YAZARLAR

Celal Doğan İle Dobra Dobra

Ülkemizin yetiştirdiği; yaptıklarıyla arkasında iz bırakan, hizmet sevdalısı bir isim Celal Doğan. Kendi deyimiyle “Gazi” isminin bedeli ağırdır, Gaziantep’i yönetenlerinde sorumluluğu yüksek. Bu bilinç ve şiarla toplumun müşterek faydası için kişisel ce

Merhabalar,

Ülkemizin yetiştirdiği; yaptıklarıyla arkasında iz bırakan,hizmet sevdalısı bir isim Celal Doğan. Kendideyimiyle “Gazi” isminin bedeli ağırdır, Gaziantep’i yönetenlerindesorumluluğu yüksek.  Bu bilinç ve şiarla toplumun müşterekfaydası için kişisel cesaret, kararlılık ve sabırla ne yapılmasıgerekiyorsa onu yaptım. Öncelikle Gazianteplilerin, ülkemizin vedünyanın saygısını kazanmak ve hala her gittiğim yerde “başkanımhoş geldiniz, sefalar getirdiniz” diyerek karşılanmak benim için enbüyük keyiftir. Hizmet sonu olmayan uzun bir yoldur. Azimle,sabırla inanarak ve inandırarak toplumun ışığı olmayı, önder veörnek olmayı ve bu sorumluluğu taşımayı gerektirir. Yaşamak veyaşatmak için her yeni güne “Merhaba” diyeceksiniz ve çokçalışacaksınız.

  

Ailesi ve torunlarıyla çıkacağı Slovenya seyahati öncesindeCelal Doğan ile bir araya geldik. Dostça el sıkıştık, “Başkanım” dedim, tatil deyince aklınıza ne geliyor;” Bençalışarak dinlenirim” dedi.

Celal Doğan’ı tatil konusunda konuşturmak hiçte kolay olmadı.Ben tatil dedim o hizmet dedi. Yalın ve vakur kendine özgü şivesiile babacan, içten, kısa ve öz konuştu. Turizm denildiğinde akladeniz, kum, güneş gelmemeli.  

  

Turizm çok yönlü dinamikleri olan geniş kitleleri, farklıamaçları içerisinde barındıran, üretken bir yapıya sahip olmalıdır.İnanç turizmden tutunda kültür turizmine kadar, sağlık turizmindenkongre turizmine kadar ülkemiz turizmini ele aldığımızda Anadolu daantik değerlerimiz vardır. Benim Gaziantep Büyükşehir BelediyeBaşkanlığı yaptığım dönemlerde de hep vurguladığım bir husus vardıotantik olmak lazım. 467 eseri koruma altına alıp, eski Antepevlerini onarmıştık.  Zeugma Müzesi  Belkıs harabeleri,Yesemek, anıtmezarlar, Antep’e gelen turistlerin ilgi odağı oldu.Antep’te 13 medeniyet var ve her birinin bıraktığı ayrı bir iz,ayrı bir sesleniş var.  

Antep’te Oturup da Fransız LokantasıAçamazsınız

Fransa’dan ya da Almanya’dan gelen bir turiste Cafe de Parissoslu bonfile yada Şinitzel yerine kendi mutfağımızı kabulettirmeliyiz. Otantik olmalıyız; sunumumuzla, servisimizle, insankaynağımızla lezzetlerimizin ve bizi biz yapan kültürümüzündeğerleriyle hayranlık uyandırmalıyız. Gaziantep’i ziyaret etmişbir turistin dünyanın her hangi bir yerine gittiğinde tiramisu’yudeğil Gaziantep’te yediği havuç dilimini ya da kuru baklavamızı,yöresel yemeklerimizi, gezip gördüğü antik değerlerimizi, Türkinsanının misafirperverliğini anlatması değerlidir.

Turizm Yatırımlarımızı Doğayı Tahrip EtmedenYapalım

Otel yatırımcılarının, turistlik işletmeleri yaparkenbulundukları bölgelerin doğasını tahrip etmeyen o bölgenin coğrafikonumundan tutunda kendine özgü mimari yapısını yansıtan, çevreyeduyarlı, doğayı ve denizleri koruyan yatırımlar yapmalarıgerekmektedir.

  

Benim Tatil Tercihimde;  Doğa, Orman, Toprak veAnadolu İnsanın Yüreğinin Sıcaklığı Olacak

Türkiye’nin kıyı şeridi eşsiz koyları, masmavi bir yolculukmisali, Ege’de ayrı, Akdeniz’de ayrı, Karadeniz’de ayrıdırgüzellikleri. Her birinin ülkemiz için değeri büyüktür. Banasoracak olursanız denize az giderim. Yaylalara gitmeyi, dağlarla,taşlarla, yemyeşil doğayla buluşmayı severim. En son tatiltercihimde Karadeniz’e gittim Rize İkizdere’ye insanıyla, doğasıylaçok güzeldi.  Dünyada ise Güney Amerika ve  Asyaülkelerini gezmeyi tercih ederim.  İstanbul’da ise sessiz,huzurlu, dingin atmosferi ile şehrin tam ortasındaki kaliteli veçok emek verilmiş Taba Luxury Suites &Hotel’de dinlenmeyi tercih ediyorum ve bu oteliİstanbul’a gelenlere tavsiye ediyorum.

  

Hayat Tecrübesi Vahiy Yoluyla Gelmez

Yaşanmışlık, Çalışmak ve Okumak Gerekir

Sanayide İş Üreten Adama Ceketimi Veririm

Hayat tecrübesinin mektebi yoktur.  Başarı neyeendekslendiğinize neyi hedeflediğinize bağlıdır. Toplumun huzuru,çıkarı, mutluluğu yoksa o başarı benim için başarı değildir.Müşterek yaşamanın birlikte yaşamanın keyfini çıkarabilen birtoplum ortaya çıkarabilirseniz başarı benim için işte ozamanbaşarıdır yoksa hiçbir anlamı yoktur.

  

Hayat Her Zaman Düz Değildir

Gaziantep’in altyapısına 1750 km kanalizasyon yaptık 2040 yılınakadar Antep’in su sorunu yok.  Ben Antep’e göreve geldiğimde115 küçük ölçekli fabrika vardı ben görevi bıraktığımda 585 fabrikavardı. Şahintepesi’de sevinçten ağlardım. Sanayide İstihdamyaratacak adama ceketimi veririm ben. Üreten bir şehir 100’ünüzerinde ülkeye ihracat yapılıyor. “Fabrika tarlası üreten birşehir, çalışan bir şehir, havaalanından parklarına, otellerindensportif başarılarına geleceğe adımlayan diyalogların ve gelişmeninyaşanıldığı bir kent” diye ifade ederken duygulanan Celal Doğan’ınGaziantep’e ve Türkiye’ye sevdası gözlerinde parlayan ışıktan,yüzünde beliren manalı tebessümden apaçık belli oluyordu. 

Marka Şehir

Önemli olan markalaşmaktır. Siz marka değeri üretirsenizmesafeye gerek kalmaz o kendi kendine koşar.

Hizmet sevdalısı, cesaretiyle ve yüreğiyle insana ve toplumaadanmış bir ömür… Ülkemizin yetiştirdiği bu değerli isim kısa, özve dobra dobra konuşan Celal Doğan. Ben de Başkanın engintecrübesi, duygu ve düşüncelerinin olduğu bu keyifli sohbetisizlerle paylaşmak istedim.

Tatil Tadında Kalın

Yorumlar