BIST 9.525
DOLAR 32,59
EURO 34,70
ALTIN 2.527,95
HABER /  EKONOMİ

Dolar bugün kaç lira dolar için bomba tahminler

Geçen hafta rekor kıran doların bu hafta da tansiyonu yüksek. Hafta başında 3,98-99 seviyesinde seyreden dolar dün yeniden kritik seviye olan 4 TL'yi geçti. Dolar bugün ise büyüme rakamlarının ardından gerilemeye başladı. Euroda da düşüş var. Peki dolar ve euro için güncel tahminler neler?

Abone ol

Küresel piyasalarda ticaret savaşı endişeleri ve teknoloji hisselerine bağlı genel bir düşüşün gölgesinde, jeopolitik gelişmelere ve ABD’den gelen olumlu ekonomik verilere bağlı olarak dolar 4.00 liranın üzerine ve euro 4.9433 lira düzeyine çıktı. Kritik seviyenin üzerinde seyreden dolar büyüme rakamları sonrası düşmeye başladı. Peki dolar nereye gider? Dolar 4 liranın çok daha fazla üstüne çıkar mı? Uzmanlara göre, bugün 4 TL'nin çok yakınında seyreden dolarda fiyatlar biraz daha yukarı giderse yükseliş kalıcı olabilir? İşte uzmanların tahminleri ve son rakamlar...

ABD ekonomisinin 2017’nin dördüncü çeyreğinde beklentilerin üzerinde büyümesi doları tekrar güçlendirdi fakat bugün doların küresel piyasalarda hafif değer kaybetmesiyle dolar/TL düne göre yüzde 0.04 düşüşle başladı ve güne 4.0 liranın üzerinde başladı. 

BÜYÜME RAKAMLARI SONRASI DOLAR VE EURO GERİLEDİ: Dolar ilerleyen saatlerde büyüme verilerinin açıklanmasıyla 3,97 seviyesine geriledi. Euro ise 4,89'a kadar düştü. Saat 15.45 itibarıyla dolar ve eurodaki son durum şöyle:Dolar geçen haftalarda tarihinde ilk kez 4.0 lirayı aşarak 4.0368 liraya çıkarken, euro da 4.9757 lira ile rekor düzeye çıkarak 5.0 liraya dayanmıştı.

DOLAR GÜNÜ 3,96 İLE KAPATTI
İstanbul ve Ankara serbest piyasalarında alınıp satılan döviz türlerinin, önceki ve bugün itibarıyla alış, satış fiyatları şöyle:BORSA 117 BİNDEN 114 BİNE GERİLEDİ
Borsa İstanbul Endeksi, çarşamba gününü yüzde 01.78 düşüşle 114 bin 129 puandan kapadı. Doların artışından önce 117 binin üzerinde olan borsada düşüşler var. 113 bine kadar gerileyen borsa bugün bir miktar toparlandı. Gün içinde 115 binin üstüne çıkan borsa 114 bin 700 seviyesinde kapanışı yaptı.

DOLAR 3,98'İN ÜZERİNDE KALICI OLUR MU?

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu

Teknik Analiz: Teknik olarak USDTRY 3.9820 seviyesinin üzerinde tutunması durumunda yukarı seyirler hızlanabilir. İlk etapta 4.03 seviyesi direnç olarak izlenebilir. Ardından 4.08 seviyesinden geçen kanal dirençleri mevcut.

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru Yorumu

Teknik olarak baktığımızda kurda psikolojik rakam olan 4 seviyesinin aşıldığını görmekteyiz. Bu seviye üzerinde kalıcılıklar TL tarafındaki baskıları artırabileceği gibi bununla beraber yeni rekor seviyeleri de görülebilir. 4.00 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanamaması halinde görülebilecek geri çekilmelerde ise 3.9780, 3.9675 ve 3.9540 destekleri takip edilebilir. Ayrıca, TL lehine işlemlerin devamlılığı için ilk etapta 3.9540 altında kapanışlara ihtiyaç olduğunu belirtelim.

Özgecan Özdemir, Araştırma Uzmanı – USDTRY, Dolar Kuru Yorumu

USDTRY’de 4,0120 seviyesi üzeri fiyatlamalar görmemiz halinde yükselişler ivme kazanarak devam edebilir. Kalıcı düzeltme hareketi için 3,9785 ana destek noktası ilk etapta göz önünde bulundurulacak.

 Banka hisseleri kritik destek seviyesinde tutunabilecek mi?

İş Yatırım’ın günlük piyasa bülteninde FANG hisselerinde devam eden sert satışların küresel risk iştahını bozarak gelişmekte olan borsaları vurmaya devam ettiği belirtildi ve şu değerlendirmeler yapıldı:

“Açıklanan şirket karları ve/veya tahminlerde bir bozulma olmadığı halde oynaklık seviyesinde rahatsız edici bir artış görülüyor.

“Küresel risk iştahına duyarlı Borsa İstanbul %1,8 gerileme ile gelişmekte olan piyasalardaki satış dalgasından payına düşeni alıyor.

“Doların Türk lirasına karşı psikolojik olarak önemli direnç seviyesi olan 4,0 seviyesini geçmesi risk algısını bozarak piyasaların kırılganlığını artırıyor.

“ABD ve Asya borsalarındaki satış dalgası sonrası Borsa İstanbul’da yatay bir açılış bekliyoruz. Kritik bir destek seviyesinin (165 bin) üzerinde tutunmaya çalışan banka hisselerinin seyri, endeksin yönünü belirlemekte etkili olacak.

"Geçmiş verinin incelenmesi risk iştahının bozulduğu ve Türk lirasının değer kaybettiği bir ortamda banka hisselerinin endekse göre daha zayıf olduğunu gösteriyor.”