BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  GÜNCEL

Dev hastaneler yıkılıyor! Çünkü depreme dayanıksız!

Depreme dayanıksız olan hastaneleri yıkılacak. İstanbul'da Şişli Etfal yıkılacak, Seyrantepe’ye taşınacak. Okmeydanı ve Kartal Eğitim Araştırma hastanelerinin eski binaları yıkılıp yenisi yapılacak. Haydarpaşa Hastanesi’nin tarihi binası dışındaki binaları yıkılacak. Ankara’da Numune'nin de sadece tarihi binası kalacak.

Abone ol

SAĞLIK Bakanlığı, depreme dayanıksız ve eskimiş Türkiye'nin en tanınmış hastaneleriyle ilgili flaş bir karar aldı. İstanbul'da Şişli Etfal Hastanesi yıkılacak, Seyrantepe’ye taşınacak. Okmeydanı ve Kartal Eğitim Araştırma hastanelerinin eski binaları yıkılıp yenisi yapılıyor. Haydarpaşa Hastanesi’nin tarihi binası dışındaki tüm binaları yıkılacak. Ankara’da Numune Hastanesi'nin sadece tarihi binası kalacak, diğer tüm binaları yıkılacak.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, yenilenecek ve kapatılacak hastaneleri açıkladı.  Gümüş planlarla ilgili şunları söyledi: “Şehir hastaneleri nedeniyle bazı devlet hastaneleri kapatılacak. Depreme dayanıksız olan hastaneleri yıkacağız. Örneğin İstanbul’da Şişli Etfal yıkılacak, Seyrantepe’ye yapacağımız yeni hasteneye taşınacak. Okmeydanı’nın eski hastanesini yıkıyoruz, yenisini yapıyoruz. Kartal Hastanesi de yıkılıp, yenisi yapılacak. Haydarpaşa Hastanesi’nin tarihi binası kalacak, gerisi yıkılacak ve tarihi dokuya uygun yeni bir hastane yapılacak. Ankara’da Numune Hastanesi’nin tarihi binası kalacak. Diğer binalar yıkılacak.” 

ACİL SERVİSLERE KAMERALI DENETİM: Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın acillerde oluşan yoğunlukların nedeninin tam olarak belirlenmesi için başlattığı çalışmayı hatırlatan Gümüş acil servisleri izleme projesinin detaylarını verdi: “Sağlık Bakanlığı’na bağlı günde 500’ün üzerinde hasta bakan 200 acil servisimiz var. Bu yerleri 24 saat izlenebilir hale getireceğiz. Hepsinin girişlerine, ana koridorlarına kamera yerleştirildi. Bir yazılımla sisteme bağladık. Artık yoğunluğu olan hastaneler cep telefonundan kırmızı renge dönüşecek ve canlı izlenecek. 

POLİKLİNİKLER SAAT 23.00'E KADAR AÇIK AKALACAK: Valiler, 81 il müdürleri ve başhekimler de sonraki dönemlerde illerindeki hastanelerin acillerini canlı izleyebilecek. Aniden sıkıntılı bir durum oldu diyelim, bunu görebileceğiz. Amacımız acillerdeki yoğunluğu azaltmak. Buraya gelen kişilerin yüzde 90’ı gerçek acil değil. Demek ki bir çok insan mesai saati içinde hastanelere gelemiyor. Bu nedenle acil servislerin yanında, saat 23.00’e kadar mesai dışı çalışacak poliklinikler açacağız.” 

ACİLLER RAHATLATICI RENKLERE BOYANACAK: “Acillerin daha rahat mekanlar olabilmesi için yeniden dizayn edeceğiz. Vatandaşları hangi renkler rahatlatıyorsa analizini yaparak duvarları o renklere boyayacağız. Eleman takviyelerini yapacağız, hasta yakınlarını bilgilendirecek bilgilendirme ofisleri kuracağız. 

ÖNCEKİ HABERLER
Elleriniz kırılsın! 2 aylık bebeğe işkence edip sokağa attılar
Trump'ın asıl hedefi Mescid-i Aksa! Günün gazete manşetleri...
Yeni Gelin 30.bölümde neler olacak Antalya macerası bomba
Kalbimdeki Deniz 50.bölüm fragmanı 23 Aralık'ta neler olacak?
Süleyman Soylu CHP'nin iddialarına çok sert cevap verdi
Esenyurt belediye başkanının seçileceği tarih belli oldu
Albayrak: Mesut Yılmaz ve eşinin haberi yok
Ünlü kuruyemişçi ve oğluna büyük şok!
Şaşırtan tabela sosyal medyada gündem oldu
Valilik açıkladı! PKK'ya büyük darbe vuruldu
Yorumlar 8 yorum