BIST 3.578
DOLAR 18,58
EURO 18,21
ALTIN 1.023,00
HABER /  DÜNYA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Obama'ya kritik uyarı!

ABD Başkanı Obama ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağdat yönetimine silah desteği verilmesine karşı olduğunu belirterek Obama'ı uyardı.

Abone ol

ABD Başkanı Barack Obama ile 16 ay sonra bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bağdat yönetimine silah desteği verilmesine karşı olduğunu belirterek, “Burada bırakılan silahlar bugün IŞİD’in elinde” uyarısında bulundu.

ERDOĞAN "ÇÖZÜM SÜRECİ"Nİ KORUDU

Erdoğan, Türkiye’nin ‘çözüm süreci’nde bulunduğunu hatırlatarak, “Silahlar dönüp bizim çözüm sürecimizi vurabilir. Bölgede de mezhep çatışmalarını körükler “ dedi.

BAĞDAT'A SİLAH DESTEĞİNİ REDDETTİ

Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama’ya, IŞİD’e karşı oluşturulması planlanan Gönüllüler Koalisyonu’nun Bağdat yönetimine silah desteği vermesi fikrine karşı olduklarını belirterek, “Merkezi yönetime silah verilmesi bölgede mezhep çatışmalarını körükler” mesajı verdi. 17 ay sonra Obama ile Cardiff’teki NATO Zirvesi’nde bir araya gelen Erdoğan, Türkiye’nin Irak için oluşturulacak gönüllüler koalisyonuna sıcak bakmadığını söyledi.

DAHA DA YAKINLAŞTIK

Planlanan saatten 10 dakika önce başlayan Erdoğan-Obama görüşmesinin başında iki lider kameralara kısa birer açıklama yaptı. ABD Başkanı Obama, Erdoğan ile biraraya gelme fırsatından duyduğu memnuniyeti ifade etti. “Cumhurbaşkanı Erdoğan, ittifakımız için önemli bir lider” diyen Obama, Türkiye’nin NATO’daki önemini vurguladı. Suriye ve Irak’taki yabancı savaşçılarla ilgili iki ülke arasındaki askeri ve istihbarat işbirliğini memnuniyetle karşıladığını da dile getiren Obama, Türkiye’nin Suriyeli mültecilere kapısını açmasına ve yaptığı cömert insani yardımlarının önemine vurgu yaptı. Erdoğan da şunları söyledi: “ABD ile Türkiye arasında model ortaklık çerçevesinde devam eden bir hassas süreç bulunuyor. Bu süreçteki birçok konu, iki ülkeyi birbirine daha da yakınlaştırdı. Birlikteliğin askeri plandaki en önemli çerçevesi NATO’dur. Siyasi noktadaki, ekonomik, kültürel noktadaki birlikteliklerimiz var.” Erdoğan, görüşmede şu mesajları verdi:

ÇÖZÜM SÜRECİMİZİ VURUR

“Koalisyon değil, ittifak kurulmalı. Oluşturulacak koalisyonun başta Bağdat merkezi yönetimine silah vermesine karşıyız. Burada bırakılan silahlar bugün IŞİD’in elinde. Bölgede devam eden bir çözüm sürecindeyiz. Bu süreçte silahların kontrolsüz bırakılması bizim iç barışımıza da tehlike oluşturur, çözüm sürecimizi geciktirir. Silahlar dönüp bizim çözüm sürecimizi vurabilir. IŞİD’e karşı oluşturulacak bir koalisyon Esad’ı da güçlendirmesin. Koalisyon ve girişimleri sonucu IŞİD’in elindeki vatandaşlarımız zarar görebilir. Vatandaşlarımızın ABD’li gazeteciler gibi öldürülmesini istemiyoruz. Bizi bu konuda anlamanızı bekliyoruz.”

ÖNCEKİ HABERLER
Ebola değil sıtma
Ebola değil sıtma
Keith Haring X Pandora Koleksiyonunu Keşfet
Keith Haring X Pandora Koleksiyonunu Keşfet
CHP'nin Cuma namazı aymazlığı...
CHP'nin Cuma namazı aymazlığı...
Teorik olarak din kardeşiyiz!
Teorik olarak din kardeşiyiz!
Fethullah Gülen iade mi sınır dışı mı yoksa...
Fethullah Gülen iade mi sınır dışı mı yoksa...
CHP kurultayının verdiği 10 mesaj
CHP kurultayının verdiği 10 mesaj
İzmir'de bonzai kullanan gençler öldü
İzmir'de bonzai kullanan gençler öldü
ABD'de Senato'ya Türkiye çağrısı
ABD'de Senato'ya Türkiye çağrısı
99 yıl sonra Üsküdar'da Surre Alayı
99 yıl sonra Üsküdar'da Surre Alayı
Gülen neden gelmiyor? Kurtulmuş açıkladı
Gülen neden gelmiyor? Kurtulmuş açıkladı