HABER /  EKONOMİ

Dolar yorumları Yiğit Bulut'tan yeni tahmin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı Yiğit Bulut, Dolar TL seviyesi için tahminde bulundu. Yiğit Bilit, dolar kurunun 2.80-2.85 seviyesinde yatay seyredeceğini söyledi.

Dolar yorumları Yiğit Bulut'tan yeni tahmin

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, "Faizlerin düşmeye devam edeceğini düşünüyorum. Dolar/TL'de uzun süreden beri 2.80-2.85 arasında yatay gidiş devam edecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Ekonomi Başdanışmanı Yiğit Bulut, önümüzdeki süreçte faizlerin düşmeye devam edeceğini, Türkiye'ye para girişinin artmasıyla birlikte faizlerdeki düşüşün de hızlanacağını söyledi.

Bulut TRT Haber TV'de canlı yayınında yaptığı açıklamada, "Faizlerin önümüzdeki süreçte düşmeye devam edeceğini, bu düşüşün Türkiye'ye para girişinin artması ile birlikte hızlanacağını ve Türkiye ekonomisine ilişkin olumlu trendin devam edeceğini düşünüyorum" dedi.

Bankaların önümüzdeki süreçte faizleri kredi verme istekliliğiyle düşürmek isteyeceğini düşündüğünü de belirten Bulut, "Faizlerin düşmeye devam edeceğini düşünüyorum. Dolar/TL'de uzun süreden beri 2.80-2.85 arasında yatay gidiş devam edecek" dedi.

Bulut, kısa vadede dolar/TL'nin 2.78'den aşağı götürecek ya da sert yükseltecek neden görmediğini de sözlerine ekledi. Merkez Bankası başkanlığına kısa süre önce başlayan Murat Çetinkaya ve attığı ilk faiz adımına ilişkin soruya ise Bulut, "Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var, önce yoğurt yiyişini görün ondan sonra yorum yapın... Başkanın (Murat Çetinkaya) gerek düşünceleri gerekse piyasaya bakışının, Türkiye açısından orta ve uzun vadede çok olumlu olabileceğini düşünüyorum. Ama yoğurt yiyişini kendisi piyasaya gösterecek" dedi.

Merkez Bankası geçen hafta faiz koridorunun üst bandını yarım puan indirerek yüzde 10’a çekmişti. Politika faizi ve koridorun alt bandı sabit kalmıştı.

Yorumlar 9 yorum