HABER /  POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan döviz kuru açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen 'Eski Milletvekilleriyle İftar Buluşması'nda konuştu. Erdoğan: 'Kur dalgalanması bizim ekonomik gerçeğimizi yansıtmıyor' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomik gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyleyerek cari açığı azaltmak için gereken tedbirleri aldıklarını ifade etti. Vatandaşlara seslenen ve döviz almamalarını isteyen Erdoğan, kurdaki dalgalanmanın ekonominin gerçekliğiyle bağdaşmadığını kaydetti.

Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de AK Partili eski milletvekilleriyle bir araya geldi. Ekonomi yönetiminin gelişmeleri yakından takip ettiğini ifade eden Erdoğan şöyle konuştu: 

"Ekonomi yönetimi içerisinde farklı düşünen arkadaşlarım da olabilir, onu da açık söylüyorum. Milletimizi huzursuz etmeye yönelik dedikodulara kimse itibar etmesin. Şu hususun herkes tarafından bilinmesini istiyorum, Türkiye olarak, makro finansal istikrarı önemsiyoruz. Seçimin hemen ardından enflasyonu indirmek ve cari açığı azaltmak için gereken tedbirleri bir defa kesinlikle çok daha farklı bir şekilde devreye sokacağız."

"Kısa vadede kurdaki dalgalanmanın önünü kesebilecek imkanlara da sahibiz" ifadesini kullanan Erdoğan, ekonomi ile ilgili farklı görüşlerin tartışılmasının başka, serbest piyasa kuralları ve kurumlarının işleyişinin ise daha farklı bir şey olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Türkiye, serbest piyasa ekonomisini tüm kurallarıyla ve kurumlarıyla uygulayan bir ülkedir. Bugün olduğu gibi yeni yönetim sisteminde de para politikalarında küresel yönetişim ilkelerine bağlı kalmayı sürdüreceğiz ama küresel yönetişim biçimlerinin de ülkemizi bitirmesine müsaade etmeyeceğiz, onu da açıkça söylüyorum. Özellikle mali disiplinin süreceğinden ve finansal istikrarın gereğinin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın. Ben tüm halkıma tüm vatandaşlarıma sesleniyorum, lütfen kendi yerli paranızı dövize değişmeyin. Yerli paramızla hareket etmeye devam edelim. Millilik budur, yerlilik budur, vatanseverlik budur. Eğer buna sahip çıkarsak bilesiniz ki yarınlar bizim için çok daha farklı olacaktır. Bugüne kadar pek çok badireyi atlatmış olan Türkiye Allah'ın yardımı ve milletimizin desteği ile bu meselenin de üstesinden gelecektir."

Merkez toplandı dolar adeta çakıldı

Başbakan Yıldırım o söylentilere sert çıktı

ÖNCEKİ HABERLER
Merkez toplandı dolar adeta çakıldı
Avusturya'dan şaşırtan 'Türkiye' övgüsü
İran'dan ABD'ye çok sert tehdit! 'Sonu Saddam gibi olur'
Savcılık Eren Erdem'in sözleri için harekete geçti!
Başbakan Yıldırım o söylentilere sert çıktı
Sabah Gazetesi'nde Dilek Güngör'ün olay 'Yargıda tehlikenin farkında mısınız' yazısı
Yorumlar 79 yorum