BIST 1.441
DOLAR 8,45
EURO 10,26
ALTIN 501,29
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

CHP'den flaş AK Parti koalisyon açıklaması

CHP Sözcüsü Haluk Koç, AK Parti ile yapılan koalisyon görüşmeleri, çözüm süreci ve HDP ile MHP arasında yaşanan 'şerefsiz' polemiği ile ilgili son dakika açıklamalar yaptı.

Abone ol

CHP Sözcüsü Haluk Koç, partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından AK Parti ile yapılan koalisyon hükümeti görüşmeleri hakkında son dakika açıklamalarda bulundu.

AK Parti ile yapılan koalisyon görüşmelerinde AK Parti'nin hazırlıksız olduğu iddialarına ilişkin açıklama yapan Koç, "Basında bizlerden bir açıklama olmamasına rağmen bazı haberler çıkmaktadır. Bugün de iki haberi yalanlama ihtiyacı duyduk. Onun dışında anayasal özgürlükler kişi hak ve özgürlükleri, toplumsal uzlaşı gerektiren konular. Milli eğitim gibi alt başlıklar detayl"ı bir şekilde görüşülmüştür. Detaylı bir görüşmeydi. AK Parti hazırlıksızdı bizi dinledi gibi iddialar tamamen asılsızdır. Herkes son dersece hazırlıklı geldi. 7 Haziran öncesinde söylediklerimizi objektif olarak masaya getirdik." dedi.

DAVUTOĞLU'NUN KARARI HENÜZ BELLİ DEĞİL

Görüşmelerde önemli noktalarda uzlaşıldığını belirten Haluk Koç, konuşmasının devamında, "Tabiki farklılıklar olacaktır ama uzlaşılan önemli noktalarda vardır. Bizler orada kara verici konumda değildik. Daha yetkili organ kararı Sayın Ahmet Davutoğlu'nun kararı henüz bir berraklık arz etmediği için sonuç da kesinlik ifade etmiyor. Bizler CHP kanadı olarak genel başkanımıza her türlü gelişmeyi günlük rapor ediyorduk ve o raporları tekrar toparladık ve Sayın Kılıçdaroğlu'na tekrar sunacağız." dedi.

chpden-flaş-ak-parti-koalisyon-açiklamasi.jpg

Haluk Koç'un açıklamalarından satırbaşları:

Önce CHP'nin çıkarları değil önce Türkiye'nin çıkarları çerçevesindeki siyaset anlayışımıza tüm çevrelerden olumsuz tepkiler gelmesine rağmen devam ettik. AK Parti ile CHP arasında bir ön görüşme süreci başladı. Görüşmelerde yapıcı olmaya çalıştık.

"TUTUMUMUZ AÇIK VE BERRAKTIR"

İki farklı görüşlü partiler olarak hu tutumu neden sergiledik? Birinci sınıf demokrasiyi hedefleyen bir hükümet kurulması için çalıştık çabalarımızı esirgemedik. İçimizde yaşadığımız konuları bütün yalınlığı ile ifade etmeye gayret ediyoruz. Sonuç ne şekilde gelişir bilmiyorum. Bizim tutumumuz açık net anlaşılır ve berraktır.

"PKK MUTLAKA SİLAH BIRAKMALIDIR"

Güçlü bir hükümet için çabalarımızı ortaya koyduk. Şehitlerimiz var. Öfkeliyiz demiştim, bunları yaşamak istemiyoruz. PKK mutlaka silah bırakmalıdır. Türkiye'de huzurun ön şartıdır, açık ve nettir. Ondan sonrasında oluşacak sağlıklı bir programla, reform kararlarıyla Türkiye hem sürdürülebilir bir kalkınma hedefine ulaşabilir çok daha huzurlu yaşanabilir bir Türkiye'ye ulaşmak mümkündür.

"CHP TAVRINI ORTAYA KOYMUŞTUR"

Bu ülkede barış içinde yaşamak istiyoruz. Yurttaşlarımızın haklı taleplerini duyması gereken kurum siyaset kurumudur. Burada hiçbir partiye öğüt verecek durumda değilim ama bir ödev verilmiştir. “Huzuru sağlayın kardeşim” ödev budur. CHP tarafını seçmiş ve tavrını da koymuştur.

"İSTEMEMEK YAPICI DEĞİLDİR"

Sandıktan çıkan milli iradenin talepleri doğrultusunda üzerime düşeni yapmaya hazırım demiştir. Yurdun çeşitli yerlerinde güvenlik bölge ilanları var. Kamu güvenliğini sağlama konusunda bir takım boşluklardan doğan sıkıntılardır. Arkadaşlarımız bu yurt bölgelerine gidip halkla, görevli kişilerle görüşüp görev yapacaklardır. Gölgede oturup çözümsüzlük üretmek değildir, zor zamanlarda elini taşın altına sokmaktır. İstememek, reddetmek, kabul etmemek yapıcı değildir. Millete de hizmet etmez.

chpden-flaş-ak-parti-koalisyon-açiklamasi.20150805154528.jpg

SORU - CEVAP

"NE ZAMAN UYGUN GÖRÜRLERSE..."

Başbakan’dan randevu talebi geldi mi?

Ne yazık ki siyaseti değerlendirmeye hiç kimsenin zamanlamasını ölçecek özel bir yeteneğim yok. Ne zaman uygun görürlerse siyasi tavırlarını ortaya koyacaklardır. Randevu talebi olsa bu zaten duyurulur. YAŞ toplantısı yeni bitti.

"KİMSE KIRMIZI PLAKA DERDİNDE DEĞİL"

AKP ile koalisyonda son aşamadasınız. MHP destekli seçime gitme sözüyle azınlık hükümeti de masada. CHP’nin tavrı ne olur? Seçim olacaksa zamanlaması ne olmalıdır?

Şu anda seçim sonrası ilkeli duruşuyla değerlendirmesiyle eğer böyle bir seçenek olursa alnının akıyla milletin karşısına çıkacak tek parti CHP’dir. Hazırız. CHP’nin bütün tavrı olumluluktur. Çözüm noktasıdır. CHP illa koalisyon olmak istiyor. Böyle bir derdimiz yok. Kimse kırmızı plaka derdinde değil. Böyle bir arayış içerisinde değiliz. Ben bir netlik göremiyorum. Önce bir netlik sergilemeleri lazım. Öngörüyle sorularınızı yanıtlama hakkımı kullanmıyorum. Sağlıklı, yaşanabilir bir hükümet formülünün karşılık bulup bulmayacağını bekliyoruz..

"KİMSEYE HAKARET ETMEYİZ"

Bahçeli’nin sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Üçüncü taraf olarak soruyorsunuz sanırım. Siyasetin gerildiği günlerden geçiyoruz. Temel görevimiz olacak gerginlikleri artırmak değil sorumluluk içinde doğabilecek gerginliklerde yatıştıracak olgunluğu göstermektir. Yorum yapmak istemiyorum. Kimseye hakaret etmeyiz, etmedik. Biz o çerçevedeyiz o noktadayız…

ÖNCEKİ HABERLER
Katar Arap Birliği'ne karşı Türkiye'yi destekledi
Rusya: Obama füze kalkanı konusunda yalan söylemiş
Fethiye'de bizi askere alın eylemi
Sahilde cinsel ilişkiye girdiler hem de...
Suruç bombacısı kimsesizler mezarlığında! Tabutu bile...
Yaşar Güler kimdir? 2019'daki genelkurmay başkanı
Erdoğan'dan CHP milletvekiline tazminat davası!
Bahçeli'nin zor anları... El öptürmek istemedi
YAŞ kararları 2015 tam liste sürpriz açıklama
Sivil memurların askerlerle içtimaya alındığı iddiası
Yorumlar 3 yorum