BIST 9.786
DOLAR 32,59
EURO 34,72
ALTIN 2.472,58
HABER /  DÜNYA

Butto sürgünden dönüyor

Benazir Butto'nun, 8 yıllık sürgün hayatından sonra döneceği açıklandı

Abone ol

Pakistan'ın sürgündeki eski Başbakanı Benazir Butto'nun, 8 yıllık sürgün hayatından sonra 18 Ekimde ülkesine döneceği açıklandı. Butto'nun lideri olduğu Pakistan Halk Partisinin Genel Başkan Yardımcısı Mahdum Emin Fehim, düzenlediği basın toplantısında, Butto'nun uçakla Karaçi'ye geleceğini ve Butto'nun dönüşüyle Pakistan halkının gerçek demokrasiye kavuşacağını söyledi.

Fehim, ayrıca parti yandaşlarından ve seçmenlerinden, Butto'yu Karaçi havaalanında karşılamalarını istedi. Toplantıya katılan Butto yanlıları da "Çok Yaşa Benazir", "Başbakan Benazir" sloganları attı.

İslamabad hükümeti, Benazir Butto'nun ülkesine dönmekte özgür olduğunu, eski başbakanlardan Navaz Şerif'in pazartesi günü ülkeye döndükten birkaç saat sonra sınır dışı edilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını açıklamıştı.

Butto'nun, hakkında yolsuzluk suçlamaları bulunuyor ve bu nedenle tutuklanabileceği belirtiliyor. Ancak Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile müzakere halinde olan Butto'nun, ocak ayından sonra yapılması beklenen genel seçimlerde iktidar ortağı olabileceği tahminleri de yapılıyor.