HABER /  POLİTİKA

CHP'den Atalay'a yumruk attıran soru

CHP'li Atilla Kart'ın Beşir Atalay'a 'taşeron bakan' diye hitap etmesi gergin anlar yarattı.

CHP'den Atalay'a yumruk attıran soru

TBMM Genel Kurulu'nda MİT kanunu hakkında bilgi verirken CHP'li Atilla Kart'ın 'taşeron bakan' diye hitap ettiği Beşir Atalay yumruğunu kürsüye vurarak "12 yıldır alnım ak başım dik buradayız. Biz öyle kimsenin taşeronluğunu yapmayız" dedi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, yeni kurulacak Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu ile ilgili Genel Kurula bilgi verdi.

Çok yeni ve çok önemli bir yapı oluşturulduğunu belirten Atalay, "Meclis'te Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu diye bir komisyon ilk defa kuruluyor. Muhalefetten bu konuda bir teşekkür beklerdik. Şunu dilerdik ki, siyaset kurumu devletin en önemli istihbarat ve güvenlik işlerinde yeni bir fonksiyon, denetlemesine yeni bir ekleme yapıyor, bu muhalefetten birisi bari 'teşekkür ederiz, bu gerçekten önemli bir şey'. Ama bunu diyemiyorlar. Bu ülkede demokratikleşme adına milli iradeyi koruma adına hangi adım varsa AK Parti atıyor, muhalefet bunu hazmedemiyor. M Yine büyük bir reform yapıyoruz, bunu da AK Parti yapıyor. Muhalefetin bununla ilgili bu kadar ileri söz söylemesini yadsımıyorum. Muhalefet ne yapsın, ancak hatip konuşurken çıkıp 'nasıl laf atarım' o diye konuştu.

"TBMM'YE ÇOK ÖNEMLİ YENİ BİR FONKSİYON KAZANDIRIYORUZ"

Muhalefetin bu konudaki tepkisini eleştiren Atalay, "TBMM'ye çok önemli yeni bir fonksiyon kazandırıyoruz. Yürütme bu önergeyi veriyor. 'Ben açığım gel denetle' diyor. Siyaset kurumuna, milli iradeye saygımızı bir defa daha ifade ediyoruz. Her ülkenin kendine özgü şartları vardır, bizde kendi ülkemiz için böyle bir önergeyi huzurunuza getirmiş oluyoruz. 'Bu göstermelik, göz boyama' gibi şeyler söyleniyor. Ben okuyayım tane tane, 'Bu maddede belirtilen görevleri yerine getirmek üzere TBMM'de Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu kurulmuştur. MİT Müsteşarlığı tarafından yürütülen Devlet İstihbarat Hizmetleri ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Mali Suçları Araştırma Kurumu Başkanlığı tarafından görevleri tarafından yürütülen faaliyetlerine ve istihbarat niteliğindeki faaliyetlerine ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve MİT Müsteşarlığı tarafından hazırlanacak yıllık raporlar Başbakanlığa gönderilir.' Bu ilk defa oluyor" dedi.

"BU KOMİSYONU TAM BİR DENETLEME KOMİSYONU VE DEMOKRATİK BİR REFORM OLARAK GÖRÜYORUZ"

Başbakanlığın ya Teftiş Kurulu aracılığıyla ya Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü veya Kamu Güvenliği Müsteşarlığı aracılığıyla bu raporları derleyeceğini ve TBMM'ye göndereceğini belirten Atalay, "Bu komisyon bu raporları ilgili kurumu da çağırarak o raporlarla ilgili soru soracak, bilgi alacak, raporları inceleyecek. Komisyon incelemelerini ve görüşmelerini raporun kendisine intikalinden itibaren 90 gün içinde tamamlar ve hazırlayacağı raporu TBMM'ye sunar. TBMM Başkanlığı bu raporu isterse Genel Kurul'un gündemine getirir. Yoksa KİT Komisyonu raporlarında olduğu gibi işlem görecektir. Bunun dışında ekstra görevlerde, biz şunu da düşündük, Savunma Komisyonumuz, İçişleri Komisyonumuz var ama özelikle istihbarat ve milli güvenlik ile ilgili incelemeler yapabilecek, hükümetin bu konudaki çalışmalarını değerlendirecek, yeni öneriler getirecek bir komisyon olsun. Yani bu Meclis içinde milli güvenlik konusunda, istihbarat konusunda uzmanlaşmış milletvekilleri olacak. İnanın bu bizim için bir kazanım olacak. Biz bu komisyonu tam bir denetleme komisyonu ve demokratik bir reform olarak görüyoruz"dedi.

"ÜLKEMİZ İÇİN VE BU YÜCE MECLİS İÇİN HAYIRLI OLSUN"

Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bundan sonra yüce Meclis MASAK ne yapıyor, nasıl çalışıyor, MİT nasıl çalışıyor, dinlemeyi nasıl yapıyor, çalışma sistemi nedir veya jandarmanın veya emniyetin, bunun hepsini bu komisyon bilecek. İlk defa ortalıkta konuşulan dinleme gibi konularda biz şunu arzu ettik, biz yürütme olarak bu konularda çok açıklama yapıyoruz. Bizzat sistemin nasıl yürüdüğünü bu komisyonumuz bilsin ve gerektiğinde bunu Genel Kurul'a getirsin. Ülkemiz için ve bu yüce Meclis için hayırlı olsun" dedi.

KART'TAN ATALAY'A 'TAŞERON BAKAN'

Genel Kurul'da söz alan CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, MİT kanun teklifini eleştirdi ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'a 'Taşeron Bakan' diye hitap etti. Atalay ise bu söze tepki gösterdi.

Yumruğunu kürsüye vurarak, kimsenin taşeronluğunu yapmadıklarını belirten Atalay şunları söyledi:

Biz Türkiye Cumhuriyeti'nin onurlu şerefli 12 yıldır, hiçbir bakana nasip olmamıştır; 12 yıldır alnım ak başım dik buradayız. Biz öyle kimsenin taşeronluğunu yapmayız. AK Parti hükümeti Türkiye Cumhuriyeti'ni büyütmekle meşgul. Vatandaşlarımızın hakkını hukukunu korumakla meşgul. Türkiye'yi demokratik bir ülke haline getirmekle meşgul. Tutanaklar açılsın bakılsın. Sayın milletvekilinin o şekilde naklettiği şey tamamen yalandır. O günkü Meclis tutanakları getirilsin bakılsın. Benim söyleyeceğim budur.

Yorumlar 13 yorum