BIST 10.895
DOLAR 32,21
EURO 34,99
ALTIN 2.507,25
HABER /  GÜNCEL

Doktorlara ders verdi

Doktorlardan olmadık istekler geldi. İlaç tanıtım elemanı Cem Alkan saygısız doktorlara öyle bir ders verdi ki.

Abone ol Zonguldak'ta, kimya bölümünden mezun olmasının ardından ilaç tanıtım elemanlığı (reprezant) yapan 31 yaşındaki Cem Alkan, bazı hekimlerin kendisini odalarının kapısında bekletmeleri ve farklı isteklerde bulunmalarına kızarak çalışıp kazandığı tıp fakültesini birincilikle bitirdi.

Alkan, Konya Selçuk Üniversitesi kimya bölümünden 1998'de mezun olmasının ardından yaklaşık bir yıl öğretmenlik yaptığını söyledi.

Daha sonra bir ilaç firmasında çalışmaya başladığını belirten Alkan, ilaç tanıtım elemanlığı görevi süresince bazı doktorların farklı isteklerinden bunaldığını anlattı.

Her meslek grubunda olabileceği gibi tıp alanında da etik dışı davranabilen insanlara rastlanabildiğini, bundan dolayı büyük üzüntü duyarak hekim olmaya karar verdiğini ifade eden Alkan, şöyle konuştu:

''Firmamızın ilacını reçeteye yazma karşılığında hisse isteyen, cep telefonu ve bilgisayar talep eden doktorlar oldu. İlaç tanıtım elemanlığım sırasında benden düdüklü tencere bile isteyen hekimlere rastladığımdan buna kızdım ve hırs yapıp doktor oldum. Üniversite mezunu bir genç olarak hekimlerle görüşmek için kapılarında saatlerce beklemek zoruma gidiyordu. Kararımı verdim ve istifa ettim''

Yeniden üniversite sınavına hazırlanarak doktor olmayı kendisine hedef seçtiğini belirten Alkan, 2002'de kazandığı Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Tıp Fakültesinden, 24 öğrenci arasından birincilikle mezun olmayı başardı.

HER HASTAYA SAYGI DUYACAĞIM

Alkan, ''Fakülteyi birincilikle bitirmekten dolayı da çok gururluyum. Şu anda, Tıpta Uzmanlık Sınavına hazırlanıyorum. Asla etik değerlerinden taviz vermeden görev yapacağım. Her hastayı kendi yakınım gibi görmek ana prensibim olacak'' diye konuştu.