BIST 1.393
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  SAĞLIK

Depresyona girip girmediğinizi anlamanın yolları

Depresyon durumunda, hayatınızda olumlu gelişmeler olmasına karşın “boşluk hissi”, “bunalım” ve “hüzün” gibi durumların devam ettiğini hissedersiniz. Peki depresyonun belirtileri nelerdir? Psikolog Merve Pehlivan anlattı.

Abone ol

Hayatımızın akışında hüzün, mutluluk, sıkıntı, stres gibi duyguları yaşamamız ve bu duyguların, yaşantımızda meydana gelen gelişmelere göre bir süre devam etmesi doğaldır. Örneğin, işinizle ya da ilişkilerinizle ilgili zorlu bir süreçten geçiyorsanız hüzünlü olmanız, uykularınızın kaçması, stres düzeyinizin artması normal olarak kabul edilir.

"Depresyon durumunda farklı olan ise, hayatınızda olumlu gelişmeler olmasına karşın “boşluk hissi”, “bunalım” ve “hüznün” devam etmesidir. Önceki dönemlerde sizi sevindiren, teşvik eden olaylar depresyondaysanız hiç bir etki yaratmaz."

"Enerji azlığı, huzursuzluk, halsizlik, aşırı ya da az uyku depresyon belirtileri arasında ilk sıralarda sayılmakla birlikte, bu belirtiler depresyonun türüne ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir."

Depresyon semptomları nelerdir, tanı nasıl koyulur?
"Kişi, normalde de depresyon belirtileri olarak kabul edilen üzüntü, mutsuzluk, yalnızlık hislerini zaman zaman yaşadığı için yaşadığının depresyon mu yoksa günlük hayatın bir parçası mı olduğunu ayırt etmek her zaman kolay olmayabilir."

"Bu noktada önemli olan, olaylar karşısında normalden farklı tepkiler verdiğinizi düşünüyorsanız ya da yakın çevrenizden bu konuda sorular geliyorsa bir uzmana danışmaktır. Çünkü uzun süre tedavi edilmeyen depresyon ilerleyerek kişiyi “intihar” gibi düşüncelere sürükleyebilir."

ÖNCEKİ HABERLER
Bilim insanları yara izlerini yok edebilen jel geliştirdi
Yargıtay'dan boşanmış baba için radikal karar!
UEFA Avrupa Ligi'nde toplu sonuçlar!
Yunanistan Başbakanı Çipras: Türkiye karar vermeli
Kılıçdaroğlu'ndan flaş ezan açıklaması
AK Parti'nin anketinden Mansur Yavaş çıktı iddiası!
Ön protokol imzalandı! İşte Beşiktaş'ın yeni golcüsüsü
ABD'de halk Rusya soruşturması için sokağa döküldü
MGK Sekreterliği 20 uzman yardımcısı alacak
TSK'ya dev FETÖ operasyonu: 103 muvazzaf asker için gözaltı kararı
Yorumlar