HABER / EKONOMİ

Dolar bugün tepetaklak 08.12.2016 canlı dolar kuru son dakika verileri

Dolar bugün son iki haftanın en düşük seviyesinden yeniden yükselişe geçti. 8 Aralık 2016 canlı dolar kuru verilerine göre bugün 3.35 liraya kadar düşen Dolar/TL öğlenden sonra yeniden 3.49 liraya yükseldi. Dolar kuru son dakika haberleri...

Dolar 3,35'in altına kadar inerek üç haftanın en düşüğünü gördü. Bu seviyeden yükselen dolar Başbakan Binali Yıldırım'ın, geçen hafta yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda alınan kararları açıkladığı esnada 3,49 seviyesini aştı.

Üç haftanın en düşüğünü gören dolar Avrupa Merkez Bankası'nın kararıyla yeniden yükselişe geçti.

Geçtiğimiz cuma günü 3,60'la tarihi zirveyi gören dolar/TL 3,35'in altına inerek üç haftanın en düşük düzeyine geriledi. Dolar en düşük 3,3410'u gördü.

Dolar daha sonra yönünü yukarı çevirdi Başbakan Binali Yıldırım'ın, geçen hafta yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda alınan kararları açıkladığı sırada yeniden 3,49 seviyesinin üzerine çıktı. 

AVRUPA MERKEZ'İN KARARI YÜKSELTTİ

Avrupa Merkez Bankası'nın faizi sabit bırakması ve varlık alım programında değişikliğe gitmesinin ardından dolar yükselişe geçerek önce 3,41'i aştı.

Avrupa Merkez Bankası, varlık alım programının Nisan 2017'den itibaren ayda 60 milyar euro olarak Aralık 2017 veya gerekirse daha ileriye devam edeceğini açıkladı.

Banka Mart 2017'ye kadar 80 milyar euro seviyesinde olan varlık alım programını nisandan sonra 60 milyar euroya düşürmüş olacak. Varlık alım programının süresi uzasa da miktarında kesintiye gidilecek.

Yorumlar27 yorum