BIST 8.335
DOLAR 27,38
EURO 29,01
ALTIN 1.627,65
HABER /  EKONOMİ

Dolar kuru 3.61'lE zirveyi gördü daha da yükselir mi?

ABD Merkez Bankası FED'in faiz artırımına gideceği yönündeki beklenti dolar kurunu yükseltti. 6 ekimde dolar 3,61'i aşarak üç aylık rekorunu tazeledi. Peki dolar kurunda daha artış olur mu? Uzmanların beklentisi ne? işte detaylar...

Abone ol

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Aralık ayında faiz artıracağı yolundaki beklentilerin güçlenmesiyle dolar 3.61 lirayı aştı. Peki dolardan bundan sonra artış mı düşüş mü bekleniyor? İşte cevabı...

Dün ABD verilerinin güçlü gelmesi ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) aralıkta faiz artışını gerçekleştireceği beklentisi ile dolar endeksi 94,11 ile yaklaşık 2 ayın zirvesini görürken, ABD on yıllık tahvil faizi de yüzde 2,36'nın üzerine çıktı.

Dolar/TL dün en düşük 3,5666 seviyesine gerilese de dolar endeksinin güçlenmesiyle 3,5890'a kadar yükseldi ve günü bu seviyenin hemen altında tamamladı.

Bugüne yükselişle başlayan ve doların diğer para birimlerine karşı değer kazancına paralel 3,6178 ile 12 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyesini gören dolar/TL saat 09.50 itibarıyla 3,60'ın üzerinden alıcı buluyor.

Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,21 artışla 4,2120 ve sterlin/TL yatay bir seyirle 4,7080'den işlem görüyor.

DOLAR  DÜŞER Mİ, YÜKSELİR Mİ?

Analistler, güçlü ABD verileri ve ABD'de vergi reformundaki gelişmelerin etkisiyle doların diğer para birimleri karşısında güçlendiğini belirterek, bugün ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerinin döviz kurları üzerinde etkili olacağını kaydetti.

Teknik açıdan dolar/TL 3,60'ın üzerinde kalıcılık olması durumunda 3,64'ün direnç konumunda takip edileceğini bildiren analistler, olası düşüşlerde 3,55 ve 3,52'nin destek olarak öne çıkacağını dile getirdi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, ABD'de Cuma günü açıklanacak istihdam raporu öncesinde bir yılın en iyi haftalık kazancını kaydetmeye yöneldi. İstihdam verisi beklentiyi karşılayamasa bile doları destekleyebilir.

Doların on önemli piyasa parası karşısındaki değerini takip eden gösterge, Perşembe günü bu yılki aşağı yönlü trendini kırdı. Endeksin bu haftada artıda kapanması, aşağı yönlü pozisyonlar üzerindeki baskıyı artırabilir. Londra ve Avrupa'da bulunan traderlara göre hedge fonları diğer fonlarının dolar alımları Ekim ayında artış kaydetti.

Cuma günü TSİ 15:30'da açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi Fed'in 2017 sona ermeden üçüncü faiz artırımına gidip gitmeyeceği konusunda yatırımcılara ipucu verecek. Veri, doların seyri açısından da önem taşıyor. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini, istihdamın Eylül ayında 80 bin artış kaydettiği yönünde. Verinin düşük gelmesi durumunda ise, Harvey kasırgasının tek seferlik etkisi dikkat alınarak doların yukarı yönlü seyrini negatif etkilemeyebilir.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, TSİ 13:25'te 1,171.94 puan oldu. Dolar/yen paritesi ise yüzde 0.11 yukarıda 112.94 seviyesinden alıcı buldu.