BIST 1.529
DOLAR 7,36
EURO 8,90
ALTIN 410,92
HABER /  SAĞLIK

Diş çürüklerini engellemek için 10 altın kural

Ağızdaki bakterilerin dişlere verdiği zarar olarak bilinen diş çürüklerini engellemek için Diş Hekimi Dr. Efe Kaya, 10 kural sıraladı.

Abone ol

Genellikle düzenli beslenmeyen ve ağız bakımı yapmayan kişilerde görülen diş  çürüklerinin oluşmasında aslında birçok sebep vardır. Diş çürüklerinin oluşmaması için yapılması gereken 10 uygulamayı sıralayan Dr. Efe Kaya, şu uyarılarda bulundu.

1.Dişlerinizi sabah kahvaltıdan sonra fırçalayın:
Çoğu insan ağızlarında koku hissettikleri için dişlerini sabah kalkar kalkmaz fırçalar. Sabah uyandığımızda oluşan koku geceleyin yavaşlayan tükürük akış hızı kaynaklıdır. Yavaşlayan tükürük akış hızı sebebiyle bakteriler geçici olarak faaliyete geçer ve kokuya sebep olur. Uyandıktan belli bir süre sonra bu durum normale dönecektir. Doğru fırçalama sabah kahvaltıdan sonra dişler etrafındaki besin artıklarının temizlenmesi ile olacaktır. 

2. Ara öğünlerde yapışkan gıdalardan kaçının:
Şeker çürük oluşum mekanizmasının temel kaynağıdır Dişler etrafında temizlenemeyen şeker artıkları dişlerin hızlıca çürümesine sebep olur. 

3.Akşam dişlerinizi fırçaladıktan sonra yemek yemeyin:
Uyku öncesi ve uykudan uyanıp yenen besinler çürük oluşum hızını 3 kat artırır. Sebebi uyku halinde çürük bakterilerinin normalden daha aktif olmasıdır. Uyku öncesi dişler fırçalanmalı, dişler etrafında plak kalmamalıdır. 

4.Diş ipi kullanın: Fırçanın ulaşamadığı, dişlerin ara yüz bölgeleri diş çürüklerinin en çok görüldüğü bölgelerdir. Dişler fırçalandıktan sonra kesinlikle diş ipi kullanılmalıdır. 5.Alkolsuz ağız çalkalama suları kullanın:
Günde bir kez kullanılan ağız çalkalama suları çürük bakterilerinin faaliyetlerini yavaşlatacağından kullanımı son derece önemlidir. 

6.Diş fırçanızı 3-4 ayda bir değiştirin:
Deforme olan diş fırçaları doğru temizleme yapamayacağından kesinlikle değiştirilmelidir. 

7.Diş fırçalama eğitimi alın:
Unutulmamalıdır ki ancak doğru bir fırçalama yöntemi uygulandığında uygun bir temizleme sağlanır. Sürekli fırçalama yapılmasına rağmen durdurulamayan diş çürüklerinin sebebi yanlış fırçalamadır. Fırçalama eğitimi için hekiminize danışın. 8. Diş fırçası su ile ıslatılmadan kullanılmalıdır:
Fırça su ile ıslatıldığında diş macunu içerisindeki flor oranı düşecektir. Flor diş çürüğünü durdurur ve engeller. Diş macunu kuru bir fırça ile diş yüzeyine uygulanmalıdır. 
9. Flor: Flor içeren diş macunları kullanılmalıdır. 

10. 6 ayda bir diş hekimi ziyaret edilmelidir:
Düzenli kontrol, oluşmak üzere olan çürüklerin erken teşhisi açısından çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki çürük erken aşamada geri dönüşümlüdür.” 

ÖNCEKİ HABERLER
Pi günü etkinlikleri 14 Mart Pi sayısı şiirleri akrostiş şiir
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
Galatasaray'da temizlik devam ediyor! Fatih Terim onun da kalemini kırdı
Meteoroloji'den son dakika uyarısı! Ülke genelini etkileyecek
İstanbul ve tüm ilçelerin yerel seçim anketi ORC'den! Üsküdar, Sarıyer, Kartal...
Galatasaray'a Hertha Berlin'den 22'lik taze kan
Aydın'da çöp kenarına bırakılan tabut paniğe yol açtı
Galatasaray, Trezeguet ile söz kesti
Şişli yerel seçim anketini ORC yayınladı Mustafa Sarıgül mü Muammer Keskin mi?
Tıp Bayramı mesajları güncel resimli 14 Mart kutlama tebrik sözleri
Yorumlar