BIST 11.065
DOLAR 33,01
EURO 36,00
ALTIN 2.569,54
HABER /  GÜNCEL

Diyanet İşleri Başkanı olay fetva için konuştu

Görmez, Diyanet'in sitesinde "Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?” sorusuna verilen cevap ile başlayan tartışmaya sert tepki gösterdi.

Abone ol

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, kurumun "sabotaj" niye nitelediği, tepkiler üzerine silinen fetva hakkında ilk kez konuştu.

Diyanet'in fetva sitesinde yayınlanan "Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?” sorusu ve buna verilen cevap 8 Ocak'ta Birgün gazetesinin haberi üzerine büyük tepki çekmiş, soru ve cevap silinmiş, ardından site kapatılmıştı.

Kurum soruyu "sabotaj" diye nitelemiş, “Din İşleri Yüksek Kurulumuzun böyle bir fetvası kesinlikle olmamıştır, olmaz, olamaz" savunmasını yapmıştı.

8 Ocak akşamı bir haber kanalında önceden planlanan bir programa katılmayı son anda iptal eden Görmez, o günden bu yana konuyla ilgili olarak ilk kez konuştu.

Diyanet'in "itibarsızlaştırma kampanyasına" hedef olduğunu öne süren ve "Bu İslamofobik bir nefret içeren gayri ahlaki bir haber mühendisliğidir" diyen Görmez, haberin Batı ve Arap dünyasında da dolaşıma sokulduğunu vurguladı.