BIST 1.352
DOLAR 8,55
EURO 10,07
ALTIN 495,47
HABER /  POLİTİKA  /  HDP

Demirtaş'tan PKK'ya kritik 'silahı bırakın' mesajı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK’ya ve Hükümet’e seslendiği konuşmasında, PKK'ya kritik bir mesaj verdi.

Abone ol

HDP Eş Genel Bşkanı Selahattin Demirtaş Van’da yaptığı konuşmada, "PKK derhal elini tetikten çekmeli, tahkim edilmiş ateşkese uyacağını ilan etmeli. Hükümet bir an evvel diyalog için hazır olduğunu beyan etmelidir." diyerek PKK'ya ve Hükümet'e kritik mesajlar verdi.

Demirtaş PKK’dan eylemlerine son verme, Hükümet’e ise diyalog beyanı yapma talebinde bulunarak, “Bugün iki tarafa da sesleniyoruz. PKK derhal elini tetikten çekmeli, tahkim edilmiş ateşkese uyacağını ilan etmeli. Hükümet bir an evvel diyalog için hazır olduğunu beyan etmelidir. Koalisyon kurulur ya da kurulmaz ama barış acildir. Sayın Davutoğlu bunu sizden talep etmiyoruz bunu yapmaya mecbursunuz. Gerçek iş yapıyoruz sonuç almak istiyoruz. Bekliyoruz, somut adımlar atılsın istiyoruz. Bir HDP'li ve bir MHP'li el ele verip sokağa çıksın. İktidar uğruna Türkiye'yi ateşe atmalarına izin vermeyeceğiz.” dedi.

 Demirtaş bu hafta önemli gelişmeler olabileceğini ileri sürerek, olası erken seçimde baraj altında kalmayı umursamadıklarını söyledi.

_demirtastan-son-dakika-koalisyon-bombasi.20150808120225.jpg
İşte Demirtaş'ın o açıklamalarından çarpıcı satırlar:

“Neye dayanarak söylüyorum halkın barış isteğine güvenerek söylüyorum. Annelerden babalardan rica ediyorum, ömrünüzü bu çocuklar için harcıyorsunuz bulunduğunu her yerde sesinizi yükseltin. Halk talimat verirse siyasetçiler onun gereğini yapmak zorunda kalırlar. Barış için elimizden ne geliyorsa gece gündüz bu çabanın içindeyiz. AK Parti ve MHP diyalog çağrılarımızı vatan hainliği olarak ilan ediyorlar. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Vatanseverlikleri çakma. Bunlar Çin malı milliyetçilerdir. Dünyanın en çakma milliyetçileri maalesef Türkiye'dedir. Türkiye'nin yüzde 80'i barış istiyor. Biz de barış için çalışacağız. Tek derdimiz oy olsaydı AK Parti'yi geriletmek olsaydı yerimizde otururduk. Savaş politikası AK Parti'yi bitirir. Bizim için önemli olan kanın durmasıdır. Baraj altında da kalabiliriz.”

BAHÇELİ'YE AŞAĞILIK POLİTİKA CEVABI

Demirtaş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Boğazlarda viski içip HDP’ye oy veren şerefsizler” sözünü ise “Aşağılık politika” olarak tanımladı;

“Ben çıksam ‘Şu partiye oy verenler şerefsiz desem’ ne olur bir düşünün. Biz bu ülkedeki herkesi hangi partiye oy verirse versin seviyoruz. Her partiye oy veren insan onurludur şereflidir. Oy verdiği partiye göre şerefsizlikle suçlayan aşağılık bir politikayı savunmadık.”

"HEDEF İKTİDAR"

Demirtaş partisinin bundan sonraki hedefinin iktidar olmak olduğunu söyledi;

“Bilsem ki bugün barış gelece benim siyaseti bırakmamla, bugün bırakırım. HDP ile uğraşarak baraj altında bırakıp beleş milletvekillikleri istiyorlar. Artık muhalafet gibi düşünmeyeceğiz. Artık ilk hedefimiz iktidardır. Artık biz %13 ile yetinmeyeceğiz. Bu bizim açımızdan kesinlikle gerçekleşebilir bir hedeftir. Bizi baraj altında bırakmak isteyenleri Türkiye toplumu öyle mahcup edecek ki…”

ÖNCEKİ HABERLER
Sifonu çekmeyince hamile olduğu ortaya çıktı!
Sifonu çekmeyince hamile olduğu ortaya çıktı!
Balıkesir'de korkunç kaza minibüs duvara çarptı!
Balıkesir'de korkunç kaza minibüs duvara çarptı!
Beyaz Saray'dan PKK'ya flaş çağrı!
Beyaz Saray'dan PKK'ya flaş çağrı!
Mahkemeden bomba 'Sümeyye'ye suikast' kararı!
Mahkemeden bomba 'Sümeyye'ye suikast' kararı!
Diyarbakır'da terör örgütü operasyonu
Diyarbakır'da terör örgütü operasyonu
Melahat anne günde 1800 lira kazanıyor
Melahat anne günde 1800 lira kazanıyor
Öcalan'dan kritik mesajlar!
Öcalan'dan kritik mesajlar!
Bu da oldu: Kandil TSK’yla...
Bu da oldu: Kandil TSK’yla...
PKK şehirlere 80 bin silah yığdı
PKK şehirlere 80 bin silah yığdı
İdo canlı yayında babasının şarkısını söyledi!
İdo canlı yayında babasının şarkısını söyledi!