BIST 1.529
DOLAR 7,34
EURO 8,87
ALTIN 409,34
HABER /  SAĞLIK

Diş taşı neden oluşur zararlı mı? Diş taşı temizlenmezse diş kaybı olur

Diş taşı oluşumu düzenli ağız bakımı yapan kişiler de dahi görülmektedir. Bunu önlemenin yolu düzgün bir şekilde dişi fırçalamak ve diş ipi kullanmaktır. Diş taşı zararlı değil ancak temizlenmezse diş kaybına yol açar.

Abone ol

Diş taşı, dişlerin yüzeyinde bakterilerin tükürükle birleşmesi ve plak oluşturup sertleşmesi sonucu oluşuyor. Dentakademi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Kurucu Ortağı ve Estetik Diş Hekimi Umur Arıkan'ın verdiği bilgiye göre günlük ağız ve diş temizliği yapan kişilerde de sıklıkla diş taşı görülüyor. 

Diş taşlarının en çok alt dişlerin arka yüzeyinde ve üst dişlerin yanaklara bakan yüzeylerinde oluşuyor. 

Diş taşı neden oluşuyor?
*Diş taşının oluşmasının temel sebeplerinden biri dişlerin etkin
fırçalanmaması. Günde iki kere diş fırçalayan kişilerde bile diş taşı görülebilir. Diş taşı oluşmaması için önemli olan dişin doğru teknikle fırçalanmasıdır. Dişleri diş etlerinden dışa doğru süpürür hareketlerle her bir dişe 5-6 kez diş fırçası gelecek şekilde fırçalanması gerekmektedir.
Tam bir ağız bakımı için diş ipi ya da diş arası fırçası ile diş araları temizlenmelidir.

Diş taşı zararlı değil ama diş kaybına yol açıyor
Diş taşı vücuda birebir zararlı değildir. Ancak diş taşları yemek artıklarından ve bakterilerden meydana gelmektedir ve bu yapılarda diş etinde periodontal rahatsızlıklara neden olmaktadır. Diş taşının kronikleşmesi sonucunda diş etinde enfeksiyonlar oluşmaya başlar, bu enfeksiyonlar zamanla çene kemiğinde yıkımlara neden olur ve oluşan enfeksiyonlar diş köküne kadar ilerleyerek diş kaybına sebebiyet verebilir. 

Diş taşı temizliği sonrası bunlar görünülür
Diş taşı temizliği sonrasında genellikle iki sorun ile karşılaşılmaktadır. Bu sorunların ilki diş hassasiyetidir ancak diş hassasiyeti sorunu iki üç hafta içinde geçer. İkinci sorun ise diş eti kanamalarıdır. Diş eti kanaması da dişler fırçalandıkça üç gün içinde hızlı bir şekilde iyileşerek ortadan
kaybolur.

Kişiler yılda bir ya da iki kere diş hekimine giderek rutin kontrollerini yaptırmalıdır. Böylece diş taşı oluşumu da erkenden fark edilir. Diş taşı temizliğinin sıklığı, hastanın hekime hangi sıklıkla gittiği, doğru bir ağız bakımının yapılıp yapılmamasına göre değişiklik göstermektedir. 

Ağız ve diş bakımı ürünleri
Diş fırçaları günümüzde artık yumuşaklık derecelerine göre seçilmemektedir. Kişilerin diş yapısına göre, dişlerde meydana gelebilecek rahatsızlıkların yatkınlığına göre diş fırçası hatta diş ipi seçilmelidir.

Ağız ve diş bakımında hangi ürünlerin kullanılması gerektiği kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu noktada hekim diş yapısına göre hastayı bilgilendirerek birlikte karar verebilirler. Kişinin dişlerinin arasında fazla açıklık varsa diş ipi yeterli temizliği sağlamayabilir, bu gibi durumlarda diş arası açık kişiler diş arası fırçası kullanmalıdır. Diş arası fırçalarının da farklı çeşitleri olduğu için yine bir hekime danışarak kişiye en uygun olan diş arası fırçası seçilmelidir.

ÖNCEKİ HABERLER
Instagram'dan milyonları ilgilendiren haber! Resmen kapanıyor
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
Telegram'ın kurucusundan WhatsApp için güvenlik itirafı!
Putin, Türkiye'yi övdü AB'yi bombaladı: Aynı sakızı çiğniyoruz
AUZEF sonuçları 2019 AKSİS girişi ile sınav sonuç sorgulama
Paul Pogba'dan umre paylaşımı
Meyve seçerken nelere dikkat edilmelidir? Muz hariç tüm meyveler...
Antalyaspor'dan Bülent Korkmaz kararı
23 Haziran'da nerede oy kullanacağım? YSK sorgu ekranına bakın
Ufo gördüğünü zannetti, yorumlarıyla sosyal medyada olay oldu
Yorumlar