HABER /  GÜNCEL

Çözüm metninde son karar Erdoğan'ın!

Hükümet ve HDP Heyeti'nin hazırladığı çözüm metnini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da görmek istediği ortaya çıktı.

Çözüm sürecinde Öcalan'dan gelen mesajlarla birlikle hükümet ve HDP Heyeti'nin ortak açıklama yapması beklenen metni açıklanmadan önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da görmek istediği öğrenildi. 

Hürriyet'ten Deniz Zeyrek'in haberine göre Cumhurbaşkanlığı döneminde de yakından izleyen Erdoğan’ın, hükümetin ve AK Parti’nin HDP ile yürüttüğü trafiği yakından izlediği öğrenildi. Erdoğan’ın açıklanmadan önce görmek istediği metni HDP'li bir milletvekili okuyacak. Basın toplantısında HDP’lilerin yanı sıra hükümet ve AK Parti’den de temsilciler olacak.

Hükümetile HDP arasındaki Çözüm Süreci trafiğinde, en kritik aşamaya gelindi. Sırrı Süreyya Önder ile Pervin Buldan’dan oluşan HDP Heyeti, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile 2 gün boyunca yaptıkları görüşmelerde, Öcalan’ın “Tahkim edilmiş eylemsizlik ilanı” için şart koştuğu ‘ortak açıklama metni’ni hazırlandı. 

3 GÜN, 5 GÖRÜŞME

Hükümet kanadının kamuoyuna “İyi şeyler olacak” mesajı verdiği Çözüm Süreci konusunda, sürecin başından beri görülmemiş bir trafik yaşanıyor. İmralı-Ankara-Kandil arasında son 3 günde 5’ten fazla görüşme yapıldı. Hükümet adına Yalçın Akdoğan ile İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın, Ak Parti adına Mahir Ünal’ın, HDP adına ise Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve İdris Baluken’in yer aldığı görüşmelerde, Çözüm Süreci’nin çerçevesi konusunda ortak bir metin üzerinde anlaşılması ve o metnin hükümet-AK Parti-HDP temsilcilerince birlikte açıklanması üzerinde duruldu. Öcalan’ın ve HDP’nin ‘demokratik cumhuriyet’ konusundaki 10 talebini de içeren metin konusunda genel uzlaşma sağlandı.

Yorumlar