HABER /  GÜNCEL

Darbeci yarbay 13 ay boyunca işte böyle gizlenmiş!

Darbe girişiminden 13 ay sonra yakalanan eski Yarbay Özcan Karacan'ın izini kaybettirmek için akrabalarıyla hiç irtibata geçmedi, aşırı derecede kilo verip, saç-sakal uzattı. Kaşlarını da aldıran Karacan'ın Antalya'da kendini rehber diye tanıttığı da ortaya çıktı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast planından Ankara'daki polis araçlarının ve ambulansların vurulmasına en kanlı talimatları verdiği belirlenen eski kurmay yarbay Özcan Karacan'ın memleketi Antalya'da saklandığı dönemde, kendini rehber olarak tanıttığı ve akrabalarına dahi izini belli etmediği ortaya çıktı. Eşkalini değiştirmek için aşırı düzeyde kilo veren, saçını sakalını uzatıp kaşlarının arasını aldırıp incelten, özel gözlükler kullanan, ara sıra şapka takan Karacan'ın dikkat çekmemek için aidatlarını düzenli olarak ödediği tespit edildi.

Karacan, Antalya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından Muratpaşa ilçesinde bir hafta süren fiziki takip sonucu yolda yürürken yakalandı.

Yanına sık sık gidip gelen bir kadının da gözaltına alındığı Karacan'ın, emlakçıdan bir aylık peşin ödeyerek sahte kimlikle kiraladığı eşyalı  evde 13 yaşındaki kızıyla yaşadığı, mahalledekilere turizm acentesinde  çalıştığını söylediği, izini belli etmemek için Antalya'daki akrabalarıyla temas  kurmadığı belirlendi.

Eşkalini değiştirmek için aşırı düzeyde kilo veren, saçını sakalını  uzatıp kaşlarının arasını aldırıp incelten, özel gözlükler kullanan, ara sıra  şapka takan Karacan'ın dikkat çekmemek için aidatlarını düzenli olarak ödediği  tespit edildi.

"İŞE GİDİYOR SANIYORDUM"

Karacan'ın saklandığı evin bulunduğu mahallede 20 yıldır market  işleten Hüseyin İlkuçan, sanığı tanıdığını, bu  kişinin sık sık marketinden alışveriş yaptığını söyledi.

İlkuçan, "Bu adamı tanıyorum, buralarda çok gördüm." dedi.

Aynı apartmanda oturan Kerem Çiçek de Karacan'ın yaklaşık 4 aydır aynı  dairede oturduğunu, kendisiyle sık sık sabah ve akşamları karşılaştığını,  selamlaştıklarını, şüphe çeken bir davranışını görmediğini belirtti.

Bu kişiyi sabahları gördüğünde işe gittiğini sandığını anlatan Çiçek,  "Sabahları günaydın, akşamları karşılaştığımızda da iyi akşamlar derdi."  ifadesini kullandı.

Eve bir kadının sürekli gelip gittiğini belirten Çiçek, Karacan'ı en  son dün sabah gördüğünü ifade ederek, "Dışarıdan geldi eve girdi. Ara sıra şapka  kullanırdı. Ne iş yaptığını bilmiyordum, 13 yaşlarında kızı vardı. Bir kadın sık  sık yanına gidip geliyordu, kız arkadaşı sanıyorduk. Merhabadan başka konuşmamız  olmadı." diye konuştu.

Çiçek, sanığın şüpheli hiçbir tavrının olmadığını söyledi.

Yan binada oturan Orhan Oskar da bu kişiyi iki kez balkonda gördüğünü,  ismini bilmediğini söyledi.

Balkonun önünden geçerken selamlaştıklarını aktaran Oskar, "Uzun  saçlıydı. Balkonunda oturuyordu, 'Sen ne iş yapıyorsun?' diye sordum bir  keresinde. 'Turizm acentesinde çalışıyorum, rehberlik yapıyorum' demişti. Çok  konuşmuyordu, nereli olduğunu bilmiyordum." dedi.

"YANINA GELEN KADIN ARACINI BAŞKA YERE PARK EDERDİ"

İsmini vermek istemeyen bir kadın ise bir süredir Karacan'ın kendi  mahallelerinde oturduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Zayıf, uzun saçlı bir adamdı. Saçını hep arkadan bağlıyordu. Bir  kadın da ona yemek getiriyordu hatta aracını her zaman farklı yere park ediyordu.  Bu sitenin önüne aracını hiç park etmiyordu. Kadın sürekli buraya geliyordu. Bir  kız çocuğu bırakıyordu adama, adam da sürekli dışarı çıkıp, eve dönüyordu. Binada  herkesle konuşurdu."

15 Temmuz darbe girişimi sürecinde, darbeye hazırlık faaliyetleri  kapsamındaki toplantılardan, mühimmat depolanmasına, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a  suikast planından, Ankara'daki polis araçlarının hatta ambulansların vurulmasına  kadar en kanlı talimatları verdiği belirlenen eski kurmay yarbay Özcan Karacan,  darbe girişimine ilişkin açılan üç davanın firari sanığı konumundaydı. Darbe  girişimi gecesi, Jandarma Genel Komutanlığı, TRT, MİT, Genelkurmay Başkanlığı  civarında sivillere, polislere, kamuya ait binalara, araçlara ateş açan  darbecilerin, Karacan'ın talimatlarıyla havalandığı belirlenmişti. 13 aydır  firari olan Karacan, Antalya'da dün yakalanmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
İran Genelkurmay Başkanı Bakıri Kürtler'in asırlık hayalini yıktı
Bakan Sarıeroğlu'na anlamlı ziyaret!
Antalya çağ atlıyor akıllı kent oluyor
Doğum yardımlarına düzenleme! Artık kaldırılıyor
O belediye Ömer Halisdemir'in heykelini kaldırdı
e devlet şifresiyle KYK burs başvurusu yapma ekranına giriş
Yorumlar