BIST 11.065
DOLAR 33,01
EURO 35,97
ALTIN 2.570,63
HABER /  GÜNCEL

MHP'de kılıçlar çekildi! Muhaliflerden ilk hamle!

MHP'de muhaliflerin avukatları, olağanüstü kongre için topladıkları imzaları cuma namazından sonra parti genel merkezine teslim edecek.

Abone ol

1 Kasım seçimleri sonrasında iç muhalefet ile çalkalanan MHP'de muhalif cepheden kritik bir hamle geldi. Sinan Oğan, Meral Akşener ve Koray Aydın'nın başını çektiği muhalifler 600 imzaya ulaştı.

MHP'de üç muhalif isim olağanüstü kongre için 600'e yakın imza topladı. İmzalar bugün noter kanalıyla Genel Merkeze iletilecek. Genel Merkez'in imzaları teslim almaması halinde ise muhalefet cephesi durumu noter tespiti ile kayıt altına alacak.

İMZALAR TASNİF EDİLDİ, 600'Ü BULDU

Son genel seçimde MHP'nin "başarısız" olduğunu savunan ve "yenilenme" söylemiyle yola çıkan Sinan Oğan, Koray Aydın ve Meral Akşener'in, olağanüstü kongre için Kasım ayı sonu itibarıyla delegelerden topladıkları noter onaylı imzaların gerekli sayıyı aştığı belirtilmişti. Muhaliflerin avukatları, bazı delegelerin "imza toplayan diğer adayı üzmemek amacıyla iki adaya da imza verdiği" tespiti nedeniyle imzaları tasnif edecek.

Çalışmalar tamamlandıktan sonra, avukatlar, imzaları Cuma namazının ardından parti genel merkezine teslim edecek. Muhaliflerin avukatlarının, "binaya alınmaması ya da binaya alınıp dilekçeleri verecek bir yetkili bulunmaması ihtimaline karşı" tutanak tutulması amacıyla yanlarında noter götürmeleri planlanıyor.

MAHKEME YOLU GÖZÜKTÜ

İmzalar genel merkeze "verilemezse" tutulacak tutanağın ardından mahkemeye başvurulacak. MHP'de 21 Kasım 2015'te Sinan Oğan, 28 Kasım 2015'te Koray Aydın ve 30 Kasım'da da Meral Akşener genel başkanlığa aday olduğunu açıklamış ve tüzük değişikliği kongresi yapabilmek için delegelerden imza toplamaya başlamıştı. Olağanüstü kurultaylarda genel başkanlık seçilmesine izin vermeyen MHP tüzüğünü değiştirilmesi için de olağanüstü kurultay toplanması gerekiyor.

1 Kasım seçiminin ardından parti yönetiminin değişmesini isteyen ve tüzük kurultayı için ortak bir metinle deleglerden imza toplayan muhalifler, gerekli 248 imzaya ulaştıklarını bildirdiler. Bin 240 delegenin kaçının imza verdiği ise yarın açıklanacak.

MHP lideri Devlet Bahçeli ise hafta sonu Kızılcahamam kampında "ne kadar imza toplarlarsa toplasınlar kurultaya gitmeyeceğim" demişti.