HABER /  GÜNCEL

Dışişleri'nden büyükelçilere: Haddinizi aşmayın!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy bazı büyükelçilerin GKRY’nin Doğu Akdeniz’deki tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerine ilişkin ifadeleri hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, "Ülke temsilcileri hadlerini aşmasın" denildi

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'yi tehdit eden Mısır ve İsrail'in Kıbrıs Rum Kesimi büyükelçilerine hitaben yaptığı açıklamada, 'ülke temsilcileri hadlerini aşmasın' ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan, Güney Kıbrıs'ta görev yapan Mısır ve İsrail büyükelçilerinin Türkiye ile ilgili açıklamalarına tepki geldi. Büyükelçilerin Doğu Akdeniz'deki doğalgaz açıklamalarının yersiz olduğu belirtilen açıklamada "Temsilcilerin hadlerini aşmamalarını tavsiye ediyoruz. Türkiye, KKTC'nin haklarını savunmaya ve desteğini sürdürmeye kararlıdır" ifadesi kullanıldı.

TÜRKİYE'Yİ TEHDİT ETMİŞLERDİ

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde görev yapan İsrail ve Mısır büyükelçileri geçtiğimiz hafta sonu Türkiye'ye yönelik küstahça ifadeler ve tehditlerle gündeme gelmişti.

‘Yurt dışında yaşayan Kıbrıslılar’ konferansında konuşan, İsrail Büyükelçisi Sammy Revel Rumların yanında olduklarını ifade ederek, “Kıbrıs’ın doğal kaynaklarını araştırıp kullanma hakkı bulunuyor. Bu kesin bir görüş. Sorunları askeri müdahaleler olmadan çözmeyi umuyoruz” demişti.

MISIR BÜYÜKELÇİSİ: UMARIZ ASKERİ GÜÇ KULLANACAK NOKTAYA GELMEYİZ

Mısır’ın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Büyükelçisi Mai Taha Mohamed ise Güney Kıbrıs’tan Mısır’a gaz taşınmasının yolunu açacak devletler arası işbirliği anlaşmasına yakın olunduğunu söylemişti.

Türkiye’nin Akdeniz’deki doğalgaz adımlarını kınadıklarını söyleyen Mohamed, Rumların doğalgaz arama çalışmalarını ise desteklediklerini belirtmişti. Mısırlı Büyükelçi, “Umarız bölgede askeri güç kullanacak noktaya gelmeyiz. Bu durumda Güney Kıbrıs´a her türlü yardımda bulunacağız” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Yeni Sistemin İlk MGK'sından ABD'ye sert tepki
Meral Akşener'den kurultay açıklaması
Taksilere kamera takılmasına mahkemeden iptal
Tartıştığı eşini tüfekle vurdu!
30 Temmuz On Numara sonuçları
Borsa İstanbul rekorlara doymuyor! Tarihi seviyesini yeniden gördü
Yorumlar 11 yorum