BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  DÜNYA

Dışişleri'nden ABD açıklaması: İlişkilere zarar veriliyor

Dışişleri Bakanlığı, ABD Senatosu'nda kabul edilen yasa taslağında Türkiye'ye yönelik ifadelerin her iki ülke ilişkilerine zarar verdiğini duyurdu.

Abone ol

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "ABD Senatosu'nda kabul edilen 2020 yılı Ulusal Savunma Yetki Yasası taslağında ülkemize karşı hasmane unsurlar yer almaktadır." denildi. Açıklamada ayrıca, "ABD Kongre üyeleri, ilişkilerimizin iyileştirilmesine zarar vermeye devam ediyor." denildi.

Dışişleri Bakanlığı'nın resmi sitesinde yayımlanan açıklama şöyle:

ABD Temsilciler Meclisi’nde ve Senatosu’nda kabul edilen 2020 yılı Ulusal Savunma Yetki Yasası taslağında ülkemize karşı yine hasmane unsurlar yer almaktadır. Türkiye’ye düşman çevrelerin etkisiyle iç siyasi hesaplaşmaların peşinde koşan Kongre üyeleri, ABD ile ilişkilerimizin iyileştirilmesi vizyonuna zarar vermeye devam etmektedir.

Bu yasa çerçevesinde ülkemizin tüm yükümlülüklerini yerine getirdiği F-35 programına katılımının haksız bir şekilde engellenmesi, S-400 tedariğimizle ilgili olarak ülkemize yaptırım çağrısının yinelenmesi, benzer şekilde yasada TürkAkım projesine de yer verilmesi, Kongre’nin egemen bir devlet olarak aldığımız kararlara karşı saygısızlığının ve akıl dışı hasmane tutumunun sürdüğünü göstermektedir.

Kıbrıs Adası’na uygulanan ABD silah ambargosunun GKRY’ye yönelik olarak kaldırılması teşebbüsleri ise Ada’daki çözüm çabalarına sekte vurmaktan ve tehlikeli bir tırmanışa yol açmaktan başka bir sonuç doğurmayacaktır.

Tehdit ve yaptırım dilinin, Türkiye’yi ulusal güvenliğini sağlamak için gerekli adımları kararlılıkla atmaktan asla vazgeçiremeyeceğini bir kez daha hatırlatırız. Türkiye’nin aleyhindeki bu tasarruflara karşı gerekli tedbirleri alacağından kimse şüphe duymamalıdır.

ÖNCEKİ HABERLER
Rafadan Tayfa'nın yeni macerası 27 Aralık'ta gösterime girecek
İmran Han'dan Başkan Erdoğan'a teşekkür
Ibrahimovic transferi için resmi açıklama!
Kekik otunun faydaları neler taş oluşumunu azaltıyor!
ABD Büyükelçisi, Akşener'i ziyaret etti
FETÖ'nün askeri yapılanmasına Şanlıurfa merkezli operasyon 21 gözaltı
Bursa'da yanlış anlaşılma paniğe yol açtı
Hekimoğlu dizisi konusu nedir Hekimoğlu oyuncu kadrosu kimler var
Parmak uyuşması neden olur sebebi karpal tünel sendromu olabilir!
Hekimoğlu dizisi nerede çekiliyor hangi hastane?
Yorumlar 3 yorum