BIST 4.889
DOLAR 18,63
EURO 19,34
ALTIN 1.049,51
HABER /  POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay resti çekti: Türkiye savaş uçağı yapacak

"Sakın ola ki bizi tehdit etmeyin" diyerek rest çeken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Türkiye savaş uçağı yapacak; hem insanlısını hem insansızını hem de F-35 veya ötesindeki bir özellikte bunu yapıyor olacağız" dedi.

Abone ol

Gündeme dair değerlendirmeler yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Libya'da, Kıbrıs'ta ne işiniz var? diye soranlara sesleniyorum. Bize karşı oynanan oyunları yıkmak, bu oyunları bozmak üzere oradayız" diye konuştu.

AA Editör Masası'nda kritik açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi

Sorunların yüzde 98'inin uygulamadan kaynaklandığını gördük, sistemden değil..

"2020'de yeni bir şahlanış dönemine geçilecek"

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin verdiği dinamizmle, ekonomik saldırıların tamamen üstesinden gelinmiştir. Ekonomide 2019'da dengelenme ve disiplin sağlandı, 2020'de yeni bir şahlanış dönemine geçilecek.

Barış Pınarı Harekatı

Kendisine karşı çok farklı bir planı yırtarak çıkan bir Türkiye var orada..

"Ne demek kardeşim ne işimiz var?"

(Libya'da, Kıbrıs'ta ne işiniz var) diye soranlara sesleniyorum. Bize karşı oynanan oyunları yıkmak, bu oyunları bozmak üzere oradayız. Ne demek kardeşim ne işimiz var? Biz ayaklarını atamayacak şekilde denizde bize karşı oynanan oyunlar var. Bunları yırtmak üzere oradayız. Bence kamuoyunun da; bazılarının anlayabileceğini zannetmiyorum ama Meclis'te de gördük ne yazık ki. Orada ne olduğunu, Cumhurbaşkanımızın ne demek istediğini irdelememiz gerekiyor diye düşünüyorum.

"Tehdit ettiler bizi her iki tarafta da"

Bir Doğu Akdeniz'de, iki Libya ile olan anlaşmayla da bize karaya hapsetme oyununu bozduk. Yunanistan'ın son zamanlarda gündeme getirdiği bir harita var. Türkiye zannediyorlar ki içerde. Biz bu gelişmeleri dikkatle takip ettik. Biz tarihte de bunu yaşadık. Tehdit ettiler bizi her iki tarafta da. Barış Pınarı'nda da... Bütün dünya karşımıza dikildi.

"Sakın ola ki bizi tehdit etmeyin"

Türkiye'siz herhangi bir planın bölgede başarılı olma şansı asla ve asla yoktur. Kim olursa olsun... Türkiye'ye karşı kurulan oyunlar başarısız olur. Senato'ya ne vermeyi düşünüyorsunuz gibi çok ilginç bir soru vardı... Yani Senato'ya niye biz bir şey verelim anlamadım? Siz bizim parlamentomuza ne vermeyi düşünüyorsunuz? Aynı şeyi AB yapmak istedi Kıbrıs ile ilgili. Biz yine aynı şeyi söyledik: Sakın ola ki bizi tehdit etmeyin

Bir taraftan bunlar olurken diğer taraftan da aslında hem Rusya ile hem Amerika ile liderler seviyesinde; aynı zamanda İngiltere, Almanya dahil, en rahat görüşen, en sık görüşen ortak payda olan Türkiye'dir ve Cumhurbaşkanımızdır. Birkaç gün sonra sayın Putin burada olacak.

Yerli otomobil ve diğer gelişmeler

27 Aralık'ta yapılan bir yerli otomobil olayı. Bizim 100 yıllık sevdamız. Derinden çok ciddi bir çalışma gidiyor, hiçbir çalışmamız durmuyor bizim. Devrim otomobilleriyle başlayan süreç devam etti. TANAP'ı düşünün. Hazar'dan aldığınız doğal gazı buradan Türkiye üzerinden... TürkAkım'ı açıyoruz. Enerji koridoru olma anlamında çok ciddi yol kat edildi. Uydu projeleri apayrı. 5A bitmek üzere, 2020'de fırlatıyoruz. 5B hazırlanıyor. Savunma Sanayii'ndeki ilerlememizi zaten konuşmaya gerek yok. S400 krizi yaşadık, yine aynı şeyi söyledik: "Bizi tehdit etmeyin" F-35 ile S-400'ün ne alakası var. F-35 İsrail'de uçtuğunda bölgeden teknolojisi çalınmıyor da Türkiye'de uçtuğunda mı teknolojisi çalınıyor? Bugün F35'lerle ilgili yaptığınız şeyin hukuki dayanağı yoktur. Konuları birbirinden ayırabilecek kadar da tecrübeli olmanız gerekiyor büyük devletseniz.

"Türkiye savaş uçağı yapacak"

Etkileyecek bizi. Bizi kendi savaş uçağımızı bir an önce yapmamız konusunda çok ciddi şekilde kamçılamış durumda. Aynen İHA ve SİHA'larda olduğu gibi. Türkiye savaş uçağı yapacak; hem insanlısını hem insansızını hem de F-35 veya ötesindeki bir özellikte bunu yapıyor olacağız. Yaptırımlar gelecekmiş, getirebilirsin kardeşim. Siyasi bağlayıcılığı yok. Akıllı mühimmatları düşünün. Onları da vermiyorlardı. Peki o zaman dedik kendimiz yaptık. 2019'da kendi motorumuzu yaptık.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
2020'de ödenecek vergi ceza ve harçlar! MTV pasaport telefon trafik ceza zamları
Foto Galeri 2020'de ödenecek vergi ceza ve harçlar! MTV pasaport telefon trafik ceza zamları Galeriye Gözat