BIST 1.112
DOLAR 8,35
EURO 9,67
ALTIN 504,29
HABER /  2018 GENEL SEÇİMLERİ

CHP-İYİ Parti-Saadet-DP ittifakında kriz çıktı! Bugün imza atılabilecek mi?..

AK Parti, MHP ve BBP’nin oluşturduğu “Cumhur İttifakı”nın ardından, Türk siyasi tarihinin ikinci seçim ittifakını muhalefet partileri CHP, SP, İYİ Parti, DP kuruyor. 4’lü ittifak için bugün liderler saat 15.00'te resmi imzaları atacaktı. Açıklama hafta sonuna kaldı. İŞte krizin perde arkası...

Abone ol

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi (SP) ve Demokrat Parti (DP), genel seçimlere ittifakla girme konusunda anlaşmıştı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu'nun bugün saat 15.00'te muhalefet protokolünü imzalayacağı açıklanmıştı. Son dakikada bazı pürüzler çıktı ve ittifak protokolünün imzalanmasının hafta sonuna bırakıldı. İşte krizin perde arkası...

BUGÜN SAAT 15.00'TE AÇIKLANACAKTI... Edinilen bilgiye göre 4’lü ittifak; kuvvetler ayrılığı, güçlü Meclis, toplumsal barış, uzlaşma ve kardeşlik, parlamenter sistemi öngören yeni bir Anayasa temelinde oluşturuldu. İttifaka verilecek ad konusunda 3 seçenek var. “Demokrasi İttifakı”, “Millet İttifakı” veya “Adalet İttifakı” üzerinde duruluyor. Son kararı liderler verecek. Liderlerin bugün saat 15.00'te ittifak protokolünü imzalayacakları açıklanmıştı...

CHP'Lİ YETKİLİ: BUGÜN YAPILMAYACAK... Son dakika iddiasına göre ise CHP, İyi Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti'nin 24 Haziran milletvekili seçimlerinde barajı sıfırlayarak TBMM'de daha çok sandalye elde edebilmek için uzlaştıkları ittifaka ilişkin açıklamanın hafta sonuna kalabileceği bildirildi. Reuters'a bilgi veren CHP'li bir yetkili, basın açıklamasının bugün yapılmayacağını kaydederek, toplantının Cumartesi günü gerçekleştirilebileceğini kaydetti.

KULİSLERE 'LİSTE KRİZİ' OLARAK YANSIMIŞTI... İttifak protokolünün kamuoyuna duyurulacağı ortak açıklama öncesinde üzerinde durulan ilk detay, kulislere "liste krizi" olarak yansıyan SP ve DP'den kaç ismin hangi il ve sıralardan CHP ve İYİ Parti listelerinde yer alacağı konusu oldu.

SAADET 'AK SAÇLILAR'A SORUYOR... İkinci konu ise ittifak protokolüne ilişkin metnin SP'nin "Ak Saçlılar"ından oluşan Yüksek İstişare Kurulu'nun (YİK) da onayından geçirmek istemesi. Sabah saatlerinde YİK, ittifak protokolü ve bu süreçteki gelişmeleri değerlendirmek üzere toplandı. Öğleden sonra da YİK ve partinin en üst yönetim organı olan Başkanlık Divanı ortak toplanarak son bir değerlendirme yapacak.

AK SAÇLILAR KİMLER?... Geçmişte Necmettin Erbakan tarafından oluşturulan ve partinin en üst danışma organı olarak kabul edilen Ak Saçlılar olarak da isimlendirilen Yüksek İstişare Kurulunda ağırlıklı olarak partinin eski genel başkanları ve etkili isimleri yer alıyor. Şuanda da YİK'te Genel Başkan Temel Karamollaoğlu'nun yanısıra Recai Kutan, Oğuzhan Asiltürk, Ahmet Tekdal, Mustafa Kamalak ve Yasin Hatipoğlu gibi Milli Görüş hareketinin sembol isimleri yer alıyor.

İşte bu detaylarla ilgili çalışmaların henüz tamamlanamaması nedeniyle de dört parti liderinin ittifak protokolünü kamuoyuna ilan etmek için birlikte düzenleyecekleri ortak basın toplantısının hafta sonuna sarktığı belirtiliyor. Ancak ittifak kulislerinde açıklamanın dört partinin bu görüşmeleri yürütmekle görevlendirilen genel başkan yardımcıları tarafından yapılabileceği de konuşuluyor.

AKŞENER, DP'YE GİDİYOR... Kulislere göre DP, cumhurbaşkanlığı seçiminde Meral Akşener'i destekleme ve İYİ Parti listelerinden seçime katılma kararı aldı. DP'nin karar organlarında alınan bu kararın kamuoyuna duyurusunun da, Akşener'in DP'ye yapacağı ziyaret sırasında yapılması bekleniyor.

SP'Lİ İSİMLER CHP LİSTESİNDE DE OLABİLECEK... İttifaka kendi kurumsal kimliğiyle katılma kararı alan SP'de ise Meclis'te temsil edilebilmelerine olanak sağlayacak farklı formülasyonlar da konuşuluyor. Bu formüller içinde, ittifakta kurumsal kimliğiyle yer almasına karşın SP'den bazı isimlerin CHP listelerinde yer alması öne çıkıyor. SP ve DP'den kimlerin CHP ve İYİ Parti listelerinde yer alacağı, bunlara hangi illerden hangi sıraların verileceğine ilişkin ayrıntılı bir teknik çalışmanın da yürütüldüğü belirtiliyor.

100 bin imza şartları neler adaylar kimler nereye imza atılacak?

ÖNCEKİ HABERLER
HDP ittifakta neden yok? Karamollaoğlu açıkladı
ALES sınav giriş belgesi alma ALES sınav yeri güncel açıklama
Fehmi Koru Gül işinin aslını yazdı! Hulusi Akar ve Kılıçdaroğlu bombası
Akşener İngiliz gazetesine konuştu! Hacca da gittim ancak...
AÖL kayıt yenileme parası ne kadar-hangi banka 2018
Erdoğan depremin son bilançosunu açıkladı
Yorumlar 56 yorum