BIST 1.441
DOLAR 8,51
EURO 10,27
ALTIN 496,40
HABER /  GÜNCEL

DHBT sınavı saat kaçta bitiyor DHBT sınav soruları nasıldı

DHBT sınavı bugün belirlenen sınav merkezlerinde gerçekleşti. DHBT sınavı 9 Aralık'ta saat 10.15'te tek oturumla yapıldı. 60 dakika süren DHBT sınavında toplam 40 soru soruldu. Peki DHBT sınav soru cevapları nasıldı, DHBT sınav yorumları haberimizde. Siz de DHBT sınav yorumlarınızı yazın, yayınlayalım...

Abone ol

DHBT sınavı bugün tek oturumla yapıldı. Diyanet kadrolarına girmek isteyenlerin katılması zorunlu olan sınav DHBT sınavı bugün saat 10.15'te başladı. 60 dakika sürecek olan DHBT sınavı saat 11.15'te sona erecek. Adaylara DHBT sınavında toplam 40 soru sorulacak. DHBT sınavında toplam 40 soru sorulacak. ilk 20 soru (DHBT-1) temel din bilgisi konularından oluşacak. İkinci 20 soru (DHBT-2) adayların öğrenim düzeyine göre farklılık gösterecekDiyanet İşleri bünyesinde görev almak isteyen memur adayları için gerçekleştirilen DHBT 2018 9 Aralık Pazar günü gerçekleştirilecek. DHBT sınav giriş belgeleri ve sınav giriş yerleri bu noktada büyük önem taşıyor.

2018 KPSS DHBT SINAVI NE ZAMAN: ÖSYM’nin yayınladığı kılavuzda yer alan bilgilere göre; DHBT sınavı 9 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilecek. Sınavın sonuçları ise 04 Ocak 2019 tarihinde erişime açılacak. Bu sınavın başvurusu 09 Ekim 2018’de başlayıp 17 Ekim 2018’de sona ermişti. Geç başvuru süreci ise 1 Kasım’da tamamlanmıştı.

KPSS DHBT SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINIR: Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesine ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile edinebilecekler.

DHBT sınav konuları: Testte yer alan ilk 20 soru (DHBT-1) temel din bilgisi konularından oluşacak ve tüm öğrenim düzeyleri için ortak olacak. Bu testte, "İslam İnanç Esasları, İslam İbadet Esasları, Kur'an Bilgisi (Kur'an tarihi, tecvid, Kur'an-ı anlama ve meal bilgisi), Siyer, İslam Ahlakı" konu başlıklarından sorular yer alacak. İkinci 20 soru (DHBT-2) adayların öğrenim düzeyine göre farklılık gösterecek. Bu sorular, lisans düzeyinde sınava katılacaklar için ilahiyat fakültesi müfredatını, ön lisans düzeyinde sınava katılacaklar için ilahiyat ön lisans programı müfredatını, ortaöğretim düzeyinde sınava katılacaklar için imam hatip okulları müfredatını içeren sorulardan oluşacak. Test "Tefsir, Fıkıh, Hadis, Akaid ve Kelam, İslam Tarihi, Dinler ve Mezhepler Tarihi, Dini Hitabet" konu başlıklarından oluşacak.

DHBT SINAVINA KİMLER GİREBİLİR: Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) bünyesinde din hizmetlerinde görev alacak personelin atanmasında kullanılacak puanların hesaplanmasında, KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür Testleri sonuçları da kullanılacaktır. Bu nedenle, Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak isteyenlerden DHBT'ye lisans düzeyinde katılacak olanların KPSS'nin Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumuna ve lisans düzeyinde Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testine (DHBT) katılmaları zorunludur.

ÖNCEKİ HABERLER
İğrenç dayı 10 yaşındaki yeğenine tecavüz edip hamile bıraktı
DHBT sınavı saat kaçta yapılacak kaç dakika sürecek?
İçişleri bakanlığı duyurdu! Polise yönelik o şikayetler yüzde 90 azaldı
Yeni kimlik randevusu nasıl alınır gerekli evraklar neler?
Doktor anne oğlunu evden uzaklaştırttı beyzbol sopasıyla gelip...
İranlı vekilden mecliste PKK ve Demirtaş skandalı!
Vakıfbank'ın Dünya Kulüpler Şampiyonası finali bugün oynanacak
AÖL sınavı bugün saat kaçta başlıyor kaç dakika sürecek?
Kayserispor'un yıldız futbolcusundan kötü haber
Doğalgazda önemli değişiklik! Resmi Gazete'de yayımlandı
Yorumlar