HABER / EKONOMİ

Çeyrek altın kaç lira 19.09.2016 dolar ne kadar?

Çeyrak altın kaç lira? Dolar bugün ne kadar sorularının yanıtlarını sizler için derledik. 19 Eylül 2016 canlı altın fiyatları ve dolar kuru verileriyle, piyasa yorumlarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Bayram tatilinin ardından gözler Merkez Bankası ve Moody's'in not değerlendirmesine çevirildi. Cuma gününü 2.98 civarında tamamlayan dolar/TL, bu sabah haftaya 2.97 seviyesinin üzerinde başladı.

Kurban Bayramı tatilinin ardından bugün piyasaların yeniden hacim kazanması beklenirken, bankacılar haftanın önemli gündem maddesinin ABD, Japonya ve Türkiye'deki merkez bankalarının faiz kararları olacağını her iki kararın da piyasalarda yön belirleyici olabileceğini belirtiyorlar.

Piyasalarda Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonunun nasıl devam edeceği ve ne kadar süreceği de yakından takip ediliyor. Diğer taraftan ise kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başladığı kredi notu gözden geçirmesinin bir süre sonra tamamlanabilecek olması da özellikle cuma günleri piyasalarda baskı unsuru olarak ön plana çıkıyor. Cuma gününü 2.98 civarında tamamlayan dolar/TL güne 2,97'nin üzerinde başladı.

DOLAR YORUMLARI GÖZLER FED'DE

Analistler, ABD Merkez Bankasının (Fed) çarşamba günü açıklanacak faiz kararı ve perşembe günkü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının piyasaların ve dolar/TL'nin yönü üzerinde belirleyici olacağını dile getirerek, teknik açıdan dolar/TL'nin 2,9850 seviyesinin önemli direnç, 2,9650 seviyesinin ise destek konumunda olduğunu kaydediyor.

Son açıklanan veriler ile Fed üyelerinin konuşmalarının ardından yarın başlayacak ve kararları çarşamba günü açıklanacak Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısına ilişkin faiz artırım beklentilerinin azaldığını ifade eden analistler, TCMB'nin ise sadeleşme adımlarına devam ederek faiz koridorunun üst bandını düşürebileceğini öngörüyor.

altın fiyatları bugün çeyrek altın kaç lira?

ALTIN FİYATLARI BUGÜN YÜKSELİŞE GEÇTİ

Altının gram fiyatı haftaya yükselişle başlayarak 126 liranın üzerine çıktı.

Altının onsu, ABD Merkez Bankası-Fed'in çarşamba günü açıklanacak faiz kararı öncesinde yükseliş eğiliminde hareket ederek 1.318 doları aşarken, gram altın da buna bağlı olarak 126 liranın üzerine çıktı. 

Gram altın fiyatı saat 10.25 itibarıyla yüzde 0,40 artışla 126,1 lirada bulunurken, Kapalıçarşı'da çeyrek altın 207, Cumhuriyet altını 843 liradan satılıyor. 

Yorumlar1 yorum