BIST 10.677
DOLAR 32,22
EURO 34,94
ALTIN 2.418,47
HABER /  DÜNYA

Çadır kentin elektriği güneş enerjisinden

Suriye'deki iç savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan ve Hatay sınırı yakınlarında kurulan çadır kamplarda barınan bazı Suriyeli aileler, aydınlanma ve temel elektrik ihtiyaçlarını güneş enerjisinden karşılıyor.

Abone ol

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle yerlerinden edilen binlerce Suriyeli aile, göç ettikleri daha güvenli bölgelerde yaşam mücadelesi veriyor.

Hatay sınırı yakınlarındaki güvenli gördükleri alanlara çadırlarını kuran ve elektrik, su ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken aileler, Türkiye'den gelen insani yardımlar sayesinde hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor. 

İdlib'te Halep'teki tahliyeler sonrası oluşturulan Düzce Halep Kampı'nda barınan Suriyeli aileler, kurulan güneş enerjisi panelleri sayesinde çadırlarını aydınlatıyor.  Aileler cep telefonlarını da aynı yöntemle şarj ediyor. 

Bazı aileler ise mazotla çalışan jeneratör yardımıyla barındıkları çadırların elektrik ihtiyacını karşılıyor.

YARDIMLARLA HAYATA TUTUNUYORUZ

Kamp sakinlerinden Ahmet Hassan, hayatta oldukları için şanslı olduklarını söyledi.

Halep'ten kurtularak İdlib'teki kampa geldiklerini anlatan Hassan, "Burada 6 kişilik ailemle kalıyorum. Türkiye'den gelen yardımlarla hayata tutunuyoruz. Herkese çok teşekkür ediyorum. Aydınlama ihtiyacımızı da güneş enerjisinden faydalanarak sağlıyoruz." dedi.

Hassan, kampa geldikleri ilk günlerde çok sıkıntı çektiklerini dile getirerek "Şu an her şey yolunda, can güvenliğimizde çok şükür var. Kaldığımız yerdeki bütün çadırlarda güneş enerjisinden faydalanıyor. Bu duruma özellikle çocuklarımız çok seviniyor. Temin ettiğimiz anten yardımıyla televizyon de izleyebiliyorlar." diye konuştu

Çadırının yanına kurduğu elektrik paneliyle, geceleri ışıksız kalmadığını anlatan Abu Huzeyfe de Suriye'de 6 yılı aşkın süredir elektrik sıkıntısı çektiklerini söyledi. 

Bu nedenle ciddi sorunlar yaşadıklarını aktaran Huzeyfe, "3 çocuğumla aylarca elektriksiz yaşadık. Bu yılın başında da Halep'ten kaçarak bu kampa geldik. Beraberimde getirdiğim bir miktar parayla elektrik paneli temin etti. Bizim gibi birçok aile aynı yönteme başvurdu. Buzdolabımız, televizyonumuz belki olmayacak ama en azından geceleri çocuklarımız ışıklı çadırda uyuyabiliyor." ifadesini kullandı.