BIST 1.419
DOLAR 8,65
EURO 10,14
ALTIN 488,03
HABER /  GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Ticaret Odası'nın "Ankara'nın 'en'leri" toplantısında konuştu. Faiz ve dövizdeki hareketlilikle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Ticaret Odası'nın "Ankara'nın 'en'leri" ödül töreninde konuştu. Erdoğan faiz ve dövizdeki hareketlilik ve ekonomik verilerle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. 

İş adamlarının yoğun tezahüratları arasında konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ankara tarihte olduğu gibi bugünde bu kültürün en önemli merkezi olmayı sürdürmektedir. Ticaret Odamızda bu kararlılığı görüyorum. Ticaret odamızın birliği ve beraberliğini çok önemsiyorum. Sizi bölmek ve parçalamak isteyenler olabilir, bu sakın izin vermeyin" dedi.

"Ankara'nın sadece bürokrasisin değil, istihdamın da iddialı bir şehir olduğunu ortaya koyan sizlere teşekkür ediyorum" diyen Erdoğan, "Güçlü ekonomi güçlü devlet demektir. Peki ekonomi nasıl güçlü olacak? Burada devletin izlediği politikanın rolü çok büyüktür. Siyaset ekonomi konusunda da çok belirleyicidir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

ALİYA İZZETBEGOVİÇ İLE İLGİLİ ANISINI ANLATTI

Amerika'dan Afrika'ya Asya'ya kadar pek çok kıta sömürgeci devletlerin pençesindeydi. İnsan kaynaklarıyla sömürülen ve katledilen bu kıtaların asli sahipleri hala toparlanabilmiş değil. Görüştüm devlet adamları gelirlerdi ve neyimiz var alıp götürürlerdi. Bugün de hala bu anlayış devam ediyor. Zulüm devam ediyor. Bu bedeli ödeyen kıta Afrika'dır. Medeniyetimizde fethedilen yer sömürülecek değil ihya edilecek, inşa edilecek yer demektir. Aliya İzzetbegoviç ölümünden kısa bir süre önce Tayyip buralar senin evladı Fatihan'dır demişti. Ecdadımız Ayasofya'yı yıkmayı aklından bile geçirmemiştir. Çok daha büyük eserler inşaa etmek için çalışmıştır. Hiçbir zaman sömürgeci olmadık. Eline diline beline sahip olmayı kabini kapısını alnını açık tutmayı hedefleyen bir medeniyetin bizleri başka bir yola çıkarması mümkün değildir. O sömürge düzeni bir gün bitecek ama bizim medeniyetimizin gücü devam edecek.

"SİZİ BÖLMEK İSTEYENLER OLABİLİR, SAKIN İZİN VERMEYİN"

Ankara tarihte olduğu gibi bugünde bu kültürün en önemli merkezi olmayı sürdürmektedir. Ticaret Odamızda bu kararlılığı görüyorum. Ticaret odamızın birliği ve beraberliğini çok önemsiyorum. Sizi bölmek ve parçalamak isteyenler olabilir, bu sakın izin vermeyin. Kardeşlerim, geçtiğimiz 15 yıl Rabbimin lütfu sayesinde ülkemizi baştan sona yatırımlarla donattığımız bir dönem oldu.

Erdoğan uyarırken onlar karşısında bakın ne yaptı?Erdoğan uyarırken onlar karşısında bakın ne yaptı?Erdoğan uyarırken onlar karşısında bakın ne yaptı?Erdoğan uyarırken onlar karşısında bakın ne yaptı?HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

DÖVİZ AÇIKLAMASI

Bugün “döviz 3 kuruş yükseldi, akaryakıt 2 kuruş arttı” diye karalar bağlayanlar 15-20 yıl öncesinin Türkiye’sini bilmeyenler olabilir. Ülkemiz ekonomisinin bir gecede yerle yeksan olduğu dövizin bir gecede beş on kat arttığı günlerden biz buralara geldik. Şimdi konuşuyorlar, "kur şöyle arttı böyle baskı yaptı” bütün bunları konuşuyorsunuz da bir doların 7500 liralara çıktığı günleri neden konuşmuyorsunuz? Şu anda biz güçlüyüz.

HEDEFİMİZ 10 BÜYÜK EKONOMİ ARASINA GİRMEK

Milli gelire göre dünyanın 17'nci, satınalma parametresiyle dünyanın 13'ncü büyük ekonomisine sahibiz. Hedefimiz 10 büyük ekonomi arasına girmek. Bunun için mevcut durumumuzu ikiye katlamamız yeterli olacaktır.

15 YILDA TÜRKİYE 3.5 KAT BÜYÜMÜŞ

Geçtiğimiz 15 yılda neredeyse 3.5 kat büyümüş Türkiye'nin önümüzde 6-7 yılda 2 kat büyümesinin önünde hiçbir engel yoktur.

Nitekim kapasite kullanım oranlarının yüzde 80'i bularak son 10 yılın zirvesine çıkması, üretimdeki artışın ve büyüme eğilimin sürdüğüne işaret ediyor.

İŞSİZLİK ORANINI İSTEDİĞİMİZ ORANA ÇIKARAMADIK

İstihdam konusunda ise aslında çok ciddi bir başarımız var. 2005 yılında 19.6 milyon olan istihdam edilen kişi sayısı bugün 28.8 milyona çıktı.

Kadınların ve gençlerin işgücüne katılımı öyle yüksek seviyelere ulaştı ki işsizlik oranını hedeflediğimiz düzeye çıkaramadık. Kadınların ve gençlerin işgücüne katılımının yükselmesi bizi daha da güçlü kılar. Bizim görevimiz, daha çok istihdam sağlayacak politikalar geliştirmek.

YÜZDE 7 CİVARI BÜYÜME...

Bu yıl ilk iki çeyrekte yüzde 5,2'yi yakaladık. Üçüncü ve dördüncü çeyrekte çok daha büyük oranlar bekliyoruz. 2017 büyümesinin, yüzde 6'dan fazla muhtemelen yüzde 7 civarı olması kimseyi şaşırtmayacaktır.

İHRACAT... BİR REKORA DOĞRU GİDİYORUZ

Mesela ihracat son günlerde çok güzel haberler aldığımız başka bir alan. Yaşanan olumsuzluklar sebebi ile 143 milyar dolara kadar geriledi. Bir rekora doğru gidiyoruz. Ekim ayı itibarıyla 15 milyar dolarlık artışla 154.2 milyar doları buldu.

"BİRİLERİNİN FAİZDEKİ ANLAYIŞINA KATILMIYORUM"

Döviz kurlarındaki suni şişkinliğin kısa sürede ortadan kalkacağına inanmıyorum. Borsa rekor üzerine rekor kırıyor. Birilerinin faizdeki anlayışına katılmıyorum. Yüksel faizle borçlanmamız lazım anlayışını doğru bulmuyorum.

"KANAL İSTANBUL'DA İHALE AŞAMASINDA"

İstanbul’a kanal İstanbul projesi itibariyle bitme noktasına geldi artık ihale aşamasında. İnşallah Ankaramızda benzer projelerle hep konuşulan ama mesafe alınamayan fuar alanı meselesini de inşallah bu dönemde bitireceğiz.

Sayın belediye başkanımız, Oda başkanımız, TOBB bu adımı atarak hiç gecikmeden 1 yıl içinde bu fuar alanını bitirilmesidir. Bu fuar alanı Ankara’ya çok ciddi bir renklilik katacaktır. Aynı şekilde turizmde çılgın projelerle yolumuza devam edeceğiz.

ÖNCEKİ HABERLER
MHP'li Büyütaman'dan Arınç'a: Pinokyo...
MHP'li Büyütaman'dan Arınç'a: Pinokyo...
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Hayvansal atıklar biyogaz tesisinde değerlendirilecek
Hayvansal atıklar biyogaz tesisinde değerlendirilecek
Selahattin Demirtaş hakkında flaş karar!
Selahattin Demirtaş hakkında flaş karar!
Binali Yıldırım yılsonu büyüme tahminlerini açıkladı
Binali Yıldırım yılsonu büyüme tahminlerini açıkladı
İngiltere'den AB'ye Gümrük Birliği şoku! Yeni açıklandı
İngiltere'den AB'ye Gümrük Birliği şoku! Yeni açıklandı
Hazine açıkladı artık yen tahvili ile borçlanılacak
Hazine açıkladı artık yen tahvili ile borçlanılacak
Sabiha Gökçen'i işgal girişimine müebbet istemi!
Sabiha Gökçen'i işgal girişimine müebbet istemi!
Vali Yasemin Özata Çetinkaya'ya FETÖ'cü eşten şok haber
Vali Yasemin Özata Çetinkaya'ya FETÖ'cü eşten şok haber
Kılıçdaroğlu yarın belge mi açıklayacak? Gürsel Tekin...
Kılıçdaroğlu yarın belge mi açıklayacak? Gürsel Tekin...