BIST 1.408
DOLAR 8,02
EURO 9,61
ALTIN 455,73
HABER /  GÜNCEL

Canan Kaftancıoğlu için 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemi

Demirören Haber Ajansı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un evinin fotoğraflarının çekilmesine ilişkin “Özel hayatın gizliliğini ihlal etmeye azmettirmek suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle yeni bir iddianame hazırlandı.

Abone ol

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş’ın 21 Nisan 2020 günü saat 12.50 civarında aynı partiye mensup iki kişiyle birlikte Üsküdar, Kuzguncuk Mahallesi’ne geldiği belirtildi. Kişilerin burada Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanı olan müşteki Fahrettin Altun ile ailesi tarafından kullanılan bahçeli evi görüş alanına alarak kendisine ait cep telefonuyla çektiği, bu şekilde kayda aldığı görüntüyü de şüpheli Canan Kaftancıoğlu’na göndermek suretiyle ifşa ettiği kaydedildi.

Fahrettin Altun itiraz etti 
İddianamede müşteki Altun’un Başsavcılığa sunduğu dilekçesinde, eylemin delili olarak şüphelinin sosyal medya hesabında yayımladığı "CHP ilçe başkanı görevini yaparak ve partisinin talimatıyla inşaatın yasak olduğu arsayı kontrol etmek için gitmiştir. Yine gidecektir. CHP İlçe Başkanına kamunun malını koruduğu, halkın hakkını hukukunu gözettiği için kimse dokunamaz" şeklindeki yazıları gösterdiği ifade edildi.

Suçlamaları kabul etmedi
Şüpheli Kaftancıoğlu’nun savunmasına da yer verilen iddianamede, Kaftancıoğlu’nun "Suat Özçağdaş’ın siyasi görevi gereği kentteki hukuka aykırı yapılaşmayı kontrol ettiğini, müştekiye ait evin fotoğraflanması yönünde Suat Özçağdaş’a hiçbir telkinde bulunmadığını, iddiaların asılsız olduğunu ve suçlamayı kabul etmediği" kaydedildi. İddianamede soruşturma kapsamında temin edilen iletişim kayıtları ve Özçağdaş’a ait telefonun hakim kararına istinaden incelenmesi sonucu tanzim edilen tutanak içeriğinde Kaftancıoğlu’nun Özçağdaş’a Fahrettin Altun’un özel hayatının gizliliğini ihlal etme yönünde bir eylem gerçekleştirmeye azmettirdiğine dair veri bulunmadığı belirtildi.

Takipsizlik sulh ceza hakimliği kaldırıldı 
İddianamede bu sebeple Kaftancıoğlu hakkında üzerine atılı suçtan delil yetersizliği sebebiyle kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği, Fahrettin Altun’un itirazı üzerine bu kararın Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla 23 Kasım 2020 tarihinde kaldırıldığı ve Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) 173 / 4. Maddesi gereğince Canan Kaftancıoğlu hakkında kamu davası açma zaruretinin doğduğu vurgulandı. İddianamenin değerlendirme kısmında şüphelinin üzerine atılı müsnet suçu işlediğine dair hakkında kamu davası açılabilmesi için yeterli delil bulduğunun anlaşıldığı ifade edildi.

6 yıla kadar hapsi istendi
Canan Kaftancıoğlu hakkında "Özel hayatın gizliliğini ihlal etmeye azmettirme" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianamede düzenlendi. Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi’nin iddianameyi kabul etmesi halinde, Kaftancıoğlu önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

10 yıl 6 aya kadar cezalandırılması istenmişti 
Bunun yanı sıra Kaftancıoğlu hakkında Altun’un evinin fotoğraflarının çekilmesine ilişkin "Suç işlemeye tahrik" ve "Suçu ve suçluyu övme" suçlarından toplamda 9 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Ayrıca CHP Üsküdar Başkanı olan Suat Özçağdaş’ın "Özel hayatın gizliliğini ihlal etme" suçundan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Ankara'da genç doktorun kahreden ölümü: Koronavirüsü yenmişti evinde ölü bulundu
Göztepe'de Mossoro ile yollar ayrıldı
Kocaeli akaryakıt istasyonuna astığı pankartta kadınlara seslendi: Buraya koşun
Düzce'de babasını bekliyordu: Söyle 900 lira daha fazla çeksin
Konya'da camdan bakınca cesetleri görmüştü! Çiftte cinayette yasak aşk çıktı
ATA AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak 2021
Rekabet Kurumu'ndan ilaç firmaları Roche ve Novartis'e ağır para cezası
AB Konseyi Başkanı Michel Rusya Devlet Başkanı Putin ile Navalnıy'ı görüştü
Mersin'de muz serasında ölü bulunmuştu! Katil en yakındaki kişi çıktı
Restoranlar ve kafeler ne zaman açılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar
Yorumlar 20 yorum