HABER /  GÜNCEL

Çanakkale'ye deprem uyarısı

Bilim adamları Elazığ'da meydana gelen depremden Çanakkale'nin de etkilenebileceğini söyledi.

Dünyada ve Türkiye'deki depremleri, laboratuvarlarında saniye saniye takep ettiklerini belirten Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü Sismoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Tolga Bekler, Elazığ'da meydana gelen depremden Çanakkale'nin de etkilenebileceğini söyledi.

Karakoçan'da 6 büyüklüğündeki depremin meydana geldiği bölgenin yer etkinliğinin yoğun olduğu bir alan olduğunu kaydeden Bekler, sığ odaklı sarsıntının özellikle Başyurt Karakoçan ve Elazığ'da kuvvetlice, Giresun, Erzurum, Erzincan, Batman ve civarında hafif hissedildiğini vurguladı. Yaptıkları zemin etütlerine göre bu tür depremlerin Çanakkale'de de yaşanabileceği ve bir an önce önlem alınması gerektiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Bekler, "Biga Yarımadası, Saroz Körfezi, Edremit ve Gelibolu açıkları, ülkemizde meydana gelen tüm depremlerden etkilenebilecek bir konumda. Bu sebeple 24 saat boyunca inceleme ve gözlemler yapıyoruz. Elde ettiğimiz bilgileri yetkililerle paylaşarak konuya dikkat çekmek istiyoruz. Yerel yöneticilerin daha duyarlı olması ve önlemler alması gerekmektedir." dedi. Elazığ'daki gibi depremlerin diğer bazı ülkelerde devamlı olduğunu fakat Türkiye'deki şekilde can kaybı yaşanmadığını ifade eden Tolga Bekler, "Bizim yapılaşmadaki eksikliklerimiz ve gösterdiğimiz önemin yetersizliği, üzüntüleri arttırıyor. Yerel yöneticilerin ve akademisyenlerin, bir araya gelip deprem senaryoları oluşturması, yapıları ve yapı denetim firmalarını tekrar gözden geçirmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

Depremin ilksel çözüm ve analizinin Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi tarafından yapıldığını hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Bekler, şunları söyledi: ''2003'te Bingöl ve Pülümür, 2005 ve 2007 Sivrice-Elazığ, son yıllarda bölgede görülen önemli deprem etkinlikleridir. Bölge, genel anlamda Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu fay zonlarının kesişme noktası olarak nitelendirilir. Yoğun deformasyon ve buna bağlı deprem etkinliği sıkça görülmektedir. Elazığ'daki depremin, Bingöl-Karakoçan fayı olarak adlandırılan kırık sisteminin içinde meydana geldiği tahmin edilmektedir.''

ÖNCEKİ HABERLER
Yeni sol partinin adı belli oldu
Yeni sol partinin adı belli oldu
Lodos migreni tetikliyor
Lodos migreni tetikliyor
Çanakkale'de ciddi risk var
Çanakkale'de ciddi risk var
Küçük öğrencilere prezervatif dağıttılar
Küçük öğrencilere prezervatif dağıttılar
Vodafone'dan depremzedelere teselli
Vodafone'dan depremzedelere teselli
Bekçilik sınav sonuçları 2019 bekçilik yazılı sonuç TC ile sorgulama
Bekçilik sınav sonuçları 2019 bekçilik yazılı sonuç TC ile sorgulama
Yorumlar