HABER /  İYİ PARTİ

Burhanettin Kocamaz aday olamadı! İYİ Parti'den açıklama

MHP’den istifa ederek İYİ Parti’ye geçen Burhanettin Kocamaz, listenin YSK’ya geç teslim edilmesi nedeniyle aday olamadı.

İYİ Parti’nin Mersin İl Başkanlığı heyeti, adaylık listesini 17.00’den sonra Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim etmesi nedeniyle Burhanettin Kocamaz'ın adaylığı kabul edilmedi. İYİ Parti Genel Merkezi, il yönetimini görevden alırken yaşananları komplo olarak nitelendirdi.

YSK yetkileri, listenin geç gelmesi nedeniyle Kocamaz’ın adaylığını kabul etmedi. Bu gelişmenin ardından İYİ Parti, il yönetimini görevden aldı.

Mevcut belediye başkanı Burhanettin Kocamaz, MHP’den istifa ederek İYİ Parti’ye geçmişti.

GEÇERLİ MAZARET ŞART

Bir dönem de MHP'nin Yüksek Seçim Kurulu temsilciliği görevini yürüten Avukat Kürşat Ergün, bu durumda Burhanettin Kocamaz ve Meclis üyelerinin 31 Mart'ta yapılacak olan mahalli idareler genel seçimlerine katılmasının mümkün olmadığını söyledi. Bu konuda yasaların açık olduğunu belirten Ergün, "Mevcut durumda Sayın Kocamaz'ın tek bir hukuki yolu bulunuyor. Bu noktada Kocamaz'ın geçerli hukuki bir mazereti ilçe seçim kuruluna sunması bunun da ilgili kurul tarafından kabul edilmesi gerekiyor" dedi.

İYİ PARTİ'DEN AÇIKLAMA

İYİ Parti’den yapılan açıklamada, il yönetiminin görevden alındığını söyleyerek partilerine yönelik bir operasyon olarak nitelendirildi. İşte o açıklama:

“Kurulduğu günden bu yana, türlü engeller ve oyunlarla karşılaşan İYİ Parti, bugün bir sınavdan daha geçmektedir. Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız sayın Burhanettin Kocamaz’ın adaylık evrakı, İl Yönetimi tarafından, saat 17:00’den sonra Seçim Kurulu’na götürüldüğü gerekçesi ile kabul edilmemiştir. Bu bir ihmal değildir. Bu bir sorumsuzluk da değildir. Bu, İYİ Parti’ye yönelik ‘dahili’ bir operasyondur. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanacağı herkes tarafından kabul edilen, Sayın Burhanettin Kocamaz’ın ve dolayısıyla partimizin yoluna örülen bu duvar, Türkiye’de siyasetin getirildiği noktayı tariflemek bakımından ibret vericidir. İl Başkanı görevinden alınmıştır.‘’

SERVET KOCA'DAN AÇIKLAMA

İYİ Parti Mersin İl Başkanı Servet Koca’nın, listeleri Yüksek Seçim Kurulu’na geç gönderdiği için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve İYİ Parti adayı Burhanettin Kocamaz’ın aday olamaması ile ilgili  “Adayların evraklarını teslim etme saatini 17.30 sanıyordum. Bu yüzden 17.26’da teslim ettim” diye savunma yaptığı öğrenildi.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Yerel seçimlerde 17 milletvekili de yarışacak
İmamoğlu: Evde televizyon izlemiyoruz
Cezaevinden çıkan tacizci dehşeti
İzmir'de kız arkadaşını kılıçla öldüren sanığa 'cezai ehliyeti tam' raporu
Müze Sokak'a araç girişi yasaklandı
81 ilde yürütülen İşitme Taraması Programları çocuklara derman oluyor!
Yorumlar 9 yorum