BIST 9.693
DOLAR 32,50
EURO 34,69
ALTIN 2.499,53
HABER /  GÜNCEL

Davutoğlu: Hedef sadece Tahir Elçi değil

Başbakan Davutoğlu Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili ''Bu olay mutlak surette aydınlatılacak, bizim dönemimizde faili meçhullere izin vermeyiz. Hedef sadece Tahir Elçi değil, Türkiye'dir'' dedi.

Abone ol

Başbakan Ahmet Davutoğlu Diyarbakır'daki çatışmada hayatını kaybeden Tahir Elçi'yle ilgili açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, Tahir Elçi'nin öldürülmesi hakkında "Bu olay mutlak surette aydınlatılacak, bizim dönemimizde faili meçhullere izin vermeyiz. 2 ihtimal var. Birisi bir suikast gerçekleşmiş olması. Böyle bir durum varsa ortaya çıkartılır. Hedef sadece Tahir Elçi değil, Türkiye'dir" dedi.

ELÇİ OLUMLU BİR AÇIKLAMA YAPACAKKEN SALDIRIYA UĞRADI

Davutoğlu şöyle konuştu: Barolar Birliği başkanı ile de görüşüp kendisine taziyelerimi iletmesini söyledim. Bakanlardan ve emniyet müdüründen gerekli bilgileri aldım.. Sayın Tahir Elçi bir açıklama yaparken, olumlu bir çağrı yapacağı basın toplantısında bir araç içerisinden polislerimize teröristler saldırdı. Bir polisimiz şehit oldu, bir polisimiz ağır yaralandı.

İKİ OLAY ARASINDA 100 METRE VAR

İki olay arasında 100 metre var. Bu çatışmada Tahir Elçi hayatını kaybetti. Tahir Elçi'nin ailesine ve şehidimizin ailesine ve yakınlarına bu olayın mutlak suretle aydınlanacağını söylemek istiyorum.

İKİ İHTİMAL SÖZ KONUSU

İki ihtimal söz konusu; Tahir Elçi'ye yönelik suikast girişimi, bu olay aydınlatılacak. Teröristlerin saldırısı sonrası çift yönlü olarak teröristlere olay açması ve bu iki ateş arasında Tahir Elçi'nin hayatını kaybetmesi. İdari ve adli soruşturma süratle yapılacak.

DİYARBAKIRLILAR'A ÇAĞRI

Özellikle Diyarbakır'daki vatandaşlarıma çağrım, sükunetle olayın aydınlatılmasını beklemeleri. Bütün Türkiye'ye yeniden başsağlığı diliyorum. Özellikle Diyarbakır'daki vatandaşlarımız provokasyona kapılmadan olayın aydınlatılmasını beklemelidir.

OLAYIN AYDINLATILMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Olayın aydınlatılması için çalışıyoruz. İlk saldırı teröristlerin araç içerisinden yaptığı bir saldırı. Bu teröristlerin daha öncede terör olaylarına katıldığı istihbaratı var detaylı şekilde araştırılıyor.

CAN DÜNDAR AÇIKLAMASI

Olayı takip ediyoruz, hukuki bir süreç. Aylardır devam eden bir süreçti. Bütün meslekler gibi basın özgürlüğü de hukun sınırları içerisindedir. Bu konuda hükmü verecek olan bağımsız mahkemelerdir. Hepimizin varolan hukuki kurallara uyması gerekiyor.