HABER /  EKONOMİ

Dolar kuru ne kadar? Yine aniden yükseldi işte son durum

Dolar kuru dün rekor üstüne rekor kırmış Merkez bankası açıklaması ile gerileyip 4.41'e kadar inmişti. Dolar bugün ise güne ani bir yükselişle başladı ve 4.44'e ulaştı. Dolar kuru ile birlikte avro da hareketlendi. İşte piyasalardaki son durum;

ABD tahvil faizlerinin yükseliş eğilimini Asya piyasalarında devam ettirmesi sonrasında yeni güne yükselişle başlayan dolar/TL, 4,4647'ye kadar yükseldi ve saat 09.20 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,8 artışla 4,4480 seviyesinde dengelendi.

Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,9 yükselişle 5,2580'den, sterlin/TL de İngiltere'nin Brexit sonrası gümrük birliğinde kalabileceğine ilişkin yorumlarla yüzde 1,2 değer kazanarak 6,0330'dan işlem görüyor.

İstanbul ve Ankara'da dolar, avro ve sterlinin alış-satış fiyatları, saat 12.00 itibarıyla şöyle:

Dolar neden yükseliyor?
ABD'de 10 yıllık tahvil faizlerinin yükseliş eğilimini devam ettirmesi ve yüzde 3,1121 ile Temmuz 2011'den bu yana en yüksek seviyeyi görmesi, küresel piyasalarda dolar talebinin artmasına ve gelişmekte olan para birimlerinin değer kaybetmesine neden oluyor. 

Dolar ne kadar olur?
Teknik açıdan dolar/TL'de tarihi zirvesi konumundaki 4,5011'in direnç konumuna geldiğini söyleyen analistler, 4,40'ın ise kısa vadede destek olarak öne çıkabileceğini dile getirdi.

Altının gram fiyatı 184 lirayı aştı çeyrek altın ne kadar?

Dolar dün 4.50'yi gördü
Dün küresel piyasalardaki tedirginliklerin etkisiyle 4,5011 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gören dolar/TL, Merkez Bankası'nın (TCMB) açıklaması ile düşüşe geçerek günü yüzde 0,45 azalışla 4,4141'den tamamlamıştı. TCMB'nin, dünkü açıklamasında, piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumlarının yakından takip edildiği belirtilerek, "Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır." ifadeleri kullanıldı.

ÖNCEKİ HABERLER
Aşırı terleme hangi hastalıkların habercisi-aniden terleme sebebi
Muharrem İnce'ye çok yakın biri açıkladı CHP karışacak
Suç örgütü elebaşı Volkan Rençber yakalandı
Erzincan İmsakiye 2018 iftar sahur imsak vakti ezan saati
Konserinde olay çıktı Burcu Güneş fena azarladı!
65 yaş ödeme günleri 2020 kaç para oldu?
Yorumlar 13 yorum