BIST 1.331
DOLAR 7,81
EURO 9,48
ALTIN 461,39
HABER /  HDP

Demirtaş'tan skandal özerklik açıklaması!

HDP lideri Selahattin Demirtaş, öz yönetim kararı ile ilgili, "Türkiye'de siyasi yönetim modeli olarak özerkliği öneren bir partiyiz, resmi olarak.." dedi.

Abone ol

Öz yönetim kararının meşru olduğunu öne süren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bunun bir siyasi irade beyanı olduğunu belirterek halkın bu tutumuna saygı duyduklarını söyleyip  "Türkiye'de siyasi yönetim modeli olarak özerkliği öneren bir partiyiz, resmi olarak." dedi.

Fırat Haber Ajansı'na konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bunun bir siyasi irade beyanı olduğunu belirterek halkın bu tutumuna saygı duyduklarını söyledi.

"PARTİMİZİN RUHUNA AYKIRI"

Demirtaş, "Halkın öz yönetiminden daha meşru bir şey olamaz. Partimizin programının bir parçasıdır, biz zaten iktidara gelirsek veya iktidarla bir müzakere yürütürsek Türkiye'de siyasi yönetim modeli olarak özerkliği öneren bir partiyiz, resmi olarak. Dolayısıyla halkın özerklik talebini gayrimeşru ilan etmek partimizin programına da, ruhuna da aykırı olur."

"ÖZERLİK İLANI SAYGIN BİR BEYAN"

HDP Lideri, "Bizim buradaki farkımız silah kullanılmamalı, şiddetsiz olmalı. HDP'nin yaklaşımı HDP'nin çözüm arayışı bu zemin üzerinde, demokratik siyaset zemini üzerinde olabilir. Dolayısıyla sivil halk meclislerinin ilan ettikleri özerklik tutumunu saygın bir halk iradesi beyanı olarak görmek lazım."

"SAYGI DUYUYORUZ"

Selahattin Demirtaş, "Kent meclisleri, sivil toplum örgütleri eğer hükümet kurumlarına bir demokratik alternatif oluşturmak istiyorlarsa ve bunun nasıl oluşturulması gerektiğini fiilen ilan ederek yapıyorlarsa onu ciddiyetle dinlemek lazım. Bu bir siyasi irade beyanıdır. Biz böyle algılıyoruz. Halkın bu tutumuna saygı duyuyoruz." dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Diyanet'ten 'İnek Şaban' eleştirisi
Belalı fotoğraf! Selfie çekti tutuklandı
Yeni Şafak'tan kovulan gazeteciden sert sözler!
Bir belediye başkanı daha gözaltında
Herkesin önünde apartman arasında fuhuş
Yarın marketler saat kaça açık ne zaman kapanıyor?
Yorumlar 104 yorum