HABER /  DÜNYA

Almanya'dan Türkiye için flaş açıklamalar

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olası Almanya ziyaretine ilişkin açıklamada bulundu. Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Ulrike Demmer de Alman hükümeti için Türkiye'yi bir çok konuda yakın ve önemli partner olarak nitelendirdi.

Almanya'dan peş peşe Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında açıklama geldi. Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Erdoğan'a yönelik ülkesindeki eleştirilere katılmadığını söylerken Hükümet Sözcü Yardımcısı Ulrike Demmer de Türkiye'nin Almanya için önemli bir partner olduğunu ifade etti.

Heiko Maas, Berlin’de Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati ile yaptığı görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Berlin'i ziyaret etmesi konuşuluyor. Erdoğan’ın devlet töreniyle karşılanması eleştiriliyor. Bu eleştiriyi paylaşıyor musunuz?" şeklindeki soruya, bu eleştirileri paylaşmadığı cevabını verdi. Bir ülkenin devlet başkanına uygun bir şekilde davranılması gerektiğini belirten Maas, Almanya Cumhurbaşkanın da böyle davranacağını söyledi.

SÖZCÜDEN DE AÇIKLAMA

Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Ulrike Demmer de, Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, Şansölye Angela Merkel'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya ziyaretinde görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin soruya, Merkel'in programına ilişkin açıklamayı prensip olarak görüşmelerin yapılacağı tarihten bir hafta önce duyurduklarını anımsattı.

Türkiye'nin "birçok konuda yakın ve önemli bir partner" olduğunu ifade eden Demmer, Türkiye ile görüşmelerde bulunmaya "ilgi duyduklarını" kaydetti.

Öte yandan, Alman basınında yer alan ve Almanya Cumhurbaşkanlığına dayandırılan haberlerde, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in Başkan Erdoğan'ı uzun bir süre önce davet ettiği, ancak tarihin henüz kesin olmadığı bildirildi.

Alman basını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Eylül ayı sonunda Almanya'yı ziyaret edeceğini iddia etmişti. 

ÖNCEKİ HABERLER
50 FETÖ'cü İçişleri Bakanlığı'na teslim edildi
CHP'de imza tartışması! Muhaliflerden açıklama
'Atina'yı ABD yaktı suçu, Türkiye'ye atacaklar'
Carrefor koç fiyatları hissesine göre kaç para 2018 güncel fiyat listesi
Kipa koç fiyatları hissesine göre kaç para 2018 güncel fiyat listesi
Cuma günü kısmeti bağlı olanların okuyacağı dua hangisi?
Yorumlar 2 yorum