BIST 115.748
DOLAR 6,87
EURO 7,72
ALTIN 392,43
HABER /  GÜNCEL

Çukurca'da helikopteri düşüren o füze mi?

Vatan gazetesi yazarı Murat Çelik, geçtiğimiz hafta Çukurca'da düşen askeri helikopterle ilgili yapılan ilginç tespiti köşesine taşıdı.

Abone ol

Çukurca'da düşen Kobra helikopterin, Boğaz'dan geçen Rus savaş gemisi Kunikov'un güvertesinde bulunan askerin omzundaki SA-18 füzesiyle vurulduğu sanılıyor.

Olayla ilgili TSK'nın kaza kırım ekibi raporunu tamamlamak üzere. İlk bilgilere göre Kobra Rus menşeili SA-18'le vuruldu. Kobra 'flare' (ısı güdümlü füzeyi şaşırtan parçacıklar) atacak vakit bulamadı.

Vatan gazetesi yazarı Murat Çelik, telefonla görüştüğü emekli Özel Kuvvetler subayı, güvenlik uzmanı Abdullah Ağar'ın dikkat çeken analiz ve tespitlerini köşesinde aktardı.

Türkiye'ye karşı asimetrik kumpas tehlikesine dikkat çeken Ağar, "yabancı bir istihbarat örgütü aynı füzeyi PKK’ya verip bu tabloyu ortaya çıkartmış olabilir mi?" diye soruyor. İşte o yazı:

- Helikopterin düşmesine; ‘PKK’lı teröristlerin attığı güdümlü bir uçaksavar füzesi’nin sebep olma ihtimali yüksek görünüyor. Örgütün yayınladığı görüntülerin de desteklediği bu olasılık aslında şaşırtıcı değil. Bu, eldeki bilgiler doğrultusunda öngörülen, beklenen bir gelişme maalesef.

- PKK’nın, Irak ve Suriye’de IŞİD ile mücadele maske ve mazereti altında, çok gelişmiş silah sistemlerini ele geçirdiği ya da bunlara sahip olmasına izin verildiği veya bu silahların terör örgütüne kendisini himaye eden, koruyup kollayan ülkeler / güçler tarafından bizzat verildiği biliniyor. Ve bunların içinde, güdümlü tanksavar ve uçaksavar füze sistemlerinin olduğu da biliniyor.

YENİ NESİL SİSTEM

SA-16'ların yerini alan füze sistemi 12 saniyelik bir sürenin sonunda ateşleniyor. Sovyetler Birliği tarafından üretilen ve bir personel tarafından omuzdan atılan ısı güdümlü portatif bir alçak irtifa hava savunma sistemi. NATO kod adı SA-18 Grouse'dir. Amerikan yapımı FIM-92 Stinger sisteminin Doğu Bloğu'ndaki karşılığı olarak biliniyor.

- Ayrıca terör örgütünün geçmiş yıllarda kendisine kısıtlı sayıda verilen ‘SA-7 Grail’ gibi güdümlü uçaksavar füze sistemleriyle helikopterlerimizi hedef aldığı ve düşürdüğü de bilinen bir gerçek. PKK, son dönemdeki yeni konsepti dahilinde ise helikopterlerimize uçaksavar füzeleriyle ‘kilit atıyor’. Oluşan bu güdümlü füze ve Doçka uçaksavar atış risklerini en aza indirmek isteyen Türk kara havacılık unsurları, taktik uçuşlarını uzun süredir gece karanlığında yapıyor. Sadece, Çığlı olayında olduğu gibi taktir zorunluluk gerektiren durumlarda gündüz sortileri yapılıyor.

- PKK, helikopteri kendisinin düşürdüğünü iddia etmekte ve internet üzerinden görüntüler paylaşıyor. Bu görüntülerde, PKK’lı bir teröristin ‘Rus menşeili’ SA serisi (SA-7 Grail / Strela - 2, SA-18 ya da SA-24) bir uçaksavar güdümlü füzesiyle bir Kobra’yı düşürdüğü görülüyor.

O FÜZE TANIDIK

- SA-18 yeni nesil bir füze sistemi. SA-16’ların yerini aldı. IR yani ısı güdümlü bir sistem. Halihazırda Rus ordusunun envanterinde yer alıyor. Görüntüde, bir terörist sayıyor ve füze 12 saniyelik bir sürenin sonunda ateşleniyor. Dikkat edilirse Kobra da paterne girmiş. Yani hedefindeki teröristlere karşı atış pozisyonu alırken yaşanıyor olay.

 - Şu sorulara bulunacak yanıtlar önemli... PKK neden SA-7 vb bir silah değil de SA-18 kullandı? Bunu nereden buldu? Kullanmasına izin ve destek veren kim? SA-18’in bu Whiskey Kobra’ya karşı etkili olacağını nereden biliyordu? Görüntülerden AH-1W Kobra’nın ‘flare’ (ısı güdümlü füzeyi şaşırtmak üzere yüksek ısı kaynağı parçacıklar) atacak vakit bile bulamadığı anlaşılıyor. Ayrıca bu Kobralara takılan yan egzoz (IRRSS) sisteminin de işe yaramadığı görülüyor.

- Biz bu füzeyi daha önce bir başka yerde daha görmüştük. 6 Aralık 2015 tarihinde, İstanbul boğaz geçişi sırasında 158 küpeşte numaralı Rus savaş gemisi Caesar Kunikov’un üzerinde ! O geminin güvertesindeki Rus askerinin elindeki füze, 13 Mayıs’ta Çığlı’da helikopterimizi düşüren SA-18’in aynısıydı.

KAZA KIRIM RAPORU BEKLENİYOR

Emekli Bordo Bereli Abdullah Ağar işte bunları söylüyor, bu değerlendirmeleri yapıyor. Diğer yandan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde olayla ilgili teknik çalışma da sürüyor. Helikopterin düşüşünün hemen ardından oluşturulan kaza kırım ekibinin raporunu tamamlamak üzere olduğu bilgisini aldım. Kaza kırım raporunun birkaç gün içinde açıklanması muhtemel.

Olayın nasıl meydana geldiği, helikopterin kırım nedeni ve eğer bir füzeye hedef olduysa, bu tehdidi bertaraf etmek üzere taşıdığı sistemlerin devreye girip girmediği gibi noktalar, o kaza kırım raporunun oluşmasıyla netleşecek.

TÜRKİYE'YE ASİMETRİK KUMPAS MI?

- Rus gemisinin o füzeyi göstermiş olması bir mesaj taşıyor doğru ama burada Türkiye’nin cevabını bulması gereken soru şu: Bu durum PKK’ya doğrudan bir desteğin göstergesi mi yoksa Ruslar’ın bu şovunu gören, mesela yabancı bir istihbarat örgütü aynı füzeyi PKK’ya verip bu tabloyu ortaya çıkartmış olabilir mi? Yani acaba asimetrik bir kumpas mı kuruluyor Türkiye’ye?

- Bu noktada stratejik aklın devreye girmesi gerekiyor. Sadece füzenin menşeine takılmamak gerekiyor. Bu sistemi PKK’ya kim yolladı, kim kullandırttı, kim izin verdi?

ÖNCEKİ HABERLER
Münevver cinayetinde yıllar sonra flaş gelişme!
ABD açıkladı IŞİD Suriye ve Irak'ta köşeye sıkıştı
Kılıçdaroğlu'nun Başdanışmanı ağzını bozdu Erdoğan'a hakaret
Ve Bahçeli düğmeye bastı! MHP'de ihraç süreci başlıyor
19 Mayıs şiirleri kısa ve anlamlı 19 Mayıs şiiri
Genel müdür maaşları yeni zam 2020 kaç para oldu?
Yorumlar 16 yorum