BIST 2.868
DOLAR 17,95
EURO 18,52
ALTIN 1.031,78
HABER /  SEÇİM

Demirtaş: Ortada kayyum yok mafya var!

Demirtaş, Koza İpek Holding ve şirketlerine kayyum atanmasına ilişkin, "Ortada bir kayyum uygulaması yok. Bir mafya uygulaması var" dedi.

Abone ol

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Özgürlükçü Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi tarafından İstanbul Tabip Odası'nda düzenlenen "92. Yılında Cumhuriyet ve Demokrasi" konulu panelin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Demirtaş, Koza İpek Holding ve şirketlerine kayyum atanmasına ilişkin, "Ortada bir kayyum uygulaması yok. Bir mafya uygulaması var. Bu mafya uygulamasına bugün sessiz kalıyorsanız, yarın herkese yapılacaktır" dedi.

Koza İpek Holding ve şirketlerine kayyum atanmasının ardından Bugün TV'deki işten çıkarmalara ilişkin bir soru üzerine Demirtaş, uygulamaları, "hukuk dışı, kanun dışı, medya özgürlüğünü kısıtlayan uygulamalar" şeklinde tanımladı.

Selahattin Demirtaş, kararın siyasi olduğunu savunarak, "Siyasi irade değişmediği müddetçe görünen o ki kimse hukuku uygulayamayacak" diye konuştu.

Yargı mensuplarına seslenen Demirtaş, şunları söyledi:

"Siyasi irade, hukuk dışı, kanun dışı bir yola girdiğinde sizin re'sen devreye girme hakkınız ve şansınız var. Uzun yıllar bunu hiç yapmadınız. Yargı olarak ülkenin demokratikleşmesine hiç katkı sunmadınız. Bugün de sunmayacaksanız, ne zaman sunacaksınız? Yani sürekli muhalefete dişini gösteren bir yargı, soruşturma anlayışından bıktık usandık artık. İktidarın aleni bir şekilde suç işlediği noktalarda en azından yargı adaletten, hukuktan, evrensel hukuktan yana olduğunu gösterebilmelidir. Ortada bir kayyum uygulaması yok. Bir mafya uygulaması var. Bu mafya uygulamasına bugün sessiz kalıyorsanız, yarın herkese yapılacaktır. Bu hükümetin yarın savcılara da mafya uygulaması yapmayacağının garantisi var mı? Hepimize yaptılar. Bu zorbalık hukukunu, orman kanunlarını hepimize uyguladılar ve yargı da sürekli iktidarın sopası haline geldi, kendini kullandırttı."

Utanç verici bir durum yaşandığını öne süren Demirtaş, "KCK operasyonlarının tamamı böyleydi. Yargı iktidarın sopası olarak kullanıldı. Ergenekon operasyonlarının büyük bir kısmı en azından böyleydi, yargı kendini kullandırttı. Şimdi medyaya dönük operasyonlar var. 'Paralel' adı altında yapılan operasyonlar var. Yaş, kuru üst üste konularak, haksızlıklar yapılıyor yine, yargı sopa olarak kullanılıyor. Ne zaman yargı yargı olduğunu gösterecek ve adaletten yana olduğunu gösterecek bilemiyorum."

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, her şeyin siyasetçilerden beklendiğini dile getirerek, "Halkımız bize destek versin, 1 Kasım akşamı AKP'yi tepetaklak düşürelim. HDP'yi iktidara gelme fırsatı ve şansıyla destekleyin, 2 Kasım günü sizi bu zulümden kurtaralım. Siyasetçi olarak bunu söyleyebiliriz. Başka ne yapabiliriz? Adil bir düzen kuracağız, demokratik bir cumhuriyet inşa edeceğiz, hiç kimsenin korkmayacağı, hukukun egemen olduğu bir sistem vaat ediyoruz. Siyasetçiler olarak bunu yapabiliriz, ama bunu, sandıktan ancak bize yetki ve güç verilirse yapabiliriz. Yargı da siyaseti bu noktada demokrasi mücadelesinde sahipsiz, yalnız bırakırsa, zulümden yana tavır alırsa, bugünkü uygulamalar çıkıyor ortaya" değerlendirmesinde bulundu.

"Kim zulüm gördüyse onun yanında yer aldık"

Kimsenin sessiz kalmaması gerektiğini ifade eden Demirtaş, "Bugüne kadar baskı gören medya grubunun çizgisine göre hareket etmedik, kim zulüm gördüyse onun yanında yer aldık. Şu grubun, şu cemaatin, şu partinin, şu siyasal düşüncenin ayrımını yapmadan, hakkın, adaletin yanında yer aldık. Bugün mazlumlar eziliyorlar ve yanlarındayız. Bu zulmü kesinlikle durduracağız" diye konuştu.

Obama'ya 'zalım' tweeti

Demirtaş, "Üst akıl polemiğiyle ilgili olarak ABD Başkanı Obama'ya bir tweet atmıştınız. Cevap alabildiniz mi?" sorusuna, şu karşılığı verdi:

"Bekliyorum daha. Kendisi de eminim ki şaşırmıştır. Bizim ülkemizde böyle bircumhurbaşkanı olduğunu kendisi de biliyor. Asıl üst akıl dediğimiz şey varsa, bugün Cumhurbaşkanını ve onun etrafındakileri yönetendir, ülkeyi yönetendir, bu hale sokandır. Biz, kendi aklımızla hareket ediyoruz. Bizdeki akıl, onun kendi aklı ve üst aklı dahil olmak üzere hepsini toplasanız, hepsinden daha yerel bir akıldır, daha işlevsel bir akıldır. Kimsenin aklına da biz ihtiyaç duymuyoruz. Halkın bu konuda bize verdiği perspektif bizim için belirleyicidir. Biz hiçbir dış güce bağlı değiliz, hiçbir dış güçten emir almadık. Kendisi çok daha iyi bilir, biz maddi, manevi halkın öz gücüyle çalışan bir partiyiz. Ellerinde küçücük bir belge olsaydı, bizim herhangi bir yerden yasa dışı bir maddi destek elde ettiğimize ilişkin, şimdiye kadar 50 bin defa ortaya koyarlardı. Paralel bizi destekliyormuş, ABD, İsrail bizi destekliyormuş... Biz şimdiye kadar bunların bir desteğini görmedik. Varsa elinizde bilgi, belge ortaya koyun. Bizim kimseyle ne kirli ittifakımız ne kirli görüşmemiz var. İlkelerimiz var, ilkelerimizin arkasında duruyoruz. Asıl sen akıl ya da akılsızlık arıyorsan, yanındaki jölelilere bak, bize bakma. Bizim aklımız bize yetiyor."

ÖNCEKİ HABERLER
'Doğal gaz' diye kuru fasulye dağıttı
'Doğal gaz' diye kuru fasulye dağıttı
12 can alan içki bu minibüste üretildi!
12 can alan içki bu minibüste üretildi!
ABD'nin üç numarası belli oldu!
ABD'nin üç numarası belli oldu!
Bahçeli'den gençlere 1 Kasım mesajı!
Bahçeli'den gençlere 1 Kasım mesajı!
AK Partili adayın yeğenine kurşun yağdı
AK Partili adayın yeğenine kurşun yağdı
Rusya: Kürtlerle her gün görüşüyoruz!
Rusya: Kürtlerle her gün görüşüyoruz!
Ağrı'da kazma kürekle havan topu aradılar!
Ağrı'da kazma kürekle havan topu aradılar!
Cumhuriyet kutlamasında Osmanlı arması
Cumhuriyet kutlamasında Osmanlı arması
ABD'den Suriye itirafı: Cehennem!
ABD'den Suriye itirafı: Cehennem!
Rusya doğalgaz indirimi için sinyal verdi!
Rusya doğalgaz indirimi için sinyal verdi!