HABER /  EKONOMİ

Dolar ve çeyrek altında son durum

Kasım ayı içinde 5.50'leri gören dolar son haftalardaki düşüş trendini bugünde korudu. Dolar gün içinde ilk defa 5.30'un altına inerek 5.22'yi gördü. Gram altının satışı fiyatı ise 206 TL oldu.

Kasım ayının 2. haftasında 5.50'li seviyelerini gören dolar Merkez Bankası'nın  duruşu, ABD ile ilişkilerdeki normalleşmesi, petrol fiyatlarındaki düşüş ile son günlerde düşüş eğilimde.

Geçen hafta 5.27 ile 3 ayın en düşük seviyesine gerileyen dolar geçtiğimiz haftayı da  5.28 seviyelerinde kapattı. Bu haftaya Dolar/TL  5.29 seviyelerinden başladı gün içinde ise 5.22'ye kadar geriledi. TL, dolar ve euro karşısında sadece bugün sırasıyla yüzde 1.29 ve yüzde 1.23 olarak gerçekleşti.

Dolarda bu düşüşü değerlendiren uzmanlar, "Küresel büyüme endişeleri ve arz fazlası petrol fiyatlarda sert düşüşlere neden oluyor. Enerjide tamamen dışa bağımlı olan Türkiye ekonomisi için bu büyük bir avantaj. Hem enerji faturasındaki azalış ve dolayısıyla cari açıktaki düşüş hem üretim maliyetleri ve enflasyona… Tüm makro dengeler açısından petrol fiyatı düşüşü TL pozitif. Küresel piyasalarda satış baskısının yaşandığını dönemde TL'de fiyatlanan gelişme petrol fiyatlarındaki düşüş" görüşünde.

Altında durum ise yatay seyirde. Geçen hafta 208-211 TL arasında gidip gelen gram altın bugüne 208 seviyelerinde uyandı. İşte dolar ve altında son durum:

Saat 17:05'te dolar, euro ve sterlin

Saat 17:05te altın, çeyrek altın

ÖNCEKİ HABERLER
Kaan Tangöze evlilikleri kaç kere evlendi kaç çocuğu var?
Melo'lu Palmerias şampiyon
Iğdır'da sınır karakoluna hain saldırı!
Abdüllatif Şener'den Abdullah Gül sürprizi! CHP İstanbul için...
Taksim'in göbeğinde genç kıza iğrenç teklif turiste bak sen!
Ehliyetsiz araç kullanmak 2020 cezası kaç para oldu?
Yorumlar