BIST 8.242
DOLAR 27,25
EURO 28,84
ALTIN 1.667,42
HABER /  POLİTİKA

Çanakkale'deki o olay üzerinden CHP'ye sert tepki

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı bayramlaşma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale'deki Adalet Kurultayı sırasında içki içilmesi üzerinden CHP'ye yüklendi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen bayramlaşma töreninde konuştu. Erdoğan, CHP'nin Çanakkale'de düzenlediği Adalet Kurultayı'nda sırasında içki içilmesi üzerinden CHP'ye yüklendi. "Onların şahadet nedir, şüheda nedir böyle bir anlayışı yok. Bu yeni değil. Onların cemaziyelevveli bu. Onlar değil mi bizim mescitlerimizi camilerimizi ahıra çeviren." dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Bir başka bayram yaşıyoruz. Bir taraftan terörle mücadele, bir taraftan omuz omuza dayanışmanın olduğu bir bayram yaşıyoruz. Şehitlerimize ve gazilerimize özellikle şükranlarımı sunuyorum.

Son günlerde şehitlerimiz ve gazilerimiz arasında ayrımcılık fitnesi çıkarmayı çalışanları görüyorum. Her şehidimiz ve gazimizin bizim gözümüzde ayrı bir yeri vardır. Biz tüm şehitlerimize, tüm gazilerimize bu duygularla yaklaşıyoruz. FETÖ ihanet şebekesinin gerçekleştirdiği bu saldırıyı milletimizin tek vücut olarak ödemiş olması tarihte eşine az rastlanan bir başarı örneğidir.

"ONLARDA ŞEHİTLERE, GAZİLERE SAYGI YOK"

Şehitlerle ilgili kimlerin ayrım yaptığı yapacağı bellidir. Çanakkale'de şehitlerimizin yattığı o topraklarda ana muhalefet partisinin toplantısında nelerin olduğunu gördünüz. Ayrımcılık işte onlarda var. Onlarda şehitlere, gaziye saygı yok.

Onların şahadet nedir, şüheda nedir böyle bir anlayışı yok. Bu yeni değil. Onların cemaziyelevveli bu. Onlar değil mi bizim mescitlerimizi camilerimizi ahıra çeviren. Bunlar delil olarak elimizde mevcut.

ARAKAN'DA YAŞANAN VAHŞET

3 gündür Arakan'la ilgili olarak devlet başkanlarını arıyorum. Bütün bu görüşmelerimle birlikte Ayın 19'undan itibaren Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplanıyor. Tüm dünyaya bunu anlatacağız haykıracağız. Kimse konuşmasa da biz konuşacağız. "Arakan'ın bizimle ne ilgisi var" şeklinde serzenişleri görüyorum. Bu çevreler bizim Myanmar'da şehitliğimiz olduğunun bile farkında değiller. Arakan coğrafi olarak uzaktır ama tıpkı bölgedeki pek çok yer gibi gönül dünyamızın sınırları içindedir. İslam medeniyeti yok edilmek isteniyor. İnşallah bu kanlı oyun Arakan'da bozulacaktır. 1 asır önce 35 bin altını bize gönderen Arakanlı kardeşlerimize, tüm dünyanın yaptığı gibi sırtımızı dönemeyiz. Dünya medyası da yaşanan katliamın ortağıdır. Biz bu meselenin takipçisi olacak, Türk milleti olarak tarihten gelen vefamızı göstereceğiz.

"BAŞIMIZA GELECEKLERE TESLİM OLMAYACAĞIZ"

Ülkemizi hedef alan siyasi veya ekonomik bir ithamla Suriye ve Irak'ta atılan adımlar arasında yakın ilişki vardır. Tüm gücümüzle mücadelemizi verecek ya da başımıza geleceklere teslim olacağız. Ya öleceğiz ya olacağız; hedef bu olmalı. Buradaki hiçbir arkadaşım da inanıyorum teslim olmaz.