BIST 3.302
DOLAR 18,48
EURO 17,82
ALTIN 973,10
HABER /  POLİTİKA

CHP Bingöl milletvekili adayları kimler 2018 listesi

BİNGÖL CHP Milletvekili adaylarının tam listesi 21 Mayıs 2018'de saat 17.00'da YSK'ya teslim ediliyor. Bingöl milletvekili adayları listesine son şeklini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu verdi. Bingöl aday listesi YSK'ya teslim sonrası ilan edilecek.

Abone ol

Bingöl CHP milletvekili adayları listesi büyük merak konusu. CHP milletvekili aday listelerini çıkarmak için tüm randevularını iptal eden Kemal Kılıçdaroğlu günlerce bu listeler üzerinde çalıştı. Bingöl aday listesine de son şeklini Kılıçdaroğlu verdi. Bingöl milletvekili aday listeleri CHP tarafından 21 Mayıs pazartesi günü saat 17.00'a kadar YSK'ya teslim edilecek. CHP milletvekili aday listeleri teslimden sonra kamuoyuna açıklanacak.

24 Haziran 2018 seçimleri için CHP'den milletvekili aday adayı olanların toplam sayısı 2 bin 319 oldu. Bu adaylar içinden 27. dönem CHP milletvekili aday listeleri oluşturuldu. Genel başkan yardımcıları tarafından aday adaylarına ilişkin bilgi notları hazırlanarak Kılıçdaroğlu'na sunuldu.

CHP Milletvekili adayları kimler? : Medyaya sızan haberlere göre CHP genel başkaın Kemal Kılıçdaroğlu'nun yine İzmir'den, halen tedavisi süren eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın ise Antalya birinci sıradan milletvekili adayı olması öngörülüyor. İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Rahmi Aşkın Türeli ile DİSK Genel Başkanlığından istifa eden Kani Beko İzmir'den aday adaylığı için başvuru yaptı. Mevcut milletvekilleri Tuncay Özkan, Mustafa Balbay, Kamil Okyay Sındır, Atila Sertel, Özcan Purçu ile Kılıçdaroğlu'nun ekonomi danışmanlarından Turgay Bozoğlu da İzmir'den başvuru yapanlar arasında.

Adaylığı kesin olan vekiller : CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla İYİ Parti'ye katılan, daha sonra yeniden partilerine dönen 15 milletvekilinin de yeniden aday gösterilmelerine kesin gözüyle bakılıyor. 
Mevcut milletvekillerinden Tekin Bingöl, Haluk Koç, Levent Gök, Gülsün Bilgehan, Şenal Sarıhan, Bülent Kuşoğlu, Necati Yılmaz, Ali Haydar Hakverdi yeniden Ankara'dan aday adaylığı için başvurdu. CHP'de, aralarında Ankara İl Başkanı Adnan Keskin ve Adana İl Başkanı Adnan Barut'un da bulunduğu 24 il başkanı görevinden istifa ederek milletvekili aday adayı oldu. Aday adaylığı için istifa edenler arasında Çorum, Yalova, Batman, Denizli, Eskişehir ve Hatay il başkanlarının da bulunduğu belirtildi.

CHP İstanbul milletvekili adaylığı için kıran kırana yarış : CHP'de aday adaylığı için en yüksek başvuru İstanbul'dan yapıldı. Burada başvuru sayısının 400'e yaklaştığı ifade edilirken, İstanbul'dan başvuranlar arasında Gamze Akkuş İlgezdi, Onursal Adıgüzel, Mahmut Tanal, Gürsel Tekin, PM üyesi Doç. Dr. Yunus Emre, eski MYK üyesi Umut Oran ile OHAL kapsamında yayımlanan 686 Sayılı KHK ile ihraç edilen Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu gibi isimler bulunuyor.

50 MİLLETVEKİLİ LİSTE DIŞI
CHP'de mevcut milletvekillerinden 50’ye yakınının aday gösterilmeyeceği öğrenildi. Bu isimlerin kimler olduğu büyük merak konusu. 


İstanbul Milletvekilleri Dursun Çiçek ve Bihlun Tamaylıgil adaylık başvurusunda bulunmadı. Çiçek'in avukat kızı İrem Çiçek ise İstanbul 2. bölgeden CHP’den adaylık başvuru yaptı.

CHP'den Abdüllatif Şener'e milletvekili adaylık :  CHP'nin cumhurbaşkanı adayları arasında ismi geçen eski bakanlardan Abdüllatif Şener'in de aday gösterilmesi bekleniyor. Şener'in memleketi Sivas'tan aday olması öngörülüyor.

CHP milletvekili aday listesinde SP kontenjanı : Listeleri hazırlarken CHP TBMM Grubu'nun çalışmalarını da gözeten Kılıçdaroğlu'nun, mevcut milletvekillerinden 50'ye yakınını aday göstermeyeceği ifade edildi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun listeleri hazırlarken 4 partinin oluşturduğu "Millet İttifakı"nın oy oranlarını gözettiği belirtilirken, listenin Saadet Partisi'nin grup kurabilmesi üzerine hesaplandığı dile getiriliyor. 
Bu kapsamda 15 civarında milletvekili çıkaracağı tahmin edilen Saadet Partisi'nden 5-6 ismin CHP listelerinden aday gösterilmesi bekleniyor.

Milletvekilleri listesi önce onay alacak :  CHP Tüzüğü'ne göre milletvekili adaylarının PM'den onay alması gerekiyor. Bu nedenle CHP PM, 20 Mayıs Pazar günü toplantıya çağrıldı. Kılıçdaroğlu, ilk olarak partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeleriyle saat 13.00'te bir araya gelerek listelere son şeklini verecek. MYK'de netleşen listeler 19.00'da toplanacak PM'ye sunulacak. CHP PM, il il oylama yaparak partinin 600 kişilik milletvekili listesini belirleyecek.

Aday tanıtımı 24 Mayıs'ta : Seçim bildirgesiyle ilgili çalışmalarında son aşamaya gelen CHP, belirlediği milletvekili adaylarının tanıtımını gelecek hafta yapacak. Seçim bildirgesini 24 Mayıs Perşembe günü ATO Congresium'da yapacak ana muhalefet partisi, milletvekili adaylarını da kamuoyuna tanıtacak. Tanıtım sonrası Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun milletvekili adaylarıyla basına kapalı bir toplantı yapması bekleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Hasip Kaplan: Türk kardeşlerimden özür diliyorum!
Hasip Kaplan: Türk kardeşlerimden özür diliyorum!
CHP Erzincan milletvekili adayları kimler 2018 listesi
CHP Erzincan milletvekili adayları kimler 2018 listesi
Meteoroloji'den Ankara için son dakika uyarısı bu saate dikkat
Meteoroloji'den Ankara için son dakika uyarısı bu saate dikkat
CHP Kars milletvekili adayları kimler 2018 listesi
CHP Kars milletvekili adayları kimler 2018 listesi
CHP Mardin milletvekili adayları kimler 2018 listesi
CHP Mardin milletvekili adayları kimler 2018 listesi
CHP Adıyaman milletvekili adayları kimler 2018 listesi
CHP Adıyaman milletvekili adayları kimler 2018 listesi
CHP Şanlıurfa milletvekili adayları kimler 2018 listesi
CHP Şanlıurfa milletvekili adayları kimler 2018 listesi
CHP Diyarbakır milletvekili adayları kimler 2018 listesi
CHP Diyarbakır milletvekili adayları kimler 2018 listesi
 Filistin Devlet Başkanı Abbas hastaneye kaldırıldı!
Filistin Devlet Başkanı Abbas hastaneye kaldırıldı!
PKK'lı kadın teröristin anlattıkları kan dondurdu! 2 gün boyunca...
PKK'lı kadın teröristin anlattıkları kan dondurdu! 2 gün boyunca...