BIST 1.542
DOLAR 7,52
EURO 8,98
ALTIN 411,96
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Cassini'nin ömrü dolarken 'Titan'a veda öpücüğü

NASA, 15 Eylül'de Satürn keşif aracı Cassini'nin ölüm dalışı yapacağını açıkladı. Nihai dalış öncesinde dün Titan'a yaklaşık 119 kilometre yaklaştığı son bir geçiş yaptığı bildirildi.

Abone ol

NASA, 15 Eylül'de Satürn keşif aracı Cassini'nin ölüm dalışı yapacağını açıkladı. Nihai dalış öncesinde dün Titan'a yaklaşık 119 kilometre yaklaştığı son bir geçiş yaptığı bildirildi.

Bilim adamları, söz konusu yaklaşmanın yarattığı kütle çekiminin Cassini'nin Satürn'e yapacağı son manevra için ihtiyaç duyulan yönlendirmeyi sağladığını belirtti. Cassini'nin Titan'la yakınlaşmasıyla Satürn yörüngesindeki hareketinin yavaşladığı ve gezegene doğru alçalmaya başladığı kaydedildi.

SON VEDA

Cassini, sonraki adımda Satürn ile halkaları arasındaki bölgeye nihai bir dalış yapacak. Ardından, buradan Dünya'ya son görüntülerini gönderdikten sonra gezegen atmosferinde yanarak yok olacak. NASA'daki misyon planlayıcıları, bu yüzden, keşif aracının Titan'la son yakınlaşmasını "elveda öpücüğü" olarak nitelendiriyor.

13 YILLIK SERÜVENİ SON BULUYOR

Cassini, Satürn yörüngesindeki 13 yıllık keşif faaliyeti boyunca Titan'dan yüzerlerce kez geçti. Bunlardan 127'si doğrudan uydunun kendisini incelemeye yönelik manevralardı.

Uzaya 1997'de fırlatılan Cassini, Satürn'e ulaştığı 2004'ten bu yana gezegen yörüngesindeki keşif faaliyeti yürütüyor. Uzay aracı, NASA'daki misyon planlayıcılarının "büyük final" adını verdiği keşif yolculuğunun son evresinde, nisan ayından bu yana gezegen ile halkaları arasındaki haftalık turlar halinde 21 dalış yaptı. Cassini, 15 Eylül'de sonuçlanacak 22. dalışının ardından Satürn'ün atmosferinde yok olarak misyonunu tamamlayacak. 

ÖNCEKİ HABERLER
Cenazesi karışan Halil Asal toprağa verildi
Bolu'da en büyük sazan balığı yakalama yarışması
Mersin'de ilk kivi hasadı başladı
CarrefourSA'da WhatsApp üzerinden kırtasiye alışveriş imkanı
MUŞ'tan FETÖ operasyonu haberi
Yeni astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı
50 yıldır o kitleyle yaşıyordu 2 saatlik ameliyatla kurtuldı
Arı kovanlarına ulaşım için teleferik sistemi kurdu
Kayıp alzheimer hastası bir ay sonra ölü bulundu
Uber kapatılıyor mu? Uber için erişim engeli talebi
Yorumlar