HABER / SEÇİM

Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları Eskişehir

Eskişehir'deki Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları Türkiye genelini göstermesi bakımından kritik önemde peki Erdoğan, İhsanoğlu ve Demirtaş'ın son oyu yüzde kaç?

10 Ağustos pazar günü yapılacak olan ilk tur Cumhurbaşkanı seçiminde 52 milyon 894 bin 115 seçmen, 12'nci cumhurbaşkanını seçmek için sandığa gidecek.

Seçimin önemli büyükşehirlerinden Eskişehir'de seçmenin tercihi Türkiye genelindeki cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları üzerinde belirleyici olacak.

Peki Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları ne olur? Eskişehir'de AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çatının Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş'ın oy oranları ne olur?

Bu soruların yanıtını bulmak için 2011 Genel Seçim Sonuçları ile 30 Mart Yerel Seçim Sonuçları'nı değerlendirmekte fayda var. 

2011 GENEL SEÇİM SONUÇLARINA GÖRE CUMHURBAŞKANI ADAYLARININ OY ORANLARI?

Eskişehir 2011 yılında yapılan Genel Seçim Sonuçları'na göre partilerin aldıkları oy oranları şöyle:

AK PARTİ: Yüzde 44.09

CHP: Yüzde 35.52

MHP: Yüzde 14.60

BDP: 0.56

2011-genel-seçim-sonuçlari-eskişehir.jpg

2011 Genel Seçim Sonuçları kim ne kadar oy aldı?

2011 yılı Eskişehir Genel Seçim Sonuçları'na bakıldığında AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın birinci tur cumhurbaşkanlığı seçiminde seçilmesi için yüzde 6 civarında oya ihtiyacı var.

Çatının cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun oy oranı ise MHP ve CHP'nin oy oranları dikkate alındığında yüzde 50.12'ye ulaşıyor. HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın ise potansiyel oy oranı yüzde 0.56 olarak görünüyor.

30 MART 2014 YEREL SEÇİM SONUÇLARINA CUMHURBAŞKANI ADAYLARININ OY 3ORANLARI?

30-mart-2014-yerel-seçim-sonuçlari-eskişehir.jpg

2014 Yerel Seçim Sonuçları kim ne kadar oy aldı?

30 Mart 2014 Eskişehir Yerel Seçim Sonuçları'na bakıldığında AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın birinci tur cumhurbaşkanlığı seçiminde seçilmesi için yüzde 5 civarında oya ihtiyacı bulunuyor.

Çatının cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun oy oranı ise MHP ve CHP'nin oy oranları dikkate alındığında yüzde 50'ye ulaşıyor.

HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın ise potansiyel oy oranı yüzde 1 olarak görünüyor.

Yorumlar