BIST 9.814
DOLAR 32,36
EURO 34,43
ALTIN 2.438,65
HABER /  POLİTİKA

Clinton mu Trump mı Erdoğan üstünü fena çizdi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde, Hakim ve Cumhuriyet Savcısı Adayları Kura Töreni'nde konuştu. Erdoğan, Hillary Clinton için 'siyasi acemi' dedi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''15 Temmuz FETÖ'nün ilk darbe teşebbüsü değildir. FETÖ ilk hamlesini 17-25 Aralık'ta yargı ve emniyet teşkilatımız içindeki elemanları aracılığıyla yapmıştı'' dedi.

Erdoğan, ABD Başkan adaylarından Clinton'ı ise yaptığı bir açıklama nedeniyle ''siyasi acemi''likle suçladı.

CLINTON'A SERT ELEŞTİRİ

ABD'nin başkan adaylarından Hillary Clinton'ı eleştiren Erdoğan, ''Clinton'ın yaptığı açıklamayı çok talihsiz buluyorum. Aynı şekilde o da 'PYD'yi YPG'yi desteklemeye devam edeceğiz' diyor. Çok talihsiz bir açıklama. Bence siyasette böyle bir açıklamayı yapmanın tanımı çok farklıdır. Doğrusu ben bunu bir 'siyasi acemilik' olarak görüyorum'' dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''15 Temmuz FETÖ'nün ilk darbe teşebbüsü değildir. FETÖ ilk hamlesini 17-25 Aralık'ta yargı ve emniyet teşkilatımız içindeki elemanları aracılığıyla yapmıştı. Üzgünüm bu milletin vergileriyle gayretleriyle almış olduğu uçakları tankları silahlarıyla yine bu milletin evlatlarına bomba yağdırılması kurşun sıkılmasıydı. Sevinçliyim bu millet ne bu F-16'lara tanklara toplara daha önce apoletler görüldüğü zaman selam duranlar gibi durmadı bütün yargı mensupları o akşam hepsi mesajlarını yayımlama suretiyle yaptığını bu eylem yargıya aykırıdır demek suretiyle anında tutuklama operasyonlarını başlattı. İşte ikinci kurtuluş mücadelesi budur. Türkiye ikinci bir kurtuluş savaşı olarak gördüğümüz bu mücadeleden zaferle çıktı.

''3 BİN 456 HAKİM VE SAVCI İLE YÜKSEK YARGI MENSUBU MESLEKTEN ÇIKARILDI''

Şu ana kadar örgütle iltisaklı, 3 bin 456 hakim, savcı ile yüksek yargı organı üyesi meslekten çıkarılmıştır. Bunların dışında meslekten uzaklaştırılan ancak yapılan inceleme neticesinde haklarındaki iddiaların mesnetsiz olduğu anlaşılan 198 hakim ve savcı da görevlerine iade edilmiştir.

''BÖYLE BİR ŞEY OLAMAZ''

Kararlarınızı kanun ve hukuk sınırları içerisinde vicdani kanaatinize göre vermeniz gerekiyor. Vicdanınızın yerine FETÖ üyelerinin yaptığı gibi bir örgütü bir şarlatanı ikame ederseniz oradan adalet çıkmaz. Biz iradenizi hakka teslim etmek zorundayız. Kalkıp da birilerine ipotek olarak verirsek yanarız. Böyle bir şey olamaz. Onun aklı varsa onun ilmi varsa siz bu alanlarda bileceksiniz ki Allah'ın bana verdiği akıl var. Ben kendi irademle burada hükmedeceğim kararımı vereceğim.

Zaman zaman bazı şeyler söyleniyor, 'Efendim mağdurlar var.' Kusura bakmayın mağdur falan yok. Niye yok? Yargı, kolluk kuvvetleriyle birlikte burada samimi davrandığı sürece, burada mağdur yoktur. Samimi davranmıyorsa, ilgili mercilere müracaatla nasıl hakları iade ediliyorsa, onların da hakları kendilerine iade edilir. Burada bazı yanlışlar, hatalar olmuyor değil, o da olabilir, doğrudur fakat unutmayın ki benim 241 şehidimin, 2 bin 194 gazimin hesabını kim verecek?

''BURASI ÇATLADIKAPI MUHTARLIĞI DEĞİL''

Şimdi dünyadan bize akıl verenler var. 'Bu kadar ismi nasıl, nereden biliyorsunuz? Nasıl olur da bunları hemen anında toparladınız...' Bana da söylüyorlar. Biz devletiz. Burası Çatladıkapı Muhtarlığı değil ki devletiz. Nerede, kim ne yapıyor, bunların hepsini bir devlet bilmiyorsa, onun istihbaratı bunu bilmiyorsa, kusura bakmasınlar. 

Sen kalkacaksın ta Amerika'dan, senin savcıların FETÖ terör örgütü vasıtasıyla Türkiye'ye getirilip, burada yedirilecek, içirilecek, giydirilecek...Ondan sonra Amerika'ya tekrar dönecek, ondan sonra da bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını içeri girerken pat tutuklayıp alacaksın, 6 aydır orada hapiste tutacaksın, yargılamayacaksın. Seninki tarafsızlık olacak, bağımsızlık olacak, o kişiye karşı 'Onu niye hesaba çekmiyorsunuz' diye sorduğumuzda o zaman da diyeceksin ki 'Böyle böyle burada bağımsız, tarafsız yargı var.' Kusura bakma, bizde senden daha çok tarafsız ve bağımsız yargı var. Adı ABD olduğu zaman bağımsız tarafsız adı Türkiye olduğu zaman bağımlı taraflı. Bir defa gücümüzü bileceğiz.

''85 KOLİ DOSYA GİTTİ'

17 yıl oldu bu kişi orada duruyor. 85 koli dosya gitti.

''SİZ KARAR VERMEDİKÇE BİZ DE VERMEYECEĞİZ''

Bizden teröristleri istedikleri zaman kendilerine veriyoruz ama onlar bakın böyle bir teröristi bize vermiyor. Niye vermiyorsun? Neymiş yargı varmış, mahkeme kararı olmadan veremezlermiş. Olabilir, peki. Gün olan harman ola. Aynı şey burada da olabilir. Bir şeyler istediğiniz zaman bu defa da biz, (hakimlere hitaben) sizlere havale edeceğiz. Siz karar vermedikçe biz de vermeyeceğiz. Bundan sonra böyle. Hem stratejik müttefik olacağız hem de farklı şeyler konuşulacak, olmaz böyle bir şey.

''MÜSLÜMAN AYNI DELİKTEN 2 DEFA ISIRILMAZ''

Müslüman aynı delikten 2 defa ısırılmaz. Sorun kaynağında bulunan bu kurumlarımızı tüm kurallarımızı değiştirmek suretiyle adımlarımızı atmak. Cesur olacaksınız bunun sonunda şehadet de vardır. Hem adil olacaksınız hem de ben de bir selim olabilirim diyeceksiniz.

''ÖNCE BİR ARAŞTIR''

S&P çıkıyor 'Türkiye yatırım yapılamaz bir ülke'… Siyasi bir açıklama, ideolojik bir açıklama. Türkiye'yi gelip gören, gezenler Türkiye'de neyin yapılacağını çok iyi biliyor. Ey S&P, sen Türkiye'nin nerede olduğunu biliyor musun? Önce onu bir araştır.

''HSKY'NIN SEÇİM USULÜNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI ŞART''

Öncelikle HSYK üyelerinin seçim usulünde değişiklik yapılması şarttır. Ülkemiz için hayati öneme sahip bu konuda hiçbir siyasi partinin uzlaşma yolunu tıkama hakkı yoktur.

''ABD'YE YANLIŞ YAPIYORSUNUZ DEDİĞİMDE...''

FETÖ, ülkemizdeki ve tüm dünyadaki imkanlarıyla, işte bu süreci Türkiye aleyhine şekillendirme amacıyla kullanılan bir araç haline gelmiştir. Ne yaptılar? Bölücü terör örgütünün başını teslim ettiler, onun yerine bir başka terör örgütünün başını aldılar. Oyun çok sinsi. Bunlara çok dikkat etmemiz lazım. Eğer bu vermeme süreci uzarsa, devam ederse, seslendireceğimiz çok hassas şeyler de olacaktır. ABD Suriye'nin kuzeyinde PYD'ye YPG'ye silah veriyor. Yanlış yapıyorsunuz Kobani'ye silahı indirmeyin dediğimde 3 saat sonra Kobani'ye silah indirildi. Yarısı PYD'ye yarıdı DEAŞ'a gitti.

''BİR TERÖR GRUBUNU YOK ETMEK İÇİN BİR BAŞKA TERÖR GRUBUYLA HAREKET EDİYORSUNUZ''

Koalisyon güçleri kaç ülkeden oluşuyor biliyor musunuz? 63 ülkeden oluşuyor. 63 ülke koalisyon güçleri olarak biz, 10 bin DEAŞ'lıyı halledemiyoruz, bunun için PYD'ye YPG'ye diyoruz ki 'Gel, siz de terörist olsanız da bize yardımcı olun, şu DEAŞ'ı temizleyelim.' Teröristin iyisi kötüsü olur mu? Onlar da terörist. Yani bir terör grubunu yok etmek için bir başka terör grubuyla hareket ediyorsunuz. Kusura bakmayın, biz güneyimizde, Suriye'nin kuzeyinde bir terör koridoru oluşturmaya Türkiye olarak müsaade etmeyeceğiz.

''CLINTON'IN AÇIKLAMASINI TALİHSİZ BULUYORUM''

ABD'de başkan adayı Clinton'ın yaptığı açıklamayı çok talihsiz buluyorum. Aynı şekilde o da 'PYD'yi YPG'yi desteklemeye devam edeceğiz' diyor. Çok talihsiz bir açıklama. Bence siyasette böyle bir açıklamayı yapmanın tanımı çok farklıdır. Doğrusu ben bunu bir 'siyasi acemilik' olarak görüyorum. Bunun yapılmaması gerekiyor. Çünkü bölgenin hassasiyetleri farklı. Bu hassasiyetlerin olduğu bir dönemde böyle bir adım atılamaz. Çok yanlış bir adım. Bu verdiğiniz silahlarla 600 bin insanın ölümüne neden olduğunuzun farkında değilmisiniz.

''FARKINDA OLMADIKLARI BİR HUSUS VAR...''

Terör örgütlerini, tarihlerinin en büyük insan gücü kayıplarını verdirme pahasına ülkemizin üzerine salanlar, bizi bu kritik sürecin dışında tutmayı amaçlıyorlar. Ama farkına varamadıkları bir husus var, o da Türkiye'nin eski Türkiye olmadığı gerçeğidir.

''BİZİ TEĞET GEÇER AMA ONUNLA OYNAYANLARI CAYIR CAYIR YAKAR''

Bizim için Suriye ve Irak kaynaklı terör tehdidi, hayati bir öneme sahiptir. Bir tarafta kar-zarar hesabı, diğer tarafta hayat-memat meselesi vardır, bunu iyi görmemiz lazım. Türkiye'nin bölge ile ilişkisini kendi çıkar hesaplarıyla karıştıranlara mesajım şudur; Terör örgütleriyle iş tutmak, ateşle oynamak gibidir. Bu ateş bizi teğet geçer ama korkarım ki onunla oynayanları cayır cayır yakar.

''HODRİ MEYDAN''

Türk milleti bin yıldır yaşadığı bu zor coğrafyada mücadele etmeye, canı pahasına vatanını korumaya talimlidir. Biraz geriye gidersek, Kurtuluş Savaşımızı, Çanakkale'yi görürüz. En son 15 Temmuz'da istiklalimiz, istikbalimiz, demokrasimiz, kutsallarımız için neler yapabileceğimizi tüm dünyaya gösterdik. Varsa aynı bedelleri göze alanlar, buyursunlar, 'Hodri meydan' diyoruz."