başladı. Sanıkların lehine bozma kararı verildiği için duruşmaya çoğu sanık katılmazken, sanık avukatlarından hazır bulundu. 

YARGITAYIN BOZMA İLAMINA UYULMASI TALEP EDİLDİ 

Mahkeme başkanı avukatlara ilk olarak Yargıtayın bozma ilamına ilişkin beyanlarını sordu. Sanıklardan Kenan Temur dışında Tüm sanık ve avukatları, bozma ilamının yerinde olduğunu belirterek karara uyulmasını talep etti. Temur ise kapatılan Özel Yetkili 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kendisi hakkında beraat kararı verdiğini ve Yargıtayın da bozma kararında kendisine verilen beraat kararını da bozduğunu hatırlatarak, yeniden beraat verilmesini talep etti.

"BU DAVA YOK HÜKMÜNDEDİR"

Daha sonra söz alan sanıklardan avukat Yusuf Erikel, "Teröristin yazdığı iddianame yok hükmünde sayılması gerekir. Beni, davada avukat iken sanık yaptılar. Kansere yakalandım ve 7 yıldır kanser tedavisi görüyorum. Bu dava FETÖ'nün kumpası davasıdır. Bu nedenle dava yok hükmündedir ve düşürülmelidir" diye konuştu. 

KERİNÇSİZ CUMHURİYET GAZETESİ SALDIRISININ AYRILMASINI İSTEDİ

Söz alan davanın sanıklarından Avukat Kemal Kerinçsiz, aynı zaman da sanık avukatı olarak davada yer aldığını belirterek, Ergenekon davasına eklenen Cumhuriyet Gazetesi'nin bombalanması ve Danıştay saldırısı gibi 22 dosyanın ayrılmasını sadece Ergenekon'un 3 ana dosyası üzerinden değerlendirme yapılmasını istedi.

Birçok avukat ve sanık da söz alarak derhal beraat kararı verilmesini istedi.

SAVCI: OLMAYAN ÖRGÜTÜN OLMAYAN YÖNETİCİ VE ÜYELERİNE CEZA BERİLEMEZ... 

Söz alan Duruşma savcısı ölen 11 sanık hakkında düşme kararı verilmesini isteyerek, birleşen tüm dosya içeriğinde haklarında örgüt yöneticisi, üyeliği ve örgüte yardım suçundan dava açılan 113 sanığın "Ergenekon terör örgütünün kesin ve inandırıcı deliller ile kanıtlanmadığı, bu nedenle olmayan bir terör örgütünün yöneticisi, üyesi ve yardım edeni olmayacağından bu suçların işlenmesinin söz konusu olamadığı" belirtilerek beraat kararı verilmesine ve dosyalarının ayrılmasına karar verilmesini talep etti. 

HÜKÜMETE KARŞI İŞLENEN SUÇLARIN UNSURU OLUŞMADI 

Savcı, hükümete karşı işlendiği iddia adilen suçların unsurlarının oluşmadığını belirterek sanıklar, Bedrettin Dalan, Turan Çömez, Mehmet Haberal'in de aralarında bulunduğu 5 kişi hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.  

ALPARSLAN ARSLAN'IN TUTUKLULUK HALİ DEVAM ETSİN 

Savcı, Danıştay saldırı davası ile bu davanın sanıkları arasında bağlantı bulunamadığından yetkisizlik kararı verilerek ayrılmasını, saldırgan Alparslan Arslan'ın ise delil durumu ve kuvvetli suç şüphesi gerekçesiyle tutukluluğunun devamına karar verilmesini, silah temin eden 4 kişi hakkında ise yargılamanın devamına karar verilmesini talep etti. 

İLKER BAŞBUĞ İLE 19 ESKİ KOMUTANIN DOSYASININ AYRIMASINI TALEP ETTİ

İlker Başbuğ'un söz konusu dönemde Genelkurmay Başkanı olduğunu belirten savcı, söz konusu suçlardan dolayı "yüce divanda yargılanırlar" hükmü çerçevesinde Başbuğ dahil eski komutanlar Dursun Çiçek, Hasan Iğsız, Nusret Taşdelen'in de aralarında bulunduğu 19 kişinin yargılamasının durdurulmasına hükmedilerek dosyanın ayrılmasına karar verilmesini talep etti. 

ASKERLERLERİN AVUKATLARI BERAAT VERİLMESİNİ İSTEDİ 

Başbuğ ve adı geçen eski komutanlar savcının bu yöndeki talebine tepki gösterdi. Dosyanın ayrılarak yüce divana sunulmasının davayı uzatacağını ve yarar sağlamayacağını belirterek, derhal beraat kararı verilmesini istedi. Avukatlar ayrıca bu durumu FETÖ'nün aleyhe kullanabileceğini ifade etti. Duruşma devam ediyor.

YARGITAY KARARI BOMUŞTU

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Orgeneraller Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Hasan Iğsız, emekli Tuğgeneraller Veli Küçük, Levent Ersöz ile Yalçın Küçük, Doğu Perinçek, Tuncay Özkan, Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın da aralarında olduğu 274 sanıklı Ergenekon davası, Yargıtay tarafından, "Ergenekon terör örgütünün varlığına ilişkin somut delil olmadığı ve yargılamada usüllere uyulmadığı gerekçesiyle" bozularak, yeniden yargılama yapılmasına karar vermişti.

Yargıtayın bozma kararının ardından dava, İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine kararlaştırıldı. Bugün ilk duruşması yapılacak olan davanın çoğu sanığı duruşmaya katılmak için Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na geldi. Doğu Perinçek, Yalçın Küçük, Sevgi Eren Erol, Gürbüz Çapan, Emin Şirin, Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu çoğu sanık mahkeme salonuna geldi.

SAVCIDAN BAŞBUĞ İÇİN TALEP

Savcı, İlker Başbuğ için "yargılama durdurulsun" talebinde bulunarak, Başbuğ'un yargılanması için Başbakanlık'tan izin alınması gerektiğini belirtti.

ÖNCEKİ HABERLER
Baltık Denizi'nde gerginlik! Rus uçakları havalandı
Baltık Denizi'nde gerginlik! Rus uçakları havalandı
Osmangazi Köprüsü bayramda ücretsiz mi?
Osmangazi Köprüsü bayramda ücretsiz mi?
11 yıldır 2 vali görevleri hep birbirlerine devrediyorlar
11 yıldır 2 vali görevleri hep birbirlerine devrediyorlar
Türkiye'den alınacak toprak ile Büyük Kürdistan tamamlanacak!
Türkiye'den alınacak toprak ile Büyük Kürdistan tamamlanacak!
Kardeşine tecavüz eden ağabeylerin cezası! Biri de imamdı...
Kardeşine tecavüz eden ağabeylerin cezası! Biri de imamdı...
2017 Kadir Gecesi resimli mesajları ve sözleri
2017 Kadir Gecesi resimli mesajları ve sözleri
'Genç subaylar' şimdi gerçekten rahatsız!
'Genç subaylar' şimdi gerçekten rahatsız!
Valiler kararnamesinde dikkat çeken detay: 11 yıldır...
Valiler kararnamesinde dikkat çeken detay: 11 yıldır...
ODTÜ'de karma tuvalet dönemi!
ODTÜ'de karma tuvalet dönemi!
İzdivaç programında böylesi ilk kez görüldü!
İzdivaç programında böylesi ilk kez görüldü!