BIST 9.623
DOLAR 32,53
EURO 34,65
ALTIN 2.498,10
HABER /  EKONOMİ

Dolar son 4 ayın en düşük seviyesinde

Ağustos ayında 7.24 ile tarihi zirveyi gören dolar dün başlayan düşüş ile son 4 ayın en düşük seviyesini gördü. Dün akşam FED başkanın faiz açıklaması ile dolar güne 5.18 seviyelerinde başladı. Gün içinde 5.15'e indi. Dolardaki düşüş altına da yansıdı. Altın son 4 ayın en düşük seviyesinde.

Abone ol

Doların 7.20 seviyelerini görmesinden bu yana özellikle kasım ayında başlayan düşüş devam ediyor. Dün akşam saatlerinde FED Başkanın 'iyimser' açıklamaları ile 5.18'e düşen dolar son 4 ayın en düşük seviyesini gördü. Dolar gün içinde 5.15 seviyelerinde işlem gördü. Dolar akşam saatlerinde bu düşüşünü korudu.

Dün gün boyu 5.25 seviyelerinde dalgalanan, akşam saatlerinde FED Başkanı Jerome Powell'ın konuşmasıyla düşüşünü hızlandıran kur yeni günde de düşüştü. Sabah saatlerinde 5.22'den işlem gören Dolar daha sonra düşüşünü hızlandırdı ve 5.1877'ye kadar geriledi. Bu gerileme gün içinde 5.15 seviyesinde oldu.

Fed Başkanı Jerome Powell dün akşam New York Ekonomi Kulübü'nde konuştu. 'Yumuşak tonda' açıklamalar yapan Powell nötr faiz oranına çok yakın olduklarını bildirdi. Bu da piyasalarda daha az faiz artışı olacağı beklentisini güçlendirdi. 

Powell'ın açıklamaları sonrası dolar 5.2060 seviyesine kadar geriledi. Gelişen piyasa para birimlerinin çoğu da dolar karşısında güçlendi. 

FAİZ ARTIŞ BEKLENTİSİ 2'YE  DÜŞTÜ
Garanti Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Tufan Cömert Bloomberg HT'ye "Fed Başkanı Powell'ın doğal faize çok yakınız demesi 1 veya 2 faiz artırımı anlamına geliyor. Şu an bu yıl ve gelecek sene için 2 faiz artışı fiyatlanıyor. Dolayısıyla bu 4 faiz artış beklentisi 2'ye düştü, piyasada yaşanan coşkunun da ana sebebi bu" diye konuştu.

TL, YÜZDE 39 DEĞERLENDİ
Kasım ayına 5.50'nin üzerinde başlayan dolar/TL bugün 5.2052'ye kadar gerilemiş durumda. Merkez Bankası'nın ve hükümet tarafından son dönemde atılan adımlar, ABD ile ilişkilerin iyileşmesi ve petrol fiyatlarındaki gerileme dolar/TL'nin kademeli bir şekilde ağustos ayında gördüğü zirve öncesindeki seviyelere dönmesine neden oldu. Dolar/TL 13 Ağustos'ta 7.24 ile tarihi zirvesini görmüştü.

ALTIN DA DÜŞÜŞTE
FED Başkanın açıklamaları ve dolardaki düşüş altına da yansıdı. Gram altın bugün (29 Kasım) 6 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesi olan 202,96 liradan işlem görürken, çeyrek altın ise 332 liradan alıcı buldu.

Dün ons altındaki değer kazançlarına karşın dolar kurundaki gerilemenin etkisiyle negatif bir seyir izleyen gram altın, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,57 azalışla 205 liradan tamamladı. Akşam saatlerinde ise 203 TL'ye geriledi.

AA Finans Analisti İslam Memiş, dün akşam ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın yaptığı konuşmada, "Faiz oranları, tarihi standartlara göre hala düşük ve ekonomi için nötr olacağı tahmin edilen seviyelerin biraz altında seyrediyor." ifadelerini kullandığını anımsattı. Memiş, yurt içinde dolar kurunun gerilemesiyle gram altının değer kaybettiğini ve 202 liranın destek, 207 liranın direnç konumuna geldiğini kaydetti. 

İşte dolar ve altındaki son durum: 

Saat 17:17'de dolar, euro ve sterlin

Saat 17:18'de altın, çeyrek altın