BIST 1.981
DOLAR 13,52
EURO 15,26
ALTIN 776,00
HABER /  POLİTİKA

Davutoğlu'ndan BM'ye iki yüzlülük tepkisi!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hollanda'da yaptığı basın açıklamasında Rusya'nın Suriye'ye yönelik hava saldırıları hakkında BM'nin tepki vermemesini eleştirdi.

Abone ol

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte ortak basın toplantısı düzenledi.

Yeni mülteci akınlarının durdurulması gerektiğini belirten Davutoğlu, son bir haftada Halep'in tamamının hava bombardımanıyla vurulduğunu söyledi. Rusya'nın havadan, İran'ın ise karadan Halep'e yönelik savaş hukukunu yok sayan bir uygulamada bulunduğunu ifade eden Ahmet Davutoğlu,"AB zirvesinde aldığımız kararlar çerçevesinde sadece mülteci krizi değil, vize konusunu da gündeme getirip geliştirilmesi konuşuldu. Önemli olan konu yeni fasılların açılması. 23 ve 24. fasılların açılması için Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin yaptığı blokajları kaldırması önem arz ediyor." dedi.

Davutoğlu'nun açıklamarından satırbaşları:

Türkiye Hollanda dostluğu 404 yıllık bir dostluktur. İki ülkenin siyasi, ekonomik ilişkileri mükemmeldir. Son 4 yıldır Suriye konusu genelde bir Ortadoğu meselesi olarak görüldü. Suriyeli mültecilerde sadece Türkiye'nin sorumluluğunda gibi algılandı. Ancak geçen yazdan itibaren çok ciddi bir farkındalık oluştu. Rejimin barbarca saldırılarından, Rusya'nın barbarca saldırılarından kaçan insanların sığındığı bir ülke Türkiye.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'E SERT TEPKİ: İKİ YÜZLÜLÜKTÜR

Türkiye son dönemde hiçbir ülkenin yapmadığı fedakarlığı yaparak Suriye sınırını açık tutmuştur. Sınırımızı kapatmamız da söz konusu değil. Suriye'deki krizin çözümü için kılını bile kıpırdatmayan bazı çevrelerin, BM de dahil, Rusya'ya yeter artık diyemeyen bazı çevrelerin dönüp Türkiye'ye kapılarını aç demesini de iki yüzlülük olarak görüyorum. Bu konuda kimseden ders ve nasihat alma ihtiyacımız yok. 2 milyon 600 bin Suriyeliyi ağırlarken kimseye sormadık, şu an 60 bin sığınmacıyı alırken de sormadık.

"TÜRKİYE'YE LAF ETME HAKKI YOK"

Rus bombardımanı sonucu kurulan 9 kamp terk edildi. Yeni bir kamp kuruyoruz. En önemlisi de Türkiye- Halep arasındaki insani koridor da bu barbar saldırılar sonucu kapanmıştır. Yüz binlerce Suriyelinin açlıkla karşı karşıya kalabileceğini belirtmek istiyorum. Nihayetiyle bilinsin ki Türkiye sorumluluğun gereğini yapmaktadır, sorumluluğu yerine getirmeyenlerin de Türkiye'ye hiçbir nasihat söyleme hakkı yoktur.
Bu saldırıların etnik temizlik yaptığını söylüyorum. Hava bombardımanında öldürülüyorlar. Halep'te ve Suriye'de sadece rejim yanlılarının kalmasına yönelik bir etnik temizlik var. Sorumluluktan kaçanlar rejime yardım oluyor.

3 MİLYAR AVRO İÇİN MÜLTECİLERİ PAZARLIK KONUSU ETMEYİZ

3 milyar avro kesinlikle Türkiye'ye değil Suriyeli mültecilere yapılan bir yardımdır. Sanki Türkiye'ye '3 milyar avro veriyoruz mülteciler Avrupa'dan uzak dursun'. 3 milyar avro ile mülteci konusu pazarlık konusu edecek kadar vicdanımızı kaybetmedik. Bir kuruşu dahil Türkiye menfaatine kullanılmayacaktır.Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin açıklamaları:

Hollanda gerekli yerde destek vermeye hazırdır. İnsan ticaretine karşı mücadelede sonuç elde etme mücadelesinde kararlıyız. Hem Davutoğlu hem kendi adıma, bütün çabalarımız ve enerjilerimiz yapmış olduğumuz çabaların başarılı olması için.

Kıbrıs'taki gelişmelerden ümitliyiz. Dönem başkanı olarak yakından takip ediyoruz.Şu anda Türk tarafı çok somut projeler oluşturmakta. Eğitim iş konusunda.

"TÜRKİYE'YE DERS VERMEK YERİNDE OLMAZ"

Türkiye Suriyelilere kapısını açmış durumda. Bunu büyük bir saygıyla karşılıyoruz. O nedenle Hollanda'nın Türk sınırlarına yardımcı olma konusundaki, arama kurtarma, temizlik sıhhiye konusunda yardımcı olabileceğimizi söyledik. Bu konuda Türkiye'yi yalnız bırakamayız. Türkiye'ye burada ders vermek yerinde olmaz. 3 milyar konusunun ağır yürüdüğünde hemfikirim. Eşit dağıtma sistemini yerine getiremiyoruz.

ÖNCEKİ HABERLER
Cesim Parlak'tan çarpıcı Kürt sorunu raporu
Cesim Parlak'tan çarpıcı Kürt sorunu raporu
Ziynet Sali: Çocuk yapacak adam arıyorum!
Ziynet Sali: Çocuk yapacak adam arıyorum!
Ali Ağaoğlu'nun gözü bu iki sektörde
Ali Ağaoğlu'nun gözü bu iki sektörde
Cizre'de şehit olmadan önce bakın ne yazdı!
Cizre'de şehit olmadan önce bakın ne yazdı!
İTÜ'den 30 akademisyene bildiri şoku!
İTÜ'den 30 akademisyene bildiri şoku!
Mustafa Koç'un adı bu bölgede yaşatılacak
Mustafa Koç'un adı bu bölgede yaşatılacak
Samsung'dan bir yenilik daha
Samsung'dan bir yenilik daha
Beşşar Esad'a annesinin cenazesinde suikast girişimi!
Beşşar Esad'a annesinin cenazesinde suikast girişimi!
Vatikan'da gizli Osmanlı ve Türkiye arşivleri
Vatikan'da gizli Osmanlı ve Türkiye arşivleri
Ehliyet ücreti krizine bakanlıktan yanıt!
Ehliyet ücreti krizine bakanlıktan yanıt!